Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Glony w rurkach od filtra. Jak zapobiec.

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Glony w rurkach od filtra. Jak zapobiec.

Post autor: maxio69 »

Hej.
Mam już parę lat filtr hw 302 co jakiś czas kupuje nowe węże a że są one przezroczyste to często tworzy się w nich brązowy nalot.
Tak na prawdę co miesiąc mam syf w rurkach/wężach. Nie czyszczę ich z tego względu, że problemem później jest ponowne zalanie filtra. Dodatkowo na wylocie man reaktor, który to jeszcze bardziej utrudnia.
Ten syf brązowy o tyle jest problematyczna, że po podmianie z węża wylatuje masakryczna ilość tego syfu w formie takich płatów i zanieczyszcza rośliny.
Postanowiłem, że kupie otuline na rury i odizoluje światło od wody w wezach. Co z tego wyjdzie czy zda to egzamin to zobaczę i podzielę się informacją.
Wyczytałem na necie, że powinno zdać to egzamin.
Obrazek

Obrazek
winetu
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2016, 19:02
Imię: po co?
Lokalizacja: nieważne
Płeć:

Post autor: winetu »

Nie lepiej by było je pomalować jakąś farbą w spreju na czarno?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Pomysł o tyle fajny, że w jakimś tam stopniu ogranicza straty ciepła i w ogólnym rozrachunku coś tam oszczędzimy na ogrzewaniu akwarium :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

całkowite zaciemnienie węży nie gwarantuje w 100% ich czystości wiem co mówie bo co jakies 6m-cy czyszczę rurki z czarnego tworzywa którymi woda z głowic hamburgów jest wyprowadzana z filtra i wierz lub nie jest co czyścic . Węże z zielonego tworzywa tez ograniczają rozwój glonów zielonych bo przepuszczają tylko zielone pasmo widma które jest kompletnie bezużyteczne dla roślin a sama obecność światła nie dopuszcza do osiedlania się organizmów które nie lubią światła. jeśli iść na oszczędność ciepła to sam kubeł tez pianka pasuje obłożyć i akwarium styropianem na plecach i bokach wtedy można już mówić o oszczędnościach
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Nikt nie mówi o zbiciu fortuny, ale zyski są ;) Jak mówią grosz do grosza, a będzie :kukuryku:
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Mi nie chodzi o oszczędności a jedynie o to by co miesiąc nie bawić się w czyszczenie czy wymianę węży a najbardziej denerwuje mnie zalewanie tego filtra i wezy.
Fakt mogłem je pomalować.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

maxio69, tak z przymrużeniem oka napisałem, ale przypadkowo, nieumyślnie jakaś tam oszczędność Ci wpadnie :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

maxio69 pisze:Fakt mogłem je pomalować.
Lub przykleić tę taśmę renowacyjną :P

Rury zarastają glonami zielonymi - je zlikwidujesz ale i bakteriami tlenowymi osadzającymi się w postaci szlamu na wszystkim, nie tylko na wypełnieniu filtra. Tego nie wyeliminujesz ta metodą. Po prostu trzeba stosować rury w większych dziurach :)
Tym niemniej zaciemnienie przynajmniej zlikwiduje glony :)
Greek pisze:coś tam oszczędzimy na ogrzewaniu akwarium :)
Tu chyba już rzeczywiście raczej rozważanie akademickie :P i oszczędność groszy w skali roku :ale jaja:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”