Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tworzenie akwarium 112l od podstaw

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Tworzenie akwarium 112l od podstaw

Post autor: Kubraksnk »

Witam mam zamiar po wakacjach założyć akwarium o pojemności 112l jakieś tam małe doświadczenie z akwarystyka mam ale przy nowym projekcie chciałbym się poradzić doświadczonych osób z forum i zapytać o wszystko od podstaw a więc:

Akwarium ogólnie planuje a coś ala Ameryka lecz nie typowo biotopowe bo poprostu nie czuje się na siłach odwzorowywać ich, będzie ono dośc mocno roślinne jednak chciałbym by miało one środek zacieniony i wyłożony liscmi aby stworzyć strefę cienia pod korzeniem

1.Akwarium 80x35x40 (112L)
2.Oświetlenie: albo standardowa pokrywa 2x18w+18w dokładane albo klejona z pcv i 2x24w T5(co lepsze) w każdym bądź razie około 0,4-0,5W/l

3.Filtracja: I tu pierwsze pytanie: Myślałem o zewnętrznym HW-302 zasypany ceramiką, czy wystarczy? czu potrzebne jakieś wspomaganie?
o grzałce itp itd nie bede pytał bo z tym chyba sobie poradzę XD

4 Roślinność(opiszę to planami)
I:trawniczek z Eleocharis parvula
II: Mikrozorium Oskrzydlone/żabienica+ coś kolorowego(co?)
III:Lobelia cardinalis/Ludwigia glandulosa

Drugie pytanie Czy w tych czasach CO2 to naprawde "must have" czy da się je jakoś zastąpić laniem Carbo w płynie lub innych nawozów?

5. OBSADA;
mam 2 wersje:
1.-apistrogramma Ramireza 1+1
-Zwinnik blehera x15
-Kirysek panda x6
-otosek x6

2. -Apistogramma Agasizza lub Viejita 1+3(?)
-Tetra czarna x10
-Otosek x8

Do której obsady byście się skłaniali ?

ORAZ PYTANIA DODATKOWE;

Czy standardowa waliza testów zoolka za 100 zł starczy na start?
Czy jeśli nie planuje podawać czystego CO2 to warto zrobić Lt czy jednak zwir/piasek i nawożenie?


Dzięki z góry, jeśli jeszcze sobie o czymś przypomne to dokleje kolejne pytania :)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Re: Tworzenie akwarium 112l od podstaw

Post autor: Pumba »

2.Oświetlenie: albo standardowa pokrywa 2x18w+18w dokładane albo klejona z pcv i 2x24w T5(co lepsze) w każdym bądź razie około 0,4-0,5W/l
Ja bym zrobił jednak to na t5. Większa dostępność świetlówek i przede wszystkim mniejszy pobór prądu
3.Filtracja: I tu pierwsze pytanie: Myślałem o zewnętrznym HW-302 zasypany ceramiką, czy wystarczy? czu potrzebne jakieś wspomaganie?
Samym kubłem nie ogarniesz całego syfu z dna. Jeżeli już chcesz to kup mocniejszy (303)i dowal ceramiki na wszystkie kosze a na górę gąbka. Dodatkowo na zasys daj prefiltr z gąbki. Poczytaj sobie również na temat kaseciaka. http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=32005

Załatwisz taką filtracją biologię i mechanikę.

2. -Apistogramma Agasizza lub Viejita 1+3(?)
-Tetra czarna x10
-Otosek x8
Ja bym się skłonił do tej obsady. Ciekawsze ryby niż oklepane ramirezy.



Czy standardowa waliza testów zoolka za 100 zł starczy na start?
Testy JBL są dokładniejsze. Nie polecałbym Zooleka. Kup w akwarystyczny24.pl tam mają przynajmniej ważne bo te w zoologicznych to ........
Czy jeśli nie planuje podawać czystego CO2 to warto zrobić Lt czy jednak zwir/piasek i nawożenie?
Przy tych rybach mija się to z celem. Planujesz spore oświetlenie to prawda, ale myślę że te rośliny co wymieniłeś dadzą radę bez takich wynalazków. Dodatkowo w Ameryce Płn. nie gazuje się ryb ;D. Jeszcze ważna sprawa. Dla pielęgniczek preferowany jest piach tylko i wyłącznie.

Najlepiej jeszcze jakbyś był w stanie podać parametry swojej kranówki bo może zamiast pchać worek siana w CO2 zainwestuj w filtr RO
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Według wodociągów woda jest o takich parametrach, zakładam że najbardziej chodzi o PH i GK: PH 7,5 GK 8.9. Więc woda miękka ale troche wysokie PH myślę że dam rade zbić ph do 7 i coś z pielegniczek dobrać.
Co do wody to mam jeszcze możliwość użycia wody z ujęcia górskiego lub studni działkowej jednak musiałbym wykonać testy tej własnie wody a zbieram się do wyjazdu za granicę więc to już przy zakładaniu samego akwarium.

Co do filtra raczej zdecyduje się na HW 302 i ewentualnie jakiś mały wewnętrzny do wspomagania.
CO2 odpuszczam, jednak cały czas zastanawiam się czy nie warto zrobić to LT i sypnąć pod piasek ziemi oddzielić siateczką.
Po rozmyślaniu też skłaniałbym się do tej obsady
Apistogramma Agasizza lub Viejita 1+3(?)
-Tetra czarna x10
-Otosek x8
Jednak nie jestem pewny ilości rybek oraz rodzaju Apistogramma(też pamietajmy że nie chce zeby to było BW tylko bardziej wody przejrzyste z pewną ilością roślin) , z tego co popatrzyłem to Viejita potrzebują wody o bardzo niskimi PH i twardości więc zastanawiałbym się nad Agasizza/Borelli/Kakadu lub w trochę inną strone Akarką paskowaną.
Mam też świadomośc że to dopiero planowanie i do okresu tworzenia akwarium może mi się wszystko pozmieniać ale ja wrócę do domu chce mieć wszystko zaplanowane i w razie czego wtedy najwyżej zmieniać pooglądy :P

Na koniec pytanie, orientuje się ktoś może jaka mniej wiecej jest cena zamowienia pokrywy na wymiar a sklejenia jej z pcv+oswietlenie?
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

1. Pamiętaj, że najważniejsza jest powierzchnia dna - na Twoim miejscu rozciągałbym to akwarium na boki ile bym mógł :D

2. Jeśli chcesz mieć strefę cienia, to polecam samemu zrobić pokrywę i dać jakieś światło tylko na połowie (np. świetlówki 8W, albo moduły LED), a na drugiej połowie nie dawać żadnego światła, bądź mniej, robiąc właśnie taką strefę cienia ;)

3. Taki filtr wystarczy jeśli nie przeszkadza Ci troszkę syfku na dnie. Gdzieś czytałem, że te chińczyki lubią żreć więcej prądu niż podaje producent, więc ja bym zainwestował w jakiś markowy, ale pewny kubeł.
Inną, bardzo dobrą opcją jest HMF (hamburski filtr matowy) - szczerze polecam. Mam takie rozwiązanie u siebie w dwóch baniakach:
- przedszkole 25l - chodzi już na pewno ponad rok bez czyszczenia, absolutnie nic z nim nie robiłem i nie zauważyłem zmniejszenia przepływu. Za pompkę robi jakaś stara, mocno zdławiona głowica Aqua-szuta 300l/h.
- BW 90l (100x30x30)- zalane z 3-4 miesiące temu, oczywiście jeszcze nic z nim nie musiałem robić. Tutaj za pompkę robi głowica od Aquaela pat mini 400l/h też chyba delikatnie zdławiona.
Obie gąbki mam PPI 45. Naprawdę szczerze polecam takie rozwiązanie.

5. Ramirezki wolą wodę bardziej miękką i kwaśną, więc jeśli nie kupisz RO, to odpadają.
Viejity nie dostaniesz tak łatwo, a jak dostaniesz to na 99% będzie to Macmasteri sprzedana jako Viejita.
Proponuję 1+2 A. Agassizi lub cacatuoides, tetry czarne i te otoski ;)

Przy pielęgniczkach oczywiście obowiązkowo na dno piasek (koniecznie obojętny w reakcji z wodą). Ja polecam piasek do piaskownic ZEW z Castoramy czy Obi ;)
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Co do wymiarów akwa to maksymalnie rozciągnąć mogę do 80x40 co prawda szafka będzie 90x40 ale wkomponowana w meblościankę więc odliczam po 5 cm z każdej strony na jakikolwiek dostęp do boku akwarium.
Co do strefy cienia to myślałem własnie nie nad zacienieniem większej powierzchni tylko zabrać światło poprzez odnoge korzenia z "żywopłotem z mchu.
Tak jak mówię nie chce żeby było to BW tylko raczej jasne akwarium, wiem że to się troche gryzie z pielegniczkami no ale na gusta się nic nie poradzi.

Jeśli chodzi o filtry to ja skolei wyczytałem i to w wielu miejscach np. dolnośląskim forum oraz forum o roślinach że HW 302 ma realne zużycie energi mniejsze niż zakłada producent i zamiast 18w wychodzi około 10, dla porównania taki JBL e901 to 15w.

Więc obsada prezentowałaby się tak:
-Agasizza 1+2
-Tetra czarna x10
-otoski x8
Tak ? czy zwiększyć ilośc tetr i otosków?
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Tetry są dość spore, więc mogą wyglądać trochę "krowiasto" w tak niedużym akwarium :D Daj te 10 sztuk, a potem ewentualnie dołożysz jak będziesz tak uważał.
Otosków możesz dać więcej bo i tak są bardzo małe, więc wizualnie nie będzie ich za dużo. Możesz dać nawet koło 15 sztuk moim zdaniem.
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

hmm a jakaś inna mała rybka ławicowa o czarnych/ciemnych odcieniach?
Która by nie wyglądała tak jak mówisz, krowiasto :)
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Niestety plany się posypały i nie będzie tworzone akwarium 80x40x40 lub większe a jedynie upchana 98'mka o wymiarach 70x35x40 bo tyle miejsca znajdę bez remontu i taką szafkę posiadam, ale plus jest taki że mam zamiar ruszyć z nim już w sierpniu.
Niestety o ile wczesniej budżet był raczej nie ograniczany to teraz jednak im taniej tym lepiej ale bez dramatyzowania ;DD.

Więc jeszcze ważna sprawa więc:
Napewno chciałbym sam zmajstrować pokrywę z spienionego pcv i tu pytanie czy ma ktos może projekt jak to posklejać/skręcać ??żebym nic nie pokręcił ;P
Jeśli jest ktoś kto sam tworzył taką pokrywe to poproszę o odpowiedź abym mógł się skonsultować czy dobrze zaplanowalem robote tego :P

Według moich wstępnych obliczeń to na pokrywę 70x35 bede potrzebował:

2sztuki formatki 724x100 na zewnętrzną ramę dłuzszy bok
2sztuki 374x10 na zewnętrzną ramę krótszy bok

2szt 704x60 opierające długi bok na szkle 4mm dodane gdyż płyta ma grubość 10mm a szkło 6mm uznałem że dobrze będzie wyśrodkować pozycje szkła do płyty.

2szt 354x60 na krótszy bok opierajacy się na szkle

1szt 704x354 do przecięcia w 3/4 na klapę pokrywy

Czy takie formaty pcv są dobrze dobrane czy coś przekombinowałem i źle to rozpisałem?
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

up
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

A czy jest sens przy tak małym litrazu kleić samemu pokrywe?
Koszty wcale nie będę mniejsze jak przy gotowych produktach. Najlepiej kup gotowa lampę nowa lub używaną. :)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Jeśli chodzi o koszty to według moich obliczeń to będzie razem z świetlówkami 200-250zł
pcv 1x1m -70zł
statecznik 2x24w 35zł
kabelki i oprawki na świetlówki 30zł
jakiś klej okleina siłowniki z 30 zł
no i 2x świetlówki sylvania 70zł
A o jakiej lampie mówisz ?
bo z belkami niestety ciężko bo nie ma za wiele takich na 70cm długości a niestety tak jak pisalem wyżej bez remontu tylko takie się zmieści :(:(

[ Dodano: 2017-07-21, 17:22 ]
chyba że takie coś http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-o ... 68146.html
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

2x24 dla roslinniaka to mało. U siebie mam lampę 3x24 i kupiłem używana za 150PLN i uważam że jednak 4x24W dla 112l by się przydało.
Ewentualnie, koledzy z forum stosują moduły Led Samsunga.
W sprawie klejenia to nie doradze bo raz, samemu by mi się nie chciało kleic, a dwa, chcąc mieć w miarę estetyczne wykonanie pewnie zajmie wch.... czasu którego mi szkoda. :) przycięcie pewnie też trzeba zlecić. Więc szukaj gotowca. No ale może chcesz coś zrobić sam bez względu na czas i koszty to nic mi do tego. xd
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Nie będzie to holender, a bez dozowania CO2 jedynie carbo w płynie 0.5w/l to chyba optymalna ilość? Czy się mylę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”