Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Metoda OS czyli Old School

Wszystko o metodzie OS

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Dolc1
Posty: 11
Rejestracja: 24 sie 2015, 14:23
Imię: Rafał
Lokalizacja: Thurnscoe
Akwarium: 450 L. HT metoda OS
Płeć:

Metoda OS czyli Old School

Post autor: Dolc1 »

Nie mam żadnych korzyści z rozpowszechnienia tej metody nie namawiam do stosowania po prostu u mnie zadziałało to dlaczego się nie podzielić z innymi. Metoda trochę odbiega od tradycyjnej sztuki akwarystycznej ale jak wiemy dodawanie co2 kiedyś to była czysta herezja, metoda Diany Walstad początkowo też była odrzucona podobnie jak z metodą EI. Poświęciłem sporo czasu na zdobywanie wiedzy na temat filtracji biologicznej od artykułów, książki po dwukrotną wizytę w oczyszczalni ścieków trochę śmieszne ale oczyszczalnie właśnie bazują na filtracji biologicznej. Wklejam link proponuje przeczytać całość http://podforak.rzeszow.pl/upload/u3493_1508332607.pdf
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Po dwukrotnym przeczytaniu tekstu doszedłem do wniosku ze najlepszy okres w moim akwarium to czas w którym eksperymentowałem z kapsułkami W tym okresie nie było podawanych nawozów do słupa tylko raz w miesiącu do podłoża Parametry w słupie były odpowiednie ,wszystko rosło glonów brak Dopiero jak znowu zacząłem kombinować to zrobił sie problem Cos mi sie wydaje ze jeden z kolegów tez miał super zbiornik tylko na nawożeniu podłoża a z chwilą kiedy poszedł w wynalazki zaczęły sie problemy Coś musi w tym być
milo
Posty: 120
Rejestracja: 05 wrz 2012, 15:19
Imię: Miłosz
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 20L 60L 200L
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: milo »

Świetny materiał, ale wg mnie podział na zbiorniki typu LT i HT jest trochę sztuczny. Uważam że 80 % prawidłowo utrzymanych zbiorników to taka średnia między LT a HT.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

debrzyna, i tu się z Tobą zgodzę w 100% jednak kapsułki i nawożenie przez podłoże robi robotę i przynajmniej w moim przypadku sprawdza się nawet nie źle. Po dłuższej przerwie w podawaniu kaps było już bardzo źle ale teraz wszystko ruszyło i jest ok.
Pozdrawiam Przemek
Dolc1
Posty: 11
Rejestracja: 24 sie 2015, 14:23
Imię: Rafał
Lokalizacja: Thurnscoe
Akwarium: 450 L. HT metoda OS
Płeć:

Re: Metoda OS czyli Old School

Post autor: Dolc1 »

Hej odświeżę starego kotleta. Rzadko wchodzę na forum z braku czasu praca, rodzina, itd. ale w końcu zmobilizowałem się napisać. Do dzisiaj cały czas stosuję metode OS i nie wyobrażam sobie w inny sposób prowadzić swojego akwarium. Podam trochę danych, jak to u mnie wyglada. Z powodu generalnego remontu pomieszczenia, w którym stało akwarium, musiałem zrestartować zbiornik. Było to w 2019r. Rybki przeniesione do innego zbiornika, natomiast filtry nie zostały otwarte tylko zamontowane w baniaku z roślinami i "starą" wodą z akwarium na czas remontu. Po ponownym założeniu zbiornika, filtry trafily do akwarium bez czyszczenia. Od tamtego czasu (ponad 2 lata) nie podmieniałem wody w akwarium, tylko dolewki wody, która odparowała. Filtry nie były otwierane od około 5 lat. Co ważne zdarzały się momenty, kiedy troche zapuściłem zbiornik. Nie nawoziłem, rzadko przycinałem. Azotany na poziomie 0ppm (niemierzalne w słupie wody) fosforany, żelazo (niemierzalne w słupie wody) w tym czasie, rośliny trochę zmarniały i pojawiały się glony. Postanowiłem nadal nie podmieniać wody i wyciagnać akwarium na prostą. Dla ciekawych, w czasie kryzysu jak i teraz woda kryształ.

Wnioski
Czy da się prowadzić akwarium bez podmian wody? Zdecydowanie TAK.
Czy w każdym akwarium można zaprzestać podmieniać wodę? Zdecydowanie NIE.
Przy odpowiedniej filtracji obiegu wody w zbiorniku dużej roślinności i małej obsadzie jest to możliwe.
KAŻDA METODA PROWADZENIA AKWARIUM JEST DOBRA JEŚLI DZIAŁA.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”