Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Osadzający się kamień na szkle akwarium

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
soniak87
Posty: 25
Rejestracja: 09 cze 2015, 21:26
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Osadzający się kamień na szkle akwarium

Post autor: soniak87 »

Witam jakie macie sposoby aby zapobiec osadzaniu się kamienia na akwarium ?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Zalać czyste szkło (bez podłoża, bez roślin ,bez zwierząt )czystą woda RO i szczelnie przykryć akwarium bedzie zawsze czyste i bez grama kamienia ;P a poważnie nie ma opcji żeby temu zapobiec całkowicie zjawisko to jest determinowane 3 głównymi czynnikami :
a) czas - im starsze akwarium tym więcej kamienia się osadzi
b) zawartości minerałów - w wodzie w miękkiej wodzie jest mniej minerałów wiec wolniej powstaje osad w twardej więcej wiec szybciej
c)parowania wody - im więcej/szybciej woda wyparuje z akwarium tym więcej i szybciej kamień przyrasta
Zmniejszyć skale i szybkość powstawania kamienia może regularne i częste uzupełnianie wody odparowanej woda RO/destylowana tu automatyczne dolewki pomogą bardzo, oraz/lub najtańsze rozwiązanie czyli regularne usuwanie kamienia przy podmianach wystarczy szmatka/gąbką nawilżona octem przetrzeć linie wody/osadzania kamienia na szkle i po kamieniu.ofc kamien który narastał latami tak łatwo nie usuniesz :)
soniak87
Posty: 25
Rejestracja: 09 cze 2015, 21:26
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: soniak87 »

A jak ocet z gąbki spłynie do akwarium po szybie to co z rybami ? czy stosuje ktoś odkamieniacz np do czajników aby bardzo ostrożnie przetrzeć szkło ? Czy są jakieś zmiękczacze dobre do wody ? ja mam bardzo twardą wodę potrafił mi kamień uszkodzić cały daszek tzn wszystko w środku z czasem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

soniak87 pisze:czy stosuje ktoś odkamieniacz np do czajników aby bardzo ostrożnie przetrzeć szkło ?
Najbezpieczniejszy jest kwasek cytrynowy chociaż przy przecieraniu octem też większych problemów nie będzie.
soniak87 pisze:Czy są jakieś zmiękczacze dobre do wody ?
Niekoniecznie są wskazane dla obsady i roślin.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

W moim przypadku operacja z taka ilością octu jaka może się dostać ( gąbka/ szmatka wyciśnięta nawilzona wiec jesli już sie dostaja to w ilości kropelkowe)w 54l akwarium z dość delikatnymi krewetkami a la taiwany jest nieszkodliwa
soniak87
Posty: 25
Rejestracja: 09 cze 2015, 21:26
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: soniak87 »

A co z kamieniem na roślinach ? Podmianki robię raz w tygodniu woda kranówka odstana.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

kamień na roslinach to objaw braku co2 w twardej wodzie wiec roslinki biara wegiel z weglanów wapnia/magnezu reszte czyli wapń i magnez wydalaja przez liscie i ztad kamien na roslinach , zaradzic temu mozna dostarczajac roslinkom co2 czy to z butli czy to w płynie lub zwiekszajac obasade zwierzeca
soniak87
Posty: 25
Rejestracja: 09 cze 2015, 21:26
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: soniak87 »

Woda jest u mnie bardzo twarda, roślinki umierają ostatnio ale o tym w innym poście http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=34655 tzn co mogę kupić w płynie ? podeślij jakiś specyfik. Ryb mam około 10 na 54l akwarium.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

to aldehyd glutarowy sprzedawany jako wegiel w płynie/carbo itp itd , ofc samo carbo wiele nie zdziała najlepiej by było zmienic parametry wody w pierwszej kolejności
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Akwarium masz niewielkie, to może będziesz robił podmiany z wody destylowanej 50%
soniak87
Posty: 25
Rejestracja: 09 cze 2015, 21:26
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: soniak87 »

Akwarium 50l dziwne jest to że jeszcze nie tak dawno temu wszystko fajnie rosło i kamienia na roślinach nie było. Nie było również filtra z węglem tylko zwykły. Zmieniłem na większy z deszczownicą.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

jeśli jesteś z miasta to wodę raczej masz podobną do reszty Rzeszowiaków.
A po co wkładałeś węgiel do filtra??
soniak87
Posty: 25
Rejestracja: 09 cze 2015, 21:26
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: soniak87 »

Tam jego miejsce ponoć dłużej utrzymuje czystość wody. Wodę mam strasznie twardą w kranie ale to raczej woda nie jest przyczyną nie tak dawno temu wszystko fajnie rosło.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

otóż nie jest wskazane umiejscowienie na stałe węgla aktywnego w filtrze on służy do usuwania niechcianych substancji z wody leków , toksyn itp itd i cały wic polega na tym że nie wyłapuje tylko złych substancji wyłapuje tez te dobre, kamien na lisciach = twarda..zbyt twarda woda i braki co2 solucja= obnizyc twardość wody ,lub i wprowadzić więcej co2( z butli lub przez zwiekszenie obsady zwierzecej )
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”