Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Świeże 112 L i problem z glonami

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Świeże 112 L i problem z glonami

Post autor: duch »

Witam

Mam świeży 2 tygodniowy zbiornik 112 L. Dzisiaj po dwóch tygodniach wpuściłem 5 pielęgnic zebra i 1 zbrojnika niebieskiego. Filtr tetra ex800. Podłoże to zwykły żwir rzeczny. Rośliny to 2 żabienice, 2 kryptokoryny. Światełko 39 w led chichiros(ale przyciemnione gdzieś pi razy oko do 32W ściemniaczem). Parametry wody No2 0, No3 10, Po4 0,5. Mierzone sera i jbl kropelkowymi.
Nie wiem czy jest czas na pisanie tego bo zbiornik bardzo świeży ale mam glony. Takie jak poniżej. Aaa... jeszcze by zapomniał ,nie nawoże, przynajmniej narazie. I nie mam co2(może bym i kupił ale nie mam gdzie nabić,a samochodu nie mam).

Obrazek

Obrazek

Czy narazie się tymi glonami nie przejmować i spokojnie obserwować?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Świeże 112 L i problem z glonami

Post autor: mazmaciek »

Ile swiecisz? Wrzuć więcej roślin najlepiej pływających i zmniejsz światło. Wystarczy ze 20 wat przez 6 godzin na początek. Roślin to masz o wiele za mało
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Świeże 112 L i problem z glonami

Post autor: duch »

Świece 9-10 godzin dziennie. Jak pisałem pierwszego posta to nie dopisałem że mam troche pływających roślin takich jak rzęsa, wgłębka, troche pistia i czegoś tam jeszcze. I ok ogranicze jeszcze światło. Zobaczymy czy to pomoże.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Świeże 112 L i problem z glonami

Post autor: Goran »

mazmaciek pisze:
27 lut 2021, 16:45
Ile swiecisz? Wrzuć więcej roślin najlepiej pływających i zmniejsz światło. Wystarczy ze 20 wat przez 6 godzin na początek. Roślin to masz o wiele za mało
Przy zebrach rosliny to tylko dodatek, który może ale nie musi się utrzymać, więc zwiększenie ich ilości to nie rozwiązanie. Moim zdaniem to za świeży zbiornik i bym poczekał. 2 tygodnie to naprawdę malutko.
Poza tym pielegnice lubią ciemniejsze i mniej sterylne akwaria, więc trochę glonów nie zaszkodzi :)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Świeże 112 L i problem z glonami

Post autor: duch »

Zmierzyłem dzisiaj żelazo testem kropelkowym jbla. Jest na poziomie 0,02 czyli bardzo mało. Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale wlałem 5 ml Easylife Ferro aby troche podnieść te żelazo. Zamówiłem test jbla kropelkowy na potas bo też podejrzewam może być niski.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Świeże 112 L i problem z glonami

Post autor: duch »

Zmieniłem oświetlenie. Dotychczas przez 3 miesiące miałem ledy chichiros A601 39 wat. Nie spełniały one egzaminu bo owszem miały 5000 lumenów to rośliny słabo rosły a glony na potęge. Zamontowałem belke hagen glo 2 x 24 watt t5 z świetlówkami sylvania aquastar i grolux. Dawniej bardzo dobrze spełniało to swoje zadanie więc wróciłem do tego.

P.S.

Nie zauważyłem że zdublowałem post. Przepraszam i prosze o poprawe tego.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Świeże 112 L i problem z glonami

Post autor: duch »

Nie ma opcji edytuj. No nieważne.

Dzisiaj doszedł test jbl na potas kropelkowy. Zmierzyłem i wyszło że mam 3 czyli bardzo mało potasu. Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale dolałem 15 ml easy life kalium. Podnosi to poziom potasu w akwarium 100 litrowym o jakieś 6 (czegoś tam) czyli w sumie gdzieś do 9.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Świeże 112 L i problem z glonami

Post autor: duch »

Wydawało mi się że na roślinach jest glon a ja dzisiaj paluchem przejechałem po liściach żabienicy i zwartki i cały ten niby "glon" zszedł!!! Nie było żadnego glonu tylko to był pył który osiadł na liściach roślin. Obecnie po zabiegu oczyszczania liści są one w 95% czyste.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”