Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Blokady w akwarium

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
wojtekszumiński
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:19

Blokady w akwarium

Post autor: wojtekszumiński »

Witam pisze poniewaz chcialbym sie dowiedziec jakie sa blokady w akwarium. Bo juz od jakiegos czasu mecze sie z blokada i niewiem co zrobic. Z tego co sie dowiedzialem przeszukujac internet to jest tego masa i blokada moze wyjsc z byle jakiego pierwiastka..... np. Ca blokuje K, Mg i na odwrot wiec sa na to proporcje. 4-2-1. K blokuje Mg lub Ca. Albo ostatnio wyczytalem ze P blokuje Fe. I ze bez P nie jest pochlaniane N. A pisze poniewaz w mojej 160 l pojawily sie problemy z roslinkami. Otóż na duzym heńku sa widoczne niedobory Fe zolte koncowki na dodatek moga byc to niedobory N. Trawka powikło duze sie nie rozrasta juz 4 mies. cos tam rosnie ale nie tak jak powinna. A czerwona roslinka ALTERNANTHERA REINECKII SP. MINI od dolnego liscia robia sie dziury od lodygi czyli nektoza. I puzniej odrywa sie przy podlozy lodyga. I to sugeryje na braki makro. W wodzie jest caly czas dostep do nawozow mikro i makro. Czego to ja juz nie próbowałem. Obecnie mam oswietlenie 0.7 w/l a mialem 1 w/l i stwierdzilem ze waty pala stozki stad te popalone stozki. A zauważyłem ze ponizej roslinka tam gdzie nie ma takiej ilosci swiatla jest normalna to zmniejszylem. Oczywiscie kombinowalem przy tym swietle z mikro i makro. To duzo to malo. I nic. Zmniejszylem oswietlenie do 0.7 i tak samo, nawozy standard 10-1-20 NPK Fe 0.1 dziennie. Puźniej zwiekszylem nadal to samo. Aktualnie jestem na etapie wykluczenia blokady K bo co za tym idzie Ca-Mg sa blokowane a Mg blokuje Fe. K podaje 16 ppm na tydzien, dawki dzienne, po 3.2 ppm. I zmniejszylem dawke P najpierw o polowe czyli 0.5 a teraz wogule nie podaje i patrze na roslinki. W akwarium jest ok 0.8. Roslinki jakby odbijaly heniek jakby mniej mial zoltych koncowek. Trawka .... poczekam jakby odbijala ale za wolno. I ogolnie tak juz miala. Ale chyba to bylo spowodawane tymi skokami nawozow. No ale próbowałam cos uzyskac. I nie wiem jaka jest przyczyna ze ta czerwona roslina gnije od lodygi, lisc a pozniej lodyga. Próbowałem juz wszystkiego inne fora i nie pomoglo. Jeden napisal zebym przestal nawozic ..... inny zebym zmienil nawoz na gotowy. Ale jak zobaczylem sklad to stwierdzilem ze sam moge taki zrobic z soli. Ale wtedy bym nie mogl wykluczyc blokady. Poniewaz bylo tam P 1 K 27 N 11. Ktos mi napisal ukryty azot. Z Nh4 Ale to chyba u mnie sie nie pokrywa... aktualnie podaje 10N 0P w wodzie jeszcze jest i obserwuje.... 16K. Dawki tygodniowe podzielone na 5 dni przez dozownik. I fe 0.2 dziennie. Roslinki .... zobacze za tydzien .... ale jak ktos by mi doradzil na temat blokad albo wyrazil swoje zdanie to bede wdzueczny. Nawet dalem wode do badania na Ca i mam 80 ppm. To czyli wnioskujac powinienem lac 40 ppm K i 20 Mg. Mg mam 12 testy jbl. N w wodzie jest caly czas ok 5. Kh 11. Co2 ok 20 nawt powyzej bo sie robi lekko zoltawy. A jest do 20 ppm test staly. Podloze to zwirek 3-5 mm i kulki glinowe. 2 filtry jbl e 902 i hw 302. I na dodatek powiem ze mam 60 l i tam rosnie wszystko jak na drozdrzach przy tej samej wodie z kranu z N 15 P 1 K 20 i Fe 0.05. Wiec nie wiem co ty sie swieci... prosze o pomoc.
wojtekszumiński
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:19

Re: Blokady w akwarium

Post autor: wojtekszumiński »

I jeszcze jedno pytanie czy u tej czerwonej roslinki moga byc to niedobory potasu .... a na henku za duzo potasu blokuje Mg a ten z kolei Fe.... wiem ze takie cos moze zaistniec. ....
wojtekszumiński
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:19

Re: Blokady w akwarium

Post autor: wojtekszumiński »

Nkt chetny do pomocy ...?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Blokady w akwarium

Post autor: oldmike »

Wklej fotę akwa z parametrami 4:2:1. Obstawiam Ca:K:Mg. Chciałbym zobaczyć do czego dążysz.
Pozdrawiam
Michał
wojtekszumiński
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:19

Re: Blokady w akwarium

Post autor: wojtekszumiński »

No witam. Nie zagladalem bo nikt nie odpisywal... Ca mam 84. K leje 25. A Mg mam 12 z testu jbl. I wiem ze wapnia jest za duzo.... ale w 60 mi rosnie i nie mam zadnych blokad. Juz myslalel ze zelazo blokuje sie samo a raczej jego nadmiar i tak wychodzilo dozowalem 0.1 dziennie a pod koniec tygodnia roslinki wygladaly gorzej....teraz mam w wodzie 0.5 ale testy mi pokazuja ze nic nie pobiera. Juz przeszukuje fora szukajac odpowiedzi ale nic to nie daje. Na poczatku stawialem na potas zjechalem do 16 ppm i zauwazylem dziury ALTERNANTHERA REINECKII SP. MINI ale wyczytalem ze nic nie blokuje i zwiekszylem do 25ppm i roslinka odrzyla.... teraz stawiam na zelazo jego nadmiar. Ale niewiem czy to to bo nadmiar ukazyje sie jak niedobor. Ja juz sam nie wiem co jest nie tak...
wojtekszumiński
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:19

Re: Blokady w akwarium

Post autor: wojtekszumiński »

Jak tu wgrac zdjecie....
wojtekszumiński
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:19

Re: Blokady w akwarium

Post autor: wojtekszumiński »

Obrazek
wojtekszumiński
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:19

Re: Blokady w akwarium

Post autor: wojtekszumiński »

Obrazek
wojtekszumiński
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2021, 23:19

Re: Blokady w akwarium

Post autor: wojtekszumiński »

Maly cheniek braki zelaza trawka rosnie jakby cos ja chamowalo. Przed restartem rozrosla sie w miesiac a teraz 5 mies i zobacz... dosadzilem czerwona roslinke i widze ze odbija... jeszcze dosadzilem rotale h ra i zgnila mi od dolu zanim odbila....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”