Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Post autor: duch »

Witam

Posiadam 112 litrowe akwarium. Kupiłem sobie ostatnio kamień 4 kg stone age coś tam. W każdym razie ciężki. Poczytałem troche na tym forum na temat co dać na dno pod kamory i wyczytałem o spienionym PCV. Więc zamówiłem sobie to spienione PCV o grubośći 8 mm. Ale zastanawiam się czy to nie za mało? Może dać pod tego kamora dwie warstwy czyli w sumie 1,6 cm grubości???? Tak czy inaczej dam to spienione PCV na dno, na to warstwe drobnego żwirku no i kamor 4 kg. Czy tak będzie ok? Będe mógł spać spokojnie że dno mi nie trzaśnie?? Czy może dać 3 warstwy tego spienionego PCV??? Prosze o pomoc.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Post autor: Goran »

Od samego leżenia kamienia na szkle dno ci nie pęknie. Bardziej chodzi o oddzielenie jego ostrych krawedzi od szkła lub nacisku ziarenek piasku między kamieniem a szkłem. Jak sie nie będzie przesuwał po szkle to nawet podkład pod panele wystarczy. Jak byś miał kamieniołom w zbiorniku i kopiące pod nim ryby to jest większa obawa o dno.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Post autor: duch »

OK rozumiem. Ja na w razie czego dam dwie warstwy tego spienionego PCV czyli 1,6 cm. Nie mam ryb kopiących w dnie, hoduje wielkopłetwy.
A mam jeszcze pytanie. Zbiornik mam zalany i będe montował tą płytke ze spienionego PCV od razu w wodzie. Potem przysypie żwirkiem no i na to kamor. Ale czy jak dostanie mi się troszke drobnego żwirku między dno a warstwe tego PCV to czy wtedy szkło może trachnąć?(oczywiście pod naciskiem kamora) Bo będe się starał oczyścić dno ze żwiru i dopiero wtedy montować PCV ale wiadomo, różnie to może być.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Post autor: duch »

Obrazek

Kamień ma taką wielkość, waży 4 kg ,dla porównania obok tetra ex800.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Post autor: K2 »

Ja w Malawi mam kilkadziesiąt kilo i wszystko na 4mm spienionym pcv.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Post autor: duch »

Dotarła do mnie płyta ze spienionego PCV o grubośći 8 mm. Przyznam szczerze że nie miałem zielonego pojęcia jak to wygląda, bardziej moje wyobrażenia były nakierunkowane na coś podobnego do styropianu. I chyba w zupełności wystarczyłoby 4 mm a nie 8 mm. No ale cóż nie wiedziałem, kupowałem w ciemno. Bardzo się zdziwiłem że taka płyta jest twarda ale zarazem elastyczna i da się ją łatwo dociąć brzeszczotem.
Już pociąłem ją na mniejsze części i ponawiam pytanie. Akwarium mam zalane i jest żwir i czy jak będe te płytki montował(tzn. kładł na dnie i przysypywał żwirem) to czy jak mi wpadnie troche żwirku pomiędzy dno a tą płytke to nic się nie stanie jak dojdzie kamor jako obciążenie??
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Re: Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Post autor: Darek »

Ja na Twoim miejscu dał bym styropian bo jak sam wspomniałeś płyta jest twarda więc jak dla mnie nic to nie daję, nadal chodzi o nacisk punktowy-ziarno piasku
Pozdrawiam Darek :)
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Post autor: Goran »

Przekombinowałeś :) 4 kg to nie tak dużo i podkłady pod panele w zupełności by wystarczyły. I to też tylko dla twojej spikojnosci, bo nie ruszany żadnej krzywdy szkłu nie zrobi nawet bez podkładu.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Jaką grubość spienionego PCV dać pod 4 kg kamor?

Post autor: duch »

Może i tak ale ze spienionym pcv po raz pierwszy miałem styczność i w ogóle jak na moje małe akwarium po raz pierwszy wkładam cięższe w miare kamory. Takto był tylko korzeń, żwir i roślinki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”