Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

128l, KH,kwas cytrynowy, ocet, pierwotniaki

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

128l, KH,kwas cytrynowy, ocet, pierwotniaki

Post autor: Shadow7 »

Cześć,
To moje pierwsze akwarium ale staram się sporo czytać. Przy okazji zauważyłem, że na tym forum chyba jako jedynym w sieci jest aż tyle rzeczowych informacji bez dywagacji i gdybania.

Akwarium zalane tydzień temu, póki co same rośliny. Używam kranexu, który ma GH 15-17, KH 8-10. Chciałem KH trochę zmniejszyć kwaskiem cytrynowym i żeby zmniejszyć KH o 5 stopni przy 90l wody w akwarium wyszło ok 15g kwasku.

Oczywiście popełniłem błąd, bo na noc dałem 10g i następnego dnia rano 5g. Gdzieś umknęło mi, że brak obsady wcale nie oznacza, że można dać wszystko naraz 😁 Finał był taki, że zrobiło się znów mleko(miałem też mleko na drugi dzień po zalaniu, zeszło na 3-4 dzień). Zakładam, że zbyt duża ilość kwasku, zbiła mocno pH chwilowe(spadło do lekko ponad 6 pH) po tej dawce 10g i bakterie padły, a ich miejsce zajęły znów pierwotniaki... Chyba, że to coś innego, za dużo węgla?

Jak wspomóc zasiedlanie bakterii? Czy podawanie octu 1ml/10l jako źródła węgla dla bakterii jest ok?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: 128l, KH,kwas cytrynowy, ocet, pierwotniaki

Post autor: mazmaciek »

Nie próbowałem ale z tego co gdzieś kiedyś czytałem to po occie były podobne problemy jakie masz teraz
A może spróbuj preparatów przeznaczonych do akwarystyki, na przykład zoolek takie ma w ofercie, albo utrzyj torfu, tyle ze on zabarwia wodę
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: 128l, KH,kwas cytrynowy, ocet, pierwotniaki

Post autor: Shadow7 »

Czy preparaty markowe to nie są po prostu te same kwasy opatrzone logiem? Z tego co się orientowałem, to tak to wygląda. Zmienia się jedynie opis, bo są na opakowaniu zalecenia producenta jak stosować, jak nie stosować itp :)

Czy jest możliwe, żebym przy KH 8 miał PH ok. 7,7? Wydaje mi się dosyć wysokie a pH metr mam skalibrowany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”