Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pytanie do zulixa ew. kogoś innego w sprawie nawożenia solami

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Pytanie do zulixa ew. kogoś innego w sprawie nawożenia solami

Post autor: duch »

Witam

Od razu pisze że skopiowałem moje własne pytanie z konkurencyjnego(na tym forum konkurencyjnym mam nick butlonosek) forum bo nie widziałem sensu aby cokolwiek zmieniać. Jedynie wiem że tutaj bywa zulix i w głownej mierze do niego mam pytanie (ew. może ktoś inny by mi wytłumaczył)w sprawie jego kalkulatora nawożenia solami. Więc tak:
Zacząłem bawić się w nawożenie roślin w akwarium przy pomocy soli. Korzystam z kalkulatora zulixa. Ogólnie jako początkujący troche to ogarniam(pomógł filmik instruktażowy na YT) ,mam tylko jedno małe pytanko. Otóż w kalkulatorze zulixa jak się oblicza ilość potrzebnej soli do zrobienia roztworu ect. ect. jest komórka "Ilość wody do podmiany (lub objętość akwarium)" i teraz moje pytanie. Czy jak przygotowuje roztwór korzystając z tego kalkulatora to w tej komórce wpisuje litraż mojego akwarium (mam baniak 112 litrów) czyli bez żwiru 100 litrów CZY wpisuje ilość w litrach wody którą podmieniam co tydzień czyli jakieś 30 litrów????
Będe bardzo wdzięczny za pomoc.
I jeszcze mam nadzieje że nikt nie będzie zły że skopiowałem własny wpis z innego forum. :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Re: Pytanie do zulixa ew. kogoś innego w sprawie nawożenia solami

Post autor: pawprz »

Jeżeli chcesz przygotować roztwory o danym steżeniu w podmianie to ilość podmienianej wody. Natomiast jesli podmieniasz czystą wodą a robisz nawozy z soli to objetość akwarium.

Może to pomoże:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=31856
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Pytanie do zulixa ew. kogoś innego w sprawie nawożenia solami

Post autor: duch »

Ja podmieniam czystą wodą(kranówą) te 30 litrów no ale w kalkulatorze zulixa wpisałem w tej komórce o objętości, wpisałem 100 Litrów bo takiej wielkości mam akwarium. I tak wyliczałem w kalkulatorze zulixa ilość soli wsypywanej do butelki PET plus woda demineralizowana(mam butelki 250 ml ale wydają mi się za małe objętościowo więc zamówiłem 500 ml butelki).

Wesołego i szczęśliwego Nowego Roku!!
Jedzosław
Posty: 165
Rejestracja: 07 kwie 2022, 20:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 390

Re: Pytanie do zulixa ew. kogoś innego w sprawie nawożenia solami

Post autor: Jedzosław »

Witam duch. Też jestem początkujący jeżeli chodzi o akwarium roślinne . Od roku leję nawozy ale jeszcze nie doszedłem do lania mieszaniny nawozów według kalkulatora. Mierzę parametry i dolewam tego czego akurat brakuje z pojedynczych buteleczek. Nie zawsze wychodzi tak jak bym chciał :) Przypuszczam że masz mocne światło i CO2 skoro chcesz nawozić no i dosć miękką wodę w kranie :). Na początek mierz parametry wody i trzymaj się stosunków Ca Mg N P K i żelazo . Przyjdzie czas na kalkulator :) POWODZENIA
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Pytanie do zulixa ew. kogoś innego w sprawie nawożenia solami

Post autor: duch »

Ja od 1,5 tygodnia leje nawozy samoróbki z soli i korzystam z kalkulatora zulixa. Nie wiem czy wszystko robie dobrze ale rośliny mi ruszyły. Myśle że z biegiem czasu nabiore doświadczenia a na razie jestem żółtodziobem w solach.
duch
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2021, 22:14
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 112 L
Płeć:
Wiek: 42

Re: Pytanie do zulixa ew. kogoś innego w sprawie nawożenia solami

Post autor: duch »

O kurde teraz zauważyłem że założyłem ten temat w dziale Galeria. Przepraszam. Prosze moderatora o przeniesienie mojego tematu do działu ogólnego.

Przeniesione - K2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”