Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co na walke z glonami ślimakami?

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

walery
Posty: 30
Rejestracja: 30 wrz 2010, 8:02
Imię: Walery
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 50L

Post autor: walery »

Ka mam 5 helenek w 50 litrowym akwarium i ślimaki jak były tak są. Ile powinno być helenek żeby skutecznie wytępiły te małe ślimaczki?
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

U mnie w podobnym akwarium tyle samo Helen zrobiło porządek w 1,5 miesiąca.Wyczyściły do zera i teraz muszę im ślimaki z innych zbiorników stręczyć. :do piekla: :mrgreen:
pawel
walery
Posty: 30
Rejestracja: 30 wrz 2010, 8:02
Imię: Walery
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 50L

Post autor: walery »

E to ja jeszcze do półtora miesiąca nie doszedłem. niecały miesiąc więc jest nadzieja. Dzięki za informację i szczęscia w nowym roku. :sylwester:
maglow
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:58
Imię: Maciek
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: maglow »

Witam.
Kiedyś miałem problem ze ślimakami. Wizyta w zoologicznym i w moim szkle znalazły się bocje wspaniałe. Bocje okazały się nie tylko wspaniałe ale i bardzo leniwe :) Jako, że mam akwarium LT to i powiedzmy że lekko przekarmiam ryby, efekt --bocje zamiast jeść ślimaki jadły co im z nieba spadło a byłe tego trochę :) .
Po pewnym czasie pojawiły się helenki - myślę sobie no to fajnie nie ma to jak mieć pecha moje helenki leżały sobie na dnie i nic nie robiły, po jakiś 3 - 4 dniach zniknęły. Myślę sobie nie źle, bocje nie tykają ślimaków helenki jakieś nie ruchliwe, pewnie będę sam wleźć do akwarium i wcinać te ślimaki. Mijały dni a helenek ani widu ani słychu. Mijały dni więc i moje zainteresowanie ślimakami zaczęło mijać - wydaje mi się, że się z nimi pogodziłem, skoro ani bocje ani helenki nie pomagały - poddałem się. I stało się coś dziwnego, pewnego dnia patrze a tu ani jednego ślimaka - szukam zaglądam patrze tu i tam i nic, jedyne co znalazłem to puste muszelki po ślimaczkach pod filtrem wewnętrznym. Helenki zrobiły robotę - kiedy nie mam pojęcia, ale jedno jest pewne aby przekonać się jak są skuteczne potrzeba czasu.
Pozdrawiam.
-= MACIEK =-
walery
Posty: 30
Rejestracja: 30 wrz 2010, 8:02
Imię: Walery
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 50L

Post autor: walery »

maglow pisze:Witam.
Kiedyś miałem problem ze ślimakami. Wizyta w zoologicznym i w moim szkle znalazły się bocje wspaniałe. Bocje okazały się nie tylko wspaniałe ale i bardzo leniwe :) Jako, że mam akwarium LT to i powiedzmy że lekko przekarmiam ryby, efekt --bocje zamiast jeść ślimaki jadły co im z nieba spadło a byłe tego trochę :) .
Po pewnym czasie pojawiły się helenki - myślę sobie no to fajnie nie ma to jak mieć pecha moje helenki leżały sobie na dnie i nic nie robiły, po jakiś 3 - 4 dniach zniknęły. Myślę sobie nie źle, bocje nie tykają ślimaków helenki jakieś nie ruchliwe, pewnie będę sam wleźć do akwarium i wcinać te ślimaki. Mijały dni a helenek ani widu ani słychu. Mijały dni więc i moje zainteresowanie ślimakami zaczęło mijać - wydaje mi się, że się z nimi pogodziłem, skoro ani bocje ani helenki nie pomagały - poddałem się. I stało się coś dziwnego, pewnego dnia patrze a tu ani jednego ślimaka - szukam zaglądam patrze tu i tam i nic, jedyne co znalazłem to puste muszelki po ślimaczkach pod filtrem wewnętrznym. Helenki zrobiły robotę - kiedy nie mam pojęcia, ale jedno jest pewne aby przekonać się jak są skuteczne potrzeba czasu.
Pozdrawiam.
Kupiłem specjalnie bocje karłowate bo też czytałem, że wcinają ślimaki. Drogie jak nie powiem co bo dwie sztuki 80 zł. Tak szybko je oddałem jak kupiłem. Ryby zestrachane wszystkie były, a najbardziej kiryski. Liczę na helenki jak napisałeś i kolega. Uzbrajam się w cierpliwość.
Dzięki i pozdrawiam,
Walery
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

walery pisze:dwie sztuki 80 zł
8-( 8-( 8-( 8-( 8-(
Czy to normalne ceny tych rybek ?
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

W czwartek w RCMB byly cos ok. 18 zl. za sztuke.
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Helenki to dobra inwestycja, troche dlugo trwa zanim zaczna sie zajmowac slimakami w widoczny sposob ale poczekajcie tak z 3 -4 miesiace to wam sie tyle helenek narobi ze potem dno tylko bedzie usiane nimi :) Ktos kiedys pisal nawet ze ponoc z braku pozywienia robia sie kanibalami we wlasnym gatunku :) Mi sie one podobaja przynajmniej maja fajne kolorki. I co wiecej rosna wieksze niz standardowe slimaki ( to mozna ich odlowic ) a co wiecej wolniej sie rozmnazaja niz inne slimaki.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

walery pisze:Kupiłem specjalnie bocje karłowate bo też czytałem, że wcinają ślimaki. Drogie jak nie powiem co bo dwie sztuki 80 zł.
mariusz pisze:W czwartek w RCMB byly cos ok. 18 zl. za sztuke.
Karłowate niestety są strasznie płochliwe jak nie ma większego stada (tak z 10). Są one tylko okresowo dostępne w sklepach więc ceny są raczej losowe. W Nika widziałem po 28 a w tym samym czasie w RCMB po 18. A kiedyś widziałem po 60 :(
Jak były po 10 to sobie kupiłem gromadkę, ale niestety się nie ostały.

Co do Helenek to nie ma się czym martwić. W końcu tych kilkuset nie zjedzą w ciągu tygodnia. Ja miałem 5 sztuk a akwarium 250 l z zatoczkami i świderkami (setki ślimaków). Z pół roku i zatoczka nie znajdzie. Świderki jeszcze są, ale większość skorup już pusta.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
walery
Posty: 30
Rejestracja: 30 wrz 2010, 8:02
Imię: Walery
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 50L

Post autor: walery »

Joanna pisze:
walery pisze:dwie sztuki 80 zł
8-( 8-( 8-( 8-( 8-(
Czy to normalne ceny tych rybek ?
Raczej pamiętam ceny i tyle pewnie dałem w Nowym Świecie. Czytałem, że ceny tych rybek są wysokie i ciężko je kupić gdyż gaunek ten jest pod ochroną jako jeden z zagrożonych wyginięciem.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Botia sidthimunki ciężko zdobyć i ceny hm... 40zł/szt to stanowczo za dużo ale rybka ładna.
Mam ochotę zrobić test tylko do testu potrzebuję różnego rodzaju ślimaków których zazwyczaj chcecie się pozbyć - kilka rybek kupię aby sprawdzić jak test wpłynie na ich zdrowie / zachowanie. Nikt nie opisał tej metody walki ze ślimakami tylko jest wzmianka w necie. Uchylę rąbka tajemnicy, że chodzi o niskie napięcie. W każdym razie jak się zbiorę i wykonam test napiszę o jego wyniku...
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Czy masz na myśli "bateryjkowanie"? Pytałam kiedyś o to:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=3716
Czytałam co nieco o tym na innych forach- skutki różne- np. były opinie, że paletki przeżyły, ale kiryski padły.
Co do ślimaków- oferuję zatoczki oraz świderki do badań eksperymentalnych :)
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Coś właśnie w tym kierunku tylko chcę z tego wszystkiego wyłączyć samą miedź. A czytałem, że skorupiaki są wrażliwe na napięcie i che sprawdzić na jakie i w jakim czasie :)
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tomasz pisze:...skorupiaki są wrażliwe na napięcie i che sprawdzić na jakie i w jakim czasie
Jak dotkniesz ślimaka napięciem to na pewno zdechnie :D
Do badań niestety nie mam nic. Nawet małe brotie mi zdechły w RO :płacz:
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
maglow
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:58
Imię: Maciek
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: maglow »

Witam.
Obawiam się że jeśli tam nie będzie miedzi to nic z tego.
bo to właśnie w tych zabawach miedz powoduje zgony ślimaków, ale oby się udało powodzenia.
Pozdrawiam.
-= MACIEK =-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”