Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Hydrocotyle tripartita (H. ''Japan'')

Hydrocotyle tripartita (H. ''Japan'')

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Hydrocotyle tripartita (H. ''Japan'')

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5 cm.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże.
pH: nieskrajne
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane ale przyspiesza rozwój,
CO2: nie wymagane ale przyspiesza rozwój
Podłoże: dowolne
Szybkość wzrostu: zwykle duża
Trudność uprawy: mała

Nie wiem czy "Japan" to nie jest radosna twórczość dystrybutorów i sprzedawców. Na stronie firmy Tropica pisze : "Japan" jest popularną na forach nazwą tej wąkrotki". Na stronie http://www.flowgrow.de podane roślina określana jako Hydrocotyle cf. tripartita (H. sp. Japan) a synonimy są następujące: Hydrocotyle sp. "Australia", Hydrocotyle sp. "Japan", "Hydrocotyle maritima" (irrtümlich). Wg mnie ta ostatnia nazwa dotyczy innego gatunku. Jeden z większych autorytetów d/s roślin wodnych Ch. Kasselmann w swojej najnowszej książce nie prezentuje takiej rośliny. Z tych wszystkich powodów podejrzewam "radosną twórczość".

Według strony niemieckiej roślina rośnie we wschodniej Azji i Australii.

Roślinka śliczna, zero wymagań co do wody (u mnie rośnie przy twardości > 20) na gołym żwirku. Nawożenie w akwariach z rybkami niepotrzebne. Wymagania świetlne przeciętne.

Rozmnażanie przez urwanie węzełka (lub kilku) z liśćmi. Szybko pojawiają się szczepki. Nawet bez obcinania roślina szybko się rozgałęzia. Roślina delikatna a więc podatna na agresywne działanie ryb dennych.

Galeria:

Akwarium roślinne typu LT (0,65 w/l, GH ok. 20, pH ok. 7,5, podłoże: koci żwir, nawożenie EI, CO2.
Obrazek
Widoczny pęd tworzący nowy szczepek.
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

zulix pisze:W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5 cm
Hm? Czasem (w moim RIO180, w którym mam światła około 0,5 W/l ) udaje mi się utrzymać - zgrabne, o ładnym pokroju - "krzaczki" tej roślinki mniej więcej tej wysokości. Ale jak się jej pozwoli na trochę więcej, to potrafi się wspiąć dużo wyżej:
Obrazek :D

Pomogłem jej trochę w tej wspinaczce, owijając jej proste, paro centymetrowe nowe pędy - spiralnie wokół korzonka. Po jej "przycinkach/trymowaniu" dziś sam już do końca nie wiem: czy to jedna zakorzeniona w podłoży roślinka z bocznymi pędami, czy część tej "plątaniny" tworzą także pędy nie związane z podłożem 8-) .
Tak czy siak - roślinka mi się podoba i rośnie, że co tydzień/dwa trzeba ją korygować.
Obrazek
Oprócz urodziwych listków uwagę zwracają także jej delikatne, liczne korzonki.
galaxy
Posty: 41
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:49
Imię: wojciech
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: galaxy »

klasa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”