Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ludwigia bezogonkowa

ludwigia brevipes

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Ludwigia bezogonkowa

Post autor: zulix »

Nie mogę sobie odmówić przyjemności z zamieszczenia 100 opisu w bazie roślin :)

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 10-60 cm (zaniedbane łodygi mogą mieć więcej).
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie, jest większa i lepiej wybarwiona)
pH: raczej bez większego znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: raczej dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: rekomendowane ale nie wymagane (przyspiesza rozwój i poprawia wybarwienie),
CO2: rekomendowane ale nie wymagane, toleruje też organiczny węgiel (EasyCarbo itp.)
Oświetlenie: średnie i duże
Podłoże: granulacja dowolna, zalecane podłoże o większej zasobności ale nie wymagane,
Szybkość wzrostu: średnia i duża
Trudność uprawy: mała i średnia

Pełny opis:
Jedna z mniej popularnych ludwig zapewne dlatego że przy kiepskim świetle typowego akwarysty wygląda niepozornie. Mimo, że całkiem nieźle się utrzymuje poniżej 0,5 W/l to zwykle jest wtedy kiepsko wybarwiona. U mnie była słabo wybarwiona nawet przy świetle 0,6 W/l i nawożeniu EI. Po dołożeniu solidnie światła roślina prawie natychmiast zaczyna się wybarwiać. U mnie wybarwia się na brązowo, u innych na różowo-czerwono zapewne w zależności od parametrów wody i nawożenia. W typowych akwariach klasy LT nie testowałem a więc nie wiem jak znosi np. oświetlenie rzędu 0,3 W/l.

Roślina bardzo intensywnie się rozkrzewia i kilka zasadzonych łodyg w odstępach np. 5-8 cm bardzo ładnie zadarnia ten fragment akwarium. Kępka roślin w 2 planie pięknie wygląda na tle zieleni innych roślin. Rozmnaża się klasycznie jak na łodygowca przystało, czyli poprzez fragmentację łodyg. Z dolnych łodyg wyrastają nowe sadzonki a górna część łodygi zasadzona w podłożu znowu dorasta do powierzchni. Jako roślina błotna rośnie w formie zanurzonej i wynurzonej. Forma wynurzona formuje niepozorne kwiaty.

Problemy
Raczej bezproblemowa. Bawię się nią ponad pół roku i jak dotąd nie była kapryśna. Zabarwienie rośliny, ściśle zależy jednak od światła i nawożenia.

Galeria
zdjęcia z akwarium roślinnego (0,6 W/l, kH ok. 10, GH ok. 20, pH ok. 7, podłoże ADA Amazonia 1, CO2, EC, nawozy).
Roślinka od kol. Przemek_umbrosorium przyszła brązowa. Po posadzeniu zaczęła blednąć (zobaczcie nowe liście).
Obrazek

no i po dawnym kolorze nie zostało śladu:
Obrazek

Po zmianie światła na 1,2 W/l po tygodniu wyglądało to już tak:
Obrazek
bez zmiany nawożenia.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

zulix pisze:Problemy
Raczej bezproblemowa. Bawię się nią ponad pół roku i jak dotąd nie była kapryśna. Zabarwienie rośliny, ściśle zależy jednak od światła i nawożenia.
Potwierdzam, nawet dolnych partii nie doświetlonych roślina nie gubi ;) W zacienionym miejscu roślina jest koloru zielonego ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Darek pisze:Potwierdzam
Jakie masz światło?

Prosiłbym osoby które mają roślinkę przy gorszym świetle aby napisali jak im idzie... (ci którzy nie mają mogą dostać ode mnie sadzonkę, ale to już na pw).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

T8
30w - fluora 77
30W - 865 Osram
30W - 865 Osram
18W - 865 Osram
Łącznie daje mi 0,54 W/l w 200 litrowym zbiorniku o wysokości 50 cm, podłoża 7-8 cm, świetlówki powieszone ok 5-7 cm nad taflą, świecę od 15.oo - 22.oo
Pozdrawiam Darek :)
Przemek-Umbrosorium
Posty: 349
Rejestracja: 11 lis 2010, 21:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Górny Śląsk ;)
Akwarium: 112,60,54,30,20
Płeć:

Post autor: Przemek-Umbrosorium »

To i dwie fotki odemnie, jako, ze to setny opis rośliny w tym dziale :)
Pierwsza forma podwodna na Amazonii I
Obrazek
Druga forma nawodna rosliny ponad poziomem wody
Obrazek

[ Dodano: 2013-03-13, 20:30 ]
zulix pisze:W typowych akwariach klasy LT nie testowałem a więc nie wiem jak znosi np. oświetlenie rzędu 0,3 W/l.
Tu ja sie odezwę, miałem ja kiedys w akwarium na ziemi i glinie przysypanym bazaltem, oświetlenia było tyle co z okna (pokój z oknem na wschód) akwarium stało na parapecie przez całą wiosne i lato. Zero podmian, zero nawozów, jedynie dolewana woda była. Roślina zrobiła się drobniejsza, ale za to duzo bardziej wybarwiona rdzawo-brązowa.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 7:55 przez Przemek-Umbrosorium, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Serdecznie :)

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”