Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pogostemon indyjski

Pogostemon Erectus

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Pogostemon indyjski

Post autor: zulix »

Gdzieniegdzie określane jako: Rotala verticillaris. Jest to raczej nazwa niepoprawna i obecnie rzadko używana.

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-60 cm (zaniedbane łodygi mogą mieć i więcej). Zwykle jest rośliną III planu ale rośnie na tyle wolno, że długo możemy się cieszyć nią w planach bliższych.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie, jest większa i lepiej się rozkrzewia). Wegetuje lub ginie przy 0,4 W/l, zalecane > 0,5 W/l
pH: raczej bez większego znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: raczej dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane ale bardzo rekomendowane (przyspiesza rozwój),
CO2: nie wymagane dla utrzymania rośliny, ale zdecydowanie poprawia kondycję rośliny, można ją utrzymać wyłącznie na organicznym węglu (EasyCarbo itp.)
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże o większej zasobności przyspiesza wzrost, ale nie jest obowiązkowe.
Szybkość wzrostu: mała (dobre warunki) lub minimalna (złe warunki)
Trudność uprawy: średnia

Pełny opis:
Bardzo ładna "szczotka". Jest sztywna więc można uzyskać piękne szpalery niby drzew. Uroku dodaje jej to, że zwykle nie ogałaca dolnych części pędów, nawet gdy igiełki są w cieniu. Średnica rośliny dużo zależy od nawożenia i oświetlenia - rośliny zasłonięte wyciągają się do światła więc są drobne. Nie zaobserwowałem aby jakoś szczególnie rosły odległości między węzłami. Roślina jest nadal ładna choć "chudsza".

Roślina dość mało wymagająca, ale światło to podstawa wzrostu. Rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe a po obcięciu wierzchołka z pozostałej łodygi wyrastają sadzonki boczne - tak piszą wszyscy :) Nie podzielam przy tej roślinie wyłącznie tak mało efektywnych metod reprodukcji. Moje rośliny rozkrzewiają się same bez problemu w normalnym akwarium HT (zob. galerię). Podobnie nie stwierdziłem aby (tak jak podają inni) roślina miała szczególnie duży system korzeniowy. Może jak ktoś ma żwir to tak, ale jest to ogólna zależność. U mnie na podłożu ADA Amazonia system korzeniowy jest umiarkowany, na pewno mniejszy od nadwódek.
Wierzchołki roślin mogą się nieco przebarwiać zapewne pod wpływem światła i nawożenia (lub Photoshopa :P).

Galeria
zdjęcia z akwarium roślinnego (0,6 W/l, kH ok. 5, GH ok. 15, pH ok. 7, podłoże ADA Amazonia, CO2, nawozy).
Obrazek
Grupka wyciętych i posadzonych sadzonek:

Obrazek

Tu pokazuję jak ładnie rozgałęziają się rośliny na czubkach (nieciętych):
Obrazek

A tu pokaz całej pojedynczej rośliny (ma około roku od posadzenia przyciętej na kilka cm sadzonki, ale przeżyła w międzyczasie różne eksperymenty, zmianę światła, zmiany nawożenia, restart akwarium, zmiana podłoża itd. - tym niemniej nigdy jej nie ciąłem):
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”