Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ludwigia Marilia

Ludwigia Marilia

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Ludwigia Marilia

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 10-60 cm (zaniedbane łodygi mogą mieć i 100 cm).
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie)
pH: raczej bez większego znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: raczej dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: rekomendowane,
CO2: rekomendowane, toleruje też organiczny węgiel (EasyCarbo itp.)
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże o większej zasobności.
Szybkość wzrostu: duża (dobre warunki)
Trudność uprawy: średnia

Pełny opis:
Mam ją jakieś 3 miesiące więc mój opis nie jest w 100% wiarygodny i rozbudowany, ale powinien i tak pomóc tym, którzy chcą mieć roślinkę u siebie.
Roślinka efektowna gdy jest utrzymywana nisko. Przycinanie niestety nie daje większych rezultatów ponieważ roślina bardzo szybko rośnie. Aby była ładna lepiej jest obcinać górne części rośliny i sadzić na nowo.

Jeszcze nie wiem jak rośnie w LT (na razie miałem ją tylko w HT).

jako zanurzona i wynurzona. Forma wynurzona formuje niepozorne kwiaty (to już z netu, bo kwiatków nie miałem).

Problemy
Roślina niezwykle delikatna. Już delikatne dotknięci bocznej gałazki powoduje jej oderwanie. Z tego powodu roślina, która bardzo dobrze się krzewi ma zwykle ogołocone dolne partie. przesadzanie rośliny i/lub manewrowanie w jej otoczeniu powoduje, że większość bocznych pędów opuści roślinę macierzystą i będzie pływać po powierzchni. Dotyczy to sadzonej o dowolnej wielkości, nawet tych najmniejszych.
Przy zbytnim zagęszczeniu i związanego z tym braku światła dolne pędy mają skłonność do ogołacania. Gdy roślina dorośnie ponad wodę to dolne liście podwodne zanikają. Przy długiej ekspozycji na wysokie temperatury marnieje. Zabarwienie rośliny, ściśle zależy od światła i nawożenia.

Galeria
Zdjęcia z akwarium roślinnego (0,9 W/l, kH ok. 5, pH 6,5- 7, CO2, nawozy).
Sadzonka
Obrazek

Tak wygląda łodyga roślinki, która już poszybowała do góry:
Obrazek

Gdy roślinka dorośnie do powierzchni wody to się rozkrzewia niżej:
Obrazek

A tak wygląda wierzchołek od góry
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”