Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

wgłębka wodna

Ricca fluitans

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

wgłębka wodna

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: nie dotyczy. Na szerokość potrafi pokryć całą powierzchnię wody.
Temperatura: 10-30 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie i jest bardziej zwarta)
pH: bez większego znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane ale bardzo rekomendowane (przyspiesza rozwój),
CO2: nie wymagane ale solidnie przyspiesza rozwój
Podłoże: nie dotyczy.
Szybkość wzrostu: duża (dobre warunki) lub mała (złe warunki)
Trudność uprawy: mała

Pełny opis:
Ciekawa roślinka pływająca należąca do wątrobowców. Występuje na całym Świecie, również w Polsce, ale trudno ją znaleźć bo występuje w naturze w postaci tylko drobniutkich elementów. Potrafi rosnąć na brzegach mokrych zbiorników a więc w postaci wynurzonej.
Wymagania wgłębki ograniczają się do dużej ilości światła i nawozów. Ponieważ pływa, światła ma najczęściej dostatek (rośliny zanurzone mają go już mniej i wtedy wymagane jest dobre oświetlenie). Przy braku nawożenia najlepiej rośnie w starych akwariach z małą pielęgnacją. Stanowi wtedy dobry element naturalnego oczyszczania wody z nadmiaru azotanów i fosforanów. Dodatkowo pływająca wgłębka zaciemnia akwarium. Może stanowić przez to element profilaktyki antyglonowej.
W dobrych warunkach wgłębka może tworzyć całkiem duże plechy. Plechy takie pływają. Warunkiem powstania plech jest brak ryb rozrywających zieleninę, mocnego filtrowania powodującego gwałtowny ruch wody itp. Wskazane jest aby pod powierzchnią znajdowały się rośliny pływające typu rogatek, które zapobiegają rozpływaniu się wgłębki. Niektórzy zabezpieczają wgłębkę przed rozpływaniem za pomocą żyłki, lub siateczki montowanej przy powierzchni wody. Inaczej plecha może się utworzyć dopiero po całkowitym zarośnięciu powierzchni akwarium.

Z wgłębki można tworzyć piękne trawniczki, jak również pokrywać ją groty i korzenie. Można uformować również zielone kule, które będą leżeć na dnie, bądź będą przytwierdzone np. do korzeni.

Problemy
Wgłębka szybko rośnie co samo z siebie może być problemem. Łatwo przerasta innymi roślinami (np. rzęsa wodna) i glonami. Wygląda to nieestetycznie i takie plechy są już praktycznie do wyrzucenia. Uformowane trawniczki i kule wymagają olbrzymich ilości światła gdyż te nieoświetlone fragmenty gniją i pozostała część wgłębki wypływa na powierzchnię. Stąd niektórzy zalecają strzyc nożyczkami trawniczek z wgłębki. Jak wspomniałem ryby rozrywają plechy. Niektóre lubią ją też spożywać.

Galeria
Akwarium roślinne typu LT (0,33 w/l, GH ok. 20, pH ok. 7,5, podłoże z ziemi, bez nawożenia i CO2).
Obrazek

Akwarium roślinne, HQI 0,6 W/l, nawozy + CO2. Kule pływające po powierzchni tworzą się samoistnie gdy jest duży ruch wody (np. kaskada) i dobre światło .
Obrazek

Akwarium roślinne (0,7 W/l, GH 10-15, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy).
Kule na dnie akwarium bądź przywiązywane do ozdób należy samemu przygotować: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=56

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”