Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Różdżyca rutewkowa

Ceratopteris thalictroides (Ceratoptersis siliquosa)

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Różdżyca rutewkowa

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku zależna od wieku roślinki i wysokości akwarium - dorasta do powierzchni (długość liści z ogonkiem do 100 cm w dobrych warunkach). Zwykle jest rośliną III planu, małe roślinki mogą być na planach bliższych, ale szybko rosnąc wymagają przesunięcia).
Temperatura: 18-28 °C
Wymagane oświetlenie: od średniego do wysokiego. Dość obojętna pod względem względem barwy światła (im lepsze tym większe rośliny i tym szybciej rośnie)
pH: bez większego znaczenia i dobrze rośnie w rzeszowskiej kranówce (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane ale przyspiesza rozwój. Jako roślina szybkorosnąca chwali sobie dużą ilość makro.
CO2: nie wymagane ale przyspiesza rozwój, toleruje też organiczny węgiel (EasyCarbo itp.)
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże dowolne, nawet płukany żwir, ale zasobne przyspiesza rozwój i zmniejsza wielkość bryły korzeniowej.
Szybkość wzrostu: średnia i duża
Trudność uprawy: bezproblemowa w dobrych warunkach, ale jako roślina miękka jest często uszkadzana przez zwierzęta.

Pełny opis:
Jedna z ulubionych roślin dla początkujących bo jest ładna (przypomina paprotki domowe) i dość mało wymagająca. Ich podobieństwo do paproci skutkuje katalogowaniem jej jako paprotnic, ale to nie prawda, bo paprotnice to inny rząd roślin.
Roślina dość szybko przyjmuje się po zasadzeniu w świeżym zbiorniku. Należy jednak pamiętać, aby nie zakopywać korzeni zbyt głęboko (minimalnie korzenie powinny wystawać powyżej żwirku - inaczej roślina będzie gniła.
Roślina rozmnaża się przez rośliny potomne, które powstają z zarodników znajdujących się na liściach. Liczba nowych szczepków jest jednak zdecydowanie mniejsza niż u różdżycy pospolitej. Szczepki rozwijają się też na urwanych liściach odłączonych od rośliny macierzystej. Szczepki mogą pływać pod powierzchnią wody i wtedy najintensywniej się rozwijają mając dużą ilość światła. Roślina nie wymaga sadzenia, ale dużo ładniej prezentuje się posadzona. Jest świetną rośliną dla hodowców ryb żyworodnych ponieważ w gąszczu liści mają szansę przeżyć młode rybki.
Roślina szybkorosnąca więc w kosmicznym tempie zużywa składniki mineralne - jak miałem solidnie przerybione żyworódkami akwarium była więc dla mnie wybawieniem.

Uwagi:
Roślina krucha. Przy przesadzaniu, sadzeniu, transporcie należy szczególnie uważać na łatwą łamliwość liści. Starsze liście powoli się degenerują i odpadają - nie zawsze to wygląda estetycznie. Czasem ładnych liści w dużej roślince jest 2-3 sztuki a reszta żółtawa z czerniejącymi ogonkami.
Z uwagi na szybki wzrost mało nadaje się do stabilnych aranżacji. Potrafi bardzo ekspansywnie zająć znaczną część akwarium a rośliny potomne zwiększają gęstość "buszu".

Galeria:

Odmiana 1. Zdjęcie z akwarium roślinnego HT (0,6 W/l, GH ok. 10, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy), ale podobnie wyglądały egzemplarze, które trzymałem w zwykłym baniaczku na podłożu z płukanego żwiru i świetle 0,3 W/l.
Właśnie tak:
Obrazek

Sadzonka - pływa jeszcze ale gotowa do wsadzenia:
Obrazek

Tu pokazuję ogrom tej rośliny w akwarium o wysokości 60 cm i szerokości 60 cm. Duża roślina potrafi zająć na prawdę duży obszar akwarium, HT, podłoże ADA, 0,58 W/l
na wprost:
Obrazek
i z boku akwarium:
Obrazek
i ten gigant po wyjęciu z akwarium:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”