Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Babki z Rodzaju Stiphodon spp

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sepher
Mecenas
Posty: 489
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:44
Imię: Sepher
Lokalizacja: Sepher jest kobietą !
Płeć:

Babki z Rodzaju Stiphodon spp

Post autor: sepher »

Pochodzenie: Azja i Oceania. Rozległość obszaru pochodzenia Stiphodonów uwarunkowana jest tym iż występuje ich około 30 gatunków. Dodatkowo dochodzą różne odmiany barwne co do których nie wiadomo czy są to kolejne gatunki czy też tylko odmiany barwne.

Środowisko naturalne: Wartkie strumnienie wysp tropikalnych. Generalnie ryby tego gatunku potrafią utrzymać się w bardzo silnym nurcie. Występują również w spokojniejszych miejscach strumieni, na piaszczystych zakolach, wśród otoczaków. Podłoże żwirowo-piaskowe, w miejscach spokojniejszych występują duże ilości gałęzi i liści drzew.

Zachowanie: Brak zachowań terytorialnych mogących zagrozić innym rybom w akwarium lub też innym z rodziny babkowatych. Wg artykułu kolegi Asagotha z KFA samce wykazują silne instynkty terytorialne jednak osobiście tego nie stwierdziłem. Owszem, czasami (niezbyt często) występowały ganianki jednak nigdy nie dochodziło do kontaktu fizycznego między rybami. Nie wykazują żadnego wręcz zainteresowania krewetkami. W ramach testów wpuściliśmy do akwarium z stiphodonami malutkie krewetki RC. Po tygodniu ilość krewetek była identyczna z liczbą startową. Babki okupuje głównie dolną część akwarium, jednakże uwielbiają wszelkiego rodzaju kamienie i prąd wody. Z tego co udało mi się zauważyć średnio interesują się korzeniami jednak z braku kamieni i tam będą szukały sobie miejsca. Sposób poruszania się jest dosyć ciekawy, ze względu na budowę babki poruszają się skokami, ślizgami. Ryba jest w stanie utrzymać się w naprawdę silnym prądzie wody (atman 203 o przepływie 2000l/h nie jest dla stiphodona żadnym problemem) Zabawną cechą z punktu widzenia obserwatora jest zdolność stiphodonów do kręcenia główą. Tą cechę ryb widziałem tylko u tych właśnie ryb.

Woda: temperatura wody-22 - 27°C , pH -6.5 do 7.5, twardość 2 - 12°

Pokarm: Główną dietą babek są glony, dlatego też preferowane są dla nich zbiorniki starsze, gdzie występuje większa ilość glonów. Dodatkowo chętnie przyjmowały rozmoczony granulat spiruliny. Uwaga: Białko pochodzenia zwierzęcego jest dla nich niewskazane, wręcz może być zabójcze.

Urządzenie akwarium: Dla małej grupki tych ryb wystarczy nawet 63l akwarium (trójka z nich spokojnie szalała sobie po dobrze urządzonej kostce 30x30x30). Ważny jest silny nurt wody, który te ryby wręcz uwielbiają. Podłoże: drobny piasek, jednakże z obserwacji naszych babek w różnych akwariach pokazowych substraty nie stanowią dla nich żadnego problemu. Silne oświetlenie pozwala wydobyć pełną kolorysytkę tych ryb oraz umożliwić wzrost glonów.

Rozmnażanie: Nie zanotowano w warunkach akwarystycznych. Dla larw potrzebna jest słona woda.

Moje uwagi: Wg informacji od osób które trzymały stiphodony zdarzyły im się wycieczki z akwarium. Osobiście mimo iż miałem ich naprawdę sporą gromadkę u siebie nie zanotowałem ani jednego przypadku wyjścia poza akwa. Zdarza im się również pozwiedzać filtry kaskadowe.. Nie jest to raczej żaden problem o ile z wylotu kaskady nie ma bezpośredniego dostępu do wirnika.

Foto by Dziki (DFA)

I dodatkowo filmik z cortunixem w roli czyścika do szyb ;)
http://www.youtube.com/watch?v=IzNEyUg7W5o
http://www.youtube.com/watch?v=VUl9gmslwgk

opis powstał w głównej mierze dzięki koledze Asagoth który jest chyba najlepszym polskim expertem od babkowatych.
Odnośnie zdjęć informuję że posiadam zgodę kolegów którzy je udostępnili na publikację.


Usunięto martwe linki do obrazów - SDD
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 13:50 przez sepher, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

czy trzeba zasalać wodę do Stiphodon sp ??
Awatar użytkownika
arturw6
Posty: 29
Rejestracja: 07 paź 2011, 9:54
Imię: Artur
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 25l,25l,240l
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: arturw6 »

A ja znalazłem na dwóch forach zagranicznych coś na temat babek , i okazuje się że mogą one jeść jednak białko (akurat na jednym forum facet karmił je ochotką ), a do tego można je rozmnożyć w akwarium . Dodatkowo użytkownik dodaje ciekawe zdjęcia z naturalnego środowiska babek . Oto link :

http://translate.google.com/translate?h ... 6t%3D15686

A to już mniej ciekawy temat ale też warty przeczytania :

http://translate.google.com/translate?h ... 11163.html
Ciągle się uczę.
Awatar użytkownika
sepher
Mecenas
Posty: 489
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:44
Imię: Sepher
Lokalizacja: Sepher jest kobietą !
Płeć:

Post autor: sepher »

alkarn pisze:czy trzeba zasalać wodę do Stiphodon sp ??
Nie trzeba.

Co do karmienia białkiem pochodzenia zwierzęcego próbowałem 2x mrożonek, następnego dnia wyciągałem zwłok. Karmione pokarmem roślinnym są niesamowicie twardymi rybami, dotychczas nie padła mi żadna sztuka (są u mnie od półtora roku)
Awatar użytkownika
b@ndziork@
Posty: 4197
Rejestracja: 17 lip 2010, 13:25
Imię: Marta
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l roślinne
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: b@ndziork@ »

Teraz już wiem dlaczego moje padły :( może kiedyś znowu się na nie pokuszę bo zdecydowanie warte są uwagi.
Pozdrawiam
Marta
kaini
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2016, 12:40
Imię: kaini
Lokalizacja: Jasło
Płeć:

Post autor: kaini »

Czy Asagoth jest jeszcze na forum ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”