Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Panaque sp L204

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sepher
Mecenas
Posty: 489
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:44
Imię: Sepher
Lokalizacja: Sepher jest kobietą !
Płeć:

Panaque sp L204

Post autor: sepher »

Pochodzenie: Peru : Rio Alejandro

Środowisko naturalne: Płytkie wody z silnym nurtem. Duża ilość pni i korzeni.

Zachowanie: Młode są jednymi z bardziej widowiskowych zbrojników: przy 3-6 sztukach normą są ganianki po całym akwarium. Dorosłe są terytorialne wewnątrzgatunkowo.

Woda : temperatura wody-24.0-30.0°, pH 6,5-8.5
Pokarm: Typowa dieta stolarska: Korzenie, korzenie i jeszcze raz korzenie. Wymagane jest w akwarium kilka odmian drzewa. Uwielbiają warzywa, co jakiś czas warto podać niewielką ilość białka zwierzęcego.

Urządzenie akwarium:
Akwarium minimum 120l. L204 doskonale nadaje się do akwariów wielogatunkowych. Podłoże: piasek (unikamy bazaltów ze względu na możliwość pokaleczenia brzucha i przyssawki). Oczywiście duża ilość korzeni, lignitów. Silny prąd

Rozmnażanie: Dosyć trudne do rozmnożenia, jednakże jest to możliwe. Pierwszą rzeczą jaką należy im zapewnić celem sprowokowania tarła to drewniane kryjówki. Bardzo niechętnie korzystają z glinianych czy kamiennych. Wymagane jest silne natlenienie wody oraz całkowity spokój. Nawet lekko zestresowany samiec potrafi wyrzucić ikrę z rurki. Samica składa od 50 do 70 jaj których okres inkubacji waha się od 5 do 7 dni. Po 10-13 dniach narybek kończy trawić woreczek żółciowy i rozpoczyna pierwsze wycieczki krajoznawcze. Maluchy tak jak dorosłe korzystają z drewna jako głównego źródła pokarmu (warto mieć pod ręką korzeń z miękkiego drewna), równie chętnie wcinają tabletki dla roślinożerców.

Moje uwagi: Mało problematyczny i efektowny zbrojnik. Młode są o wiele ładniej ubarwione, z czasem wzór na ich ciele zanika. L204 jest jednym z zbrojników które mają tzw parcie na szkło, nie ma tendencji do ukrywania się, grasowania nocą. Żeruje w ciągu dnia i bez problemu może być traktowany jako ryba pokazowa.
Istnieją egzemplarze ubarwione nietypowo, pozbawione linii ciągłych (widoczny na ostatnim zdjęciu)

Usunięto martwe linki do obrazów - SDD
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 13:54 przez sepher, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
www.glonojad.eu
Posty: 20
Rejestracja: 01 lis 2009, 22:54
Imię: Witek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: www.glonojad.eu »

Jedna drobna uwaga do opisów zbrojników.
Rybka nie korzysta po wykluciu celem podjadania z woreczka żółciowego bo pewnie nie zdążyła by kichnąć a już by świat opuściła. Żółć jest FUJ !!! Konsumuje natomiast woreczek żółtkowy jeżeli już. :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”