Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Pielęgnicowate] Akarka Wiśniowa

Laetacara dorsigera

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

[Pielęgnicowate] Akarka Wiśniowa

Post autor: MariooT »

Opis
Akarka wiśniowa zwana też korumbą czerwonobrzuchą to najspokojniejsza pielęgniczka jaką dotąd trzymałem w akwarium. Jej agresja zwykle ogranicza się do stroszenia płetw i przepychaniu bokiem przeciwnika. Jest to ryba również bardzo nieśmiała i potrafi być bardzo mało widoczna w akwarium, dlatego warto ją łączyć z rybami które ją ośmielą tak jak np. kąsaczowate. Długość życia wiśniówki to 5-8 lat

Dieta
Ryba jest wszystkożerna należy jednak zadbać by w diecie nie zabrakło pokarmu roślinnego.

Dymorfizm płciowy
Bardzo trudny do określenia zwłaszcza u niedojrzałych osobników. Samce są z reguły większe i posiadają wydłużone płetwy grzbietowe i odbytowe. Samice posiadają wyraźną ciemną plamę z białymi elementami u podstawy płetwy grzbietowej.
Zbiornik
Na jedną parkę wystarczy już 60l zbiornik. Akwarium powinny być umieszczone płaskie kamienie, na których ryby składają ikrę oraz miejsca gęsto zarośnięte. Rybki też lubią ciemne podłoże i niezbyt jasne światło.

Pochodzenie

Zamieszkuje zalesione dopływy, bagna, z dala od głównych kanałów rzecznych Ameryki Południowej (Brazylia, Paragwaj, Argentyna)
Długość:
Samiec maksymalnie 8cm samica 6 cm.

Parametry wody

Temperatura wody w granicach 21-27°C, Woda o twardości 8-12°n, pH około 6,9-7,8. Akarki te są wrażliwe na produkty przemiany materii i na nagłe zmiany składu chemicznego wody. Warto na to zwrócić uwagę przy podmiankach. Lepiej więcej małych niż jedna duża podmiana.

Rozmnażanie
Ryby są litofilne, co oznacza, że składają ikrę na kamieniach i płaskich dekoracjach. Do tarła przystępuje dobrana para, która czyści dokładnie kamień i składa na nim ikrę. Z jednego tarła możemy uzyskać nawet 200 młodych. Narybek wykluwa się po 2, 3 dniach. Rodzice bardzo często przenoszą młode do wykopanego wcześniej dołka. Narybek jest dość mały i należy go karmić odpowiednio drobnym pokarmem (pierwotniaki, larwy solowca). Ryby do tarła przystępują chętnie jednak bardzo często zjadają ikrę a nawet młode. Ze względu na słaby dymorfizm płciowy zdarza się, że rytualne przepychanie samców może być uważane za zaloty.

Uwagi:
Młode ryby w sklepie mogą być mylone z Akarką centkowaną (Laetacara curviceps) Akara centkowana ma jednak ciemne poprzeczne paski, które rozciągają się wzdłuż całej długości ciała. U wiśniówki poprzeczny pasek kończy się w połowie boku i zostaje zastąpiony na pięć lub więcej pionowych pasów.
Ryby te mam do niedawna więc nie mogę wiele napisać poza tym co jest dostępne w Internecie. Kupiłem je dość duże w sklepie i od razu przystąpiły do tarła w zbiorniku kwarantanny. Niestety ikra na następny dzień zniknęła.

Film z tarła:
http://youtu.be/6pTHlLyi51I

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ramazan
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2014, 22:00
Imię: Jarosław
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:

Post autor: Ramazan »

Piękne ryby. Też takie niedawno nabyłem parkę , ale mam z nimi problem. Samiec strasznie gania samicę, która w większości siedzi ukryta w roślinach. Myślisz, że się to zmieni i dobiorą się w parkę?
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Pielęgnice które dobierają się w pary powinno się kupować w większych ilościach powiedzmy 6-10 szt, przy zakupie dwóch ryb istnieją marne szanse na sukces.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Dokładnie ;)
Lerda
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2011, 15:01
Imię: Robert
Lokalizacja: Dukla
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Lerda »

Zastanawiam się nad zakupem tych rybek. Proszę o radę, czy w 190 litrowym zbiorniku narożnym można
hodować 2 pary tego gatunku, czy zdecydować się tylko na jedną. Z poprzedniej obsady, która była z ramirezkami pozostały 2 pstrążenice marmurkowe, 4 neony czerwone i 6 kirysków pstrych.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2018, 19:25 przez Lerda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Lerda, podaj wielkość dna.
Lerda
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2011, 15:01
Imię: Robert
Lokalizacja: Dukla
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Lerda »

Akwarium jest narożne. Dno stanowi wycinek koła (1/4) o promieniu trochę ponad 70 cm, co mniej więcej jakby przeliczyć na pole powierzchni dna to można by je porównać do akwarium 100x40 cm.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Ja bym wpuścił tam 1 parkę tych pielęgnic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”