Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jazgarz- Gymnocephalus cernua

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Jazgarz- Gymnocephalus cernua

Post autor: wisłok »

Opis; Ten najmniejszy gatunek z rodzimych okoniowatych osiąga zaledwie 10 cm długości, sporadycznie może dochodzić do 15 cm. Ciało ma nieznacznie wygrzbiecone z charakterystycznym wzorem złożonych z drobnych plamek położonych na oliwkowym tle w różnych odcieniach. Głowa rybki jest stosunkowo duża, obdarzona relatywnie dużymi oczami i malutkim pyszczkiem. Ciało rybki jest dobrze chronione przed atakiem drapieżnika, poprzez rozliczne kolce położone na pierwszej płetwie grzbietowej, odbytowej, płetwach piersiowych i pokrywach skrzelowych. Płetwy nieparzyste mają ubarwienie zbliżone do ciała, płetwy parzyste natomiast są najczęściej przeźroczyste jednakże trafiają się odstępstwa.
Występowanie i siedlisko; Zasięg jazgarz jest bardzo szeroki obejmuje on niemal całą Europę z wyjątkiem Płw. Kolskiego, północnej Skandynawii, Szkocji, Irlandii, oraz południowej Francji. Zasiedla on wszelkie większe rzeki, jeziora, zbiorniki zaporowe, starorzecza i przybrzeżne słonawe wody Bałtyku. Preferuje on wody stosunkowo głębokie( 3-6 m) o twardym piaszczystym, żwirowym lub kamienistym dnie, od którego nigdy za bardzo się nie oddala.
Usposobienie; Młode osobniki często tworzą nieliczne rozproszone ławiczki, starsze przechodzą na samotniczy tryb życia broniąc przed współplemieńcami swoje małe terytorium. Niektóre rybki mogą być bardziej agresywne i mogą nie tolerować w swoim rewirze również ryb z innych gatunków. Poza tym są to ryby bardzo płochliwe wobec czego ich proces aklimatyzacji do warunków akwariowych może trwać dość długo.
Woda; Jak większość rodzimych ryb ma bardzo duże zdolności przystosowawcze do parametrów środowiska, wobec tego można z powodzeniem hodować ją niemal w każdych warunkach byle by twardość nie przekroczyła 18 st. n, a temperatura 25 st. Celsjusza.
Pokarm; Jazgarz choć jego wymiary na to nie wskazują jest niezwykle żarłocznym mięsożercą. Jeśli schwyci ofiarę to trafia ona bezpośrednio do żołądka. praktycznie bez połykania ;) Jak można się domyślić pobiera głównie pokarmy żywe, przy czym obojętne co to będzie zjada nawet narybek i ikrę. Można go przyzwyczaić do mrożonek, a o innych pokarmach można zapomnieć.
Akwarium i jego wystrój; Dla jazgarzy za minimum uważam zbiornik o długości 80 cm. Jako podłoże służyć może ciemny piasek lub żwir. Za dodatkowe elementy dekoracyjne posłużyć mogą różnego typu kamienie oraz korzenie. Pamiętać należy jednak by wybrane kamienie nie wpływały na parametry wody. W akwarium powinny się znaleźć również kryjówki typu połówka kokosa, które pozwolą się rybkom łatwiej aklimatyzować. Jednak należy je sprytnie zakamuflować żeby nie psuły efektu naturalnego biotopu.
Rozmnażanie; Nie słyszałem o tym aby komuś udało się rozmnożyć te rybki w warunkach akwariowych. W naturalnym środowisku tarlą się grupowo w piaszczystych płyciznach od marca do kwietnia.

Bibliografia;
1 http://www.mp.umk.pl/?p=278
2. http://www.akwarium.net.pl/forum/inne-b ... lety/?wap2

Obrazek
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”