Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wzdręga- Scardinius erythrophthalmus

Syn. Krasnopiórka

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Wzdręga- Scardinius erythrophthalmus

Post autor: wisłok »

Opis; Jest to jedna z najpiękniejszych rodzimych ryb. Osiąga teoretycznie 50 cm długości, teoretycznie bo w Polsce tej wielkości krasnopiórki są niezwykle rzadkie i osiągają zazwyczaj do 35 cm. Owe wyjątkowo duże rozmiary rybki te osiągają wzdłuż północnej granicy swojego zasięgu, a sporadycznie trafiają się tam osobniki jeszcze o 10 cm większe. Ciało tej rybki jest bocznie spłaszczone, silnie wygrzbiecone. Grzbiet rybki ma najczęściej barwę zielono-niebieską, boki i brzuszek u młodych osobników ma zabarwienie stalowo-srebrzyste, u dorosłych ryb stają się one czysto złote. Wszystkie płetwy tej uroczej rybki mają intensywną barwę krwistej czerwieni. Jednakże wzdręga tworzy ale niestety niezmiernie rzadko barwną odmianę przypominającą ubarwienie złotej orfy, przy czym jej płetwy pozostają tak jak u formy podstawowej czerwone.
Przez niewprawne oko wzdręga może zostać pomylona z płocią. Cechy diagnostyczne które umożliwiają rozpoznanie tych gatunków to głównie to iż krasnopiórka ma górny otwór gębowy i złocistą tęczówkę oka, a płoć ma dużo mniejszy pyszczek ustawiony końcowo i czerwoną tęczówkę.
Występowanie i siedlisko; Zamieszkuje ona wody niemal całej Europy nie licząc Płw. Iberyjskiego, Szkocji, północnej Skandynawii i Krymu. Najczęściej osiedla się w płytkich obficie porośniętych roślinnością i nagrzanych zatokach wód stojących, lub w rzekach z bujną szatą rośliną.
Usposobienie; Rybki te są bardzo towarzyskie. Tworzą niewielkie ławice, które często dołączają do większych ławic innych gatunków takich jak płocie, krąpie czy słonecznice. Rybki te są jednak stosunkowo bardzo płochliwe. W panice ratują się skokiem nad wodę, toteż akwarium należy zabezpieczyć poprzez pokrywę itp.
Woda; Rybki te nie są wymagające typowy kranex im w zupełności wystarcza. Preferują parametry w zakresie pH 6- 7,5, twardość 5- 18 stopni n. i temperaturę rzędu 10- 28 stopni Celsjusza. Ważna przy ich hodowli jest wydajna filtracja, jednak nie można dopuścić do zbyt silnych cyrkulacji wody w akwarium bo rybki te źle ją znoszą.
Pokarm; Młode osobniki pobierają głównie pokarm pochodzenia zwierzęcego. Starsze rybki żerują zarówno na roślinach jak i zwierzętach w proporcji plus minus pół na pół. Czyli jak w pewnym żarcie skład pasztetu z zająca; jeden do jednego czyli jeden zając na konia. Ponadto lubią okrasić sobie dietę o małą rybkę. W akwarium należą do ryb wyjątkowo wszystkożernych pobierają nawet na zawołanie gotowe sztuczne pokarmy, mimo że nigdy wcześniej ich na oczy nie widziały.
Akwarium i jego wystrój; Rybki te są nie małe i bardzo ruchliwe więc wymagają pewnej przestrzeni, za minimum uważam standardowe 375 litrów. Podłoże powinno być raczej ciemne z drobnego żwirku lub piasku. Do wystroju użyć należy przede wszystkim twardych czyli ciężkich do zjedzenia przez nie roślin takich jak rdestnice, grzybienie, żabienice babkę wodną, strzałkę wodną, tatarak itp. Rośliny typu moczarka czy rogatek zostaną dość szybko skonsumowane. Pokosić się też można o jakiś korzeń.
Rozmnażanie; Do tarła rybki stymuluje wzrost temperatury po okresie zimy. W naturze dochodzi do niego w okresie od kwietnia do połowy czerwca. Tarło odbywa się pośród roślin wodnych i nie licząc tego że rodzice zaciekle zjadają ikrę są to jedne z najłatwiejszych ryb do rozmnożenia z jakimi się spotkałem. Do tego aby wychować otrzymany narybek wystarczy wiedzieć tyle że narybek należy karmić solowcem. Więcej wiedzy jest zbędne bo ten gatunek jest niezwykle twardy każdy na pewno sobie z nim poradzi.

Bibliografia;

http://www.akwarium.net.pl/forum/inne-b ... -%29/?wap2
2.http://www.akwa-hobby.pl/index.php/karp ... ophthalmus

Obrazek
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
micjan
Posty: 68
Rejestracja: 24 maja 2013, 21:08
Imię: Wojtek
Lokalizacja: zaczernie
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: micjan »

Różnice między Płocią i Wzdręgą:
Płoć ma płetwę grzbietową i brzuszną w jednej linii.
Wzdręga ma płetwę grzbietową względem płetwy brzusznej przesuniętą do tyłu.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Zgadza się. Cechy te pominąłem bo bardziej rzucające się w oczy te które wcześniej wymieniłem. Można jeszcze bawić się w liczenie promieni płetw czy łusek na linii nabocznej ale komu by się chciało :P .

Zapomniałem jeszcze o jednej rzeczy otóż wzdręga ma wymiar ochronny 15 cm.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”