Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Piskorkowate] Mułojad

Acanthopsis choirorhynchus

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

[Piskorkowate] Mułojad

Post autor: kwadratos »

Pochodzenie wody Azji południowo-wschodniej

Zachowanie Chodzą plotki o tej rybce że jest bardzo płochliwa - coś w tym jest. Na początku gdy rybki nie znają dobrze dna przesiadują cały czas w zaroślach jednak gdy poznają bardzo dobrze zbiornik zapewniam że jeżeli będzie im pasowało wszystko to będą bardzo dużo czasu spędzać przy przedniej szybie na przegrzebywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu. Mułojadki są rybkami bardzo przyjaźnie nastawionymi do krewetek (ale tylko dużych). Młode które przesiadują na dnie bardzo często padają ofiarą tych rybek. Uprzedzam także posiadających trawniki z roślin typu glosia, zaciekawienie nowością czyli taką roślinką było by takie duże że wypłynęła by w ciągu 10 minut :)

Rozmnażanie Brak danych

Wymagania Przede wszystkim mułojadkom należy zapewnić drobnoziarniste podłoże jednak odpadają wszystkie żwirki które są ostro zakończone np. bazalt mielony. Rybka przesiewa przez swój pyszczek pojedyncze ziarenka i właśnie te ostro zakończone kawałki żwirku mogły by kaleczyć rybkę a wręcz uniemożliwić zdobywanie pokarmu.
Drugą sprawą jest zapewnienie kryjówki tzn coś w stylu kokosa/korzenia, zauważyłem że rybka jak się nudzi lubi z takiej pozycji obserwować co się dzieje w akwarium.
Co do parametrów ryba ta nie ma jakichś szczególnych widełek jednak lubi wodę ciepłą o pH neutralnym


Ciekawostka Jeżeli ktoś kiedykolwiek chciałby hodować tę rybkę uprzedzam. TA RYBKA WYCHODZI OSTATNIA Z AKWARIUM, to znaczy po wyciągnięciu roślinek odessaniu większości wody i wyciągnięciu większości żwirku dopiero daję się złapać :shock: Jest niesamowicie szybka... Wiem co mowie bo ile razy resetowałem akwarium ta ryba wychodziła ostatnia :) [największy jest problem jak rybkę trzeba odłowić bez zmiany aranżacji]


Zdjęcia dodam jutro
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Potwierdzam, że rybka wychodzi z akwa ostatnia :P
Miewałem ją wielokrotnie w akwarium i zawsze wydawało mi się, że już zdechła bo miesiącami jej nie widywałem. Przy kolejnym restarcie (jak byłem młodszy to robiłem to częściej niż teraz) wyłapywałem wszystko, spuszczałem wodę do zerw i zaczynałem wydzierać żwir do płukania. Po wybraniu dużej części żwiru nagle coś zaczynało mi skakać przed oczami. To właśnie ta rybka zagrzebana w żwirze ;)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

A w zbiorniku jakiej wielkości powinna być?
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

-donio- pisze:A w zbiorniku jakiej wielkości powinna być?
Trudno powiedzieć... ja miałem w 72l 2 osobniki które miały około 11-12 cm gdzie powierzchnia dna ma wymiary 30x60 i uważałem że dla nich akwarium było już za małe więc poszły do akwarium 160l (mojego Kumpla)

(rybcie rosną dosyć szybko i w warunkach akwariowych mogą osiągnąć około 15-20cm
cherry_ukasz ma osobnika o długości 18cm lecz nie wiem w jakim akwarium )


EDYTA:
Kilka dni temu nabyłem 4 sztuki tego gatunku i w ciągu tych kilku dni rybki się na tyle oswoiły że nie uciekają w żwirek jak przechodzę/podchodzę do bańki.
Zauważyłem że bardzo lubią przebywać w swoim towarzystwie i zupełnie nie obchodzi ich obecność jakiejkolwiek rybki.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2009, 21:12 przez kwadratos, łącznie zmieniany 1 raz.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Kilka tygodni temu wrzuciłem filmik i o nim zapomniałem... :roll:

http://www.youtube.com/watch?v=nP4BENfA8GI
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

jest kawał ryby :) ale co to czekoladowe świderki :) po ile pakowane ja bym był chętny na parkę :P
Tylko żywe zioło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”