Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Tanganika] Muszlowiec wielopręgi- Neolamprologus multifasci

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

[Tanganika] Muszlowiec wielopręgi- Neolamprologus multifasci

Post autor: wisłok »

Opis: W przypadku pielęgnic tanganiki bardziej liczy się behawior niż to jak rybka wygląda, oczywiście do tego trzeba dojrzeć czyli poprostu złapać bakcyla. Jak każdy przy pierwszym zetknięciu z Tangą najpierw interesowałem się tym co ładne i kolorowe jak np. leleupy, calvusy, itd. Ale jak już jesteśmy przy wyglądzie multika to zaznaczyć trzeba iż to najmniejsza pielęgnica świata dorastająca odpowiednio dla samców do 5 a dla samic do 3cm. Ciało tych ryb jest bocznie spłaszczone, silnie wygrzbiecone o kremowej barwie z licznymi brązowymi pionowymi pasami. Płetwy ryb sa takie jak dominująca barwa ciała lub bywają żółte. Niezwykłej urody multikom dodaje niebieska tęczówka oka. Dymorfizm płciowy ogranicza się właściwie tylko do wspomnianych różnic w wielkości ryb.
Uwaga multiki bardzo łatwo pomylić z niezwykle podobnym neolamprologus similis, ten od nich różni się tym że ma ciemne ciało w jasne pasy. Ponadto multiki pierwszy pasek mają za pokrywami skrzelowymi a similis ma jeszcze 2 do 3 na głowie.
Wystepowanie i siedlisko: Rybki te w naturze napotkać można w południowej cześci Tanganiki wzdłuż wybrzeża Zambi. Kolonie multikow zasiedlają piaszczysto-muliste cmentarzyska ślimaków, głównie z gatunku neothema.
Behawior: Rybki te jak przystało na muszlowce mają swój charakter, choć naprawdę odważne są dopiero gdy mogą liczyć na posiłki ze strony własnej koloni lub w obliczu bolszego drapieżnika również sąsiadów. U wielopręgich ustala się ciekawa hierarchia gdzie rządzi samiec i jednocześnie sam według własnego uznania usypuje krater i układa w nim muszle. Szczebel niżej są jego samice zwykle siostry z jednego tarła, i takowe zaciekle bronią koloni przed dopływem genów z zewnątrz nie pozwalając zbliżyć się żadnej innej samicy. Niżej znajduje się tylko ich potomstwo. Samiczki mogą pozostać w przytulnym gniazdku ile im się podoba pilnując młodszego rodzeństwa, samczyki natomiast kiedy tylko obrosną w piórka natychmiast są przepędzane przez dominanta. W stosunku do innych ryb nie przejawiają agresji o ile te trzymają się dalej niż 15cm od granic krateru i nie przeszkadzają samcowi w rozbudowie go.
Woda: Rybki tolerują dość szerokie spektrum jeśli chodzi o twardość ogólną, czyli od 6 do 24 stopni niemieckich. Ale optimum dla nich to mimo powszechnemu przekonaniu 7-10 niemców. Jedynie dobrze by było gdyby twardość węglanowa była duża. Tolerowany zakres pH zaczyna się od 7,5 a kończy na 9. I taką właśnie jest tak naprawdę wodą w Tanganice czyli na pograniczu miękkiej i średnio twardej jeśli chodzi o ogólną, twardość węglanowa natomiast jest już sporą a pH wynosi około 8,5.
Pokarm: Multiki to zadeklarowani miesożercy odżywiający się głównie skorupiakami. A więc najlepiej podawać im żywą lub mrożoną artemie, dafnie lub cyklopa. Oczywiście przyjmują też inne żywe oraz mrożone pokarmy. Ponadto bez problemu przyjmują suche przetworzone pokarmy o dużym udziale białka ale raz na jakiś czas należy podać im spiruline jako balast.
Akwarium i jego wystrój Dla parki tych ryb wystarczy juz zbiorniczek 50x25x25cm, oczywiście w tym wypadku należy regularnie odławiać nadmiar narybku by nie dopuścić do przerybienia. Chcąc obserwować interakcje pomiedzy 2 koloniami multików, bądź koloni ich i innych niewielkich muszlowcow lub jesli pozwolić multikom na pełny rozrost koloni trzeba zainwestować w 112l. Multiki wymagają piaszczystego podłoża o gładkim ziarnie i to jest połowa ich wymagań, druga połowa to multum muszli do dyspozycji. Wskazane były by też jakieś kamyczki, w niczym nie przeszkadzają a rybki te czują się jakby pewniej. Gdyby komuś zachciało się roślin, wiekszych przeciwwskazań nie ma. Ale muszlowce te to niestrudzeni kopacze i trzeba to uwzględnić.
Rozmnażanie: Do tarła dochodzi wewnątrz muszli zamieszkałej przez samice. Ikrą i świeżo wylęgłym narybkiem opiekuje się samica. Samiec ma za zadanie dopilnować by żaden intruz nie zbliżył się do koloni. Gdy młode zaczną wypływać z muszli do pilnującej ich matki dołącza reszta haremu i ich starsze rodzeństwo. Rownocześnie wtedy należy rozpocząć karmienie młodzieży węgorkami mikro lub wylęgiem artemi, a nieco później gdy podrosną można podawać oczlika.

[ Dodano: 2015-09-20, 05:37 ]
Z braku laku oto główni bohaterzy opisu, jak będę miał jak wrzuce lepsze zdjęcie.

Obrazek
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”