Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Neolamprologus caudopunctatus

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Grehu
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:24
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kraków, Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Neolamprologus caudopunctatus

Post autor: Grehu »

Pochodzenie: jezioro Tanganika
Rozmiar: Samiec do ok 8cm, samica do ok 6cm
Dymorfizm płciowy: lepiej zaznaczony u starszych ryb. Samiec jest masywniej zbudowany niż samica i posiada ciemną obwódkę na końcu płetwy ogonowej. U formy Kapampa obwódka ma żółtawe zabarwienia, a u Cameron Bay jest szara.
Obrazek

Temperatura 24 - 29 C
Twardość 16- 25 n
pH 8 - 9

Filmiki poglądowe z formą z Cameron Bay
https://www.youtube.com/watch?v=PEx8okgVa9U
https://www.youtube.com/watch?v=Osd2TjuQ2d8
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

O Tanganikarz?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Grehu
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:24
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kraków, Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Grehu »

Tak,ale nie tylko ;)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

W końcu będę miał z kim pogadać na forum o tym co najbardziej mnie kręci. :D
Żeby nie było całkiem bez sensownie z mojej strony napiszę coś więcej od siebie o tej rybce.
Muszlowiec żółty bo taką polską nazwę nosi jak widać jest jednym z najpiękniejszych ryb w tej grupie. Ale nie jest to muszlowiec obligatoryjny tak jak np. popularne multifasciatusy a jedynie fakultatywny i z sobie wiadomych powodów lub z braku muszli może rozmnażać się w grotach skalnych. Hodowla ich zasadniczo nie odbiega zbytnio pod względem wymagań, ale że jest to gatunek dość zadziorny i jak na muszlowca nie taki mały wymaga min. standardowych 112l. Pozatym w stosunku do innych muszlowców dużo częściej daje się obserwować w toni.
Jako ciekawostkę napiszę że rybki te(populacja cameron bay) w naturze praktykują adopcję. Otóż rodzice podrzucają do gniazd sąsiadów część swojego potomstwa jeśli tylko ci mają młode w podobnej wielkości. Takie podrzucanie młodych i przyjmowanie ich odbywa się za obupulną zgodą i korzyścią par. Otóż dzięki temu w razie ataku drapieżnika na gniazdo nie ginie cały miot, gdyż jego część szczęśliwie może przetrwać w gniazdach sąsiadów.

Z jednym się niezgodzę i będę niszczył ten stary mit na każdym kroku.
Twardość ogólna najlepsza dla rybek z Tanganiki wynosi 7-11 niemców(taka jest w tym jeziorze), choć tolerują one te podane przez ciebie te max 25 stopni. Natomiast jeśli chodzi o twardość węglanową to właśnie podane przez Ciebie wartości są optymalne.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Grehu
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:24
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kraków, Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Grehu »

Na seriously fish dla muszlowców podają właśnie taki szeroki zakres 8 - 25. Ja w mojej krakowskiej kranówie mam pewnie nawet więcej n;) Powiem szczerze, że jeżeli miałbym się trzymać stricte tych niższych wartości to musiałbym sobie filtr RO kupić i wtedy wybrałbym biotop z wodą miękką.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Nie jest to konieczne bo rybki w wodzie twardej dość przyzwoicie sobie radzą, ale jednak sam notuje lepsze wyniki w rozmnażaniu od kiedy w mojej kranówce nie podbijam twardości a dodaje Tanganika bufer sacheam'a.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Grehu pisze:Ja w mojej krakowskiej kranówie mam pewnie nawet więcej n;)
Nie ma w Krakowie w żadnym ujęciu wyższej twardości ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Grehu
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:24
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kraków, Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Grehu »

To może moje testy jakoś mnie przekłamują. Ja mam wodę z Rudawy, która przepływa przez skały wapienne. Ale to może nawet i lepiej, że jest niższa.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Mam wrażenie, że testy na twardość (takie, że kropla=1°n) już dość mocno przekłamują przy wyższych wartościach. Dlatego ja, kiedy już dochodzę do tych powiedzmy 15 kropel (w moim przypadku połowy, bo szkoda lać całość) to nie widzę sensu kropić dalej. W ogóle najśmieszniejsze, że w MPWiK zarzekają się, że mam wodę z Raby, a kropię i kropię i koloru nie chce zmieniać przy 9°n :mrgreen:
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Szkoda, że nie mogę wziąć wody do badania. No chyba, że wisłok jak będzie u Mierzeckich to by wziął próbkę kranówki (chyba, że ta z innego źródła).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Grehu
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:24
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kraków, Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Grehu »

Obawiam się, że będzie inne, bo ja mieszkam na północ od Krakowa, a Mierzeńscy są bardziej na południe. Możliwe, że ta woda z Raby jest miększa od tej z Rudawy. Mi po 20 kroplach nie chce zmienić barwy ;/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

OT: Ostatecznie (jak ktoś będzie zdesperowany) może mi wysłać. badam w laboratorium kH, gH, Ca, Mg.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Grehu
Posty: 21
Rejestracja: 10 paź 2015, 19:24
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Kraków, Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Grehu »

A jakiej wielkości próbki byś potrzebował?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

szklankę wody.
2 "wody" robię gratis więc jak ktoś chce to kranówka + akwarium :)
kolejne za przysłowiowego browara.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”