Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Bocja tygrysia - Syncrossus hymenophysa(reversa?) [Botiidae]

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Bocja tygrysia - Syncrossus hymenophysa(reversa?) [Botiidae]

Post autor: Greek »

Nazwa: Syncrossus hymenophysa (Bleeker, 1852)
Obrazek
Jest to jedna z bocji tygrysich (takim mianem określa się wszystkie przedstawicielki rodzaju Syncrossus). W języku angielskim występuje wiele wymyślnych określeń dla poszczególnych gatunków tego rodzaju jak i całej rodziny, jednak jako że w Polsce jest bardzo słaby dostęp do tych ryb, określa się je wszystkie mianem "bocji tygrysiej". Opisywana ryba jest obok S. helodes chyba jedynym gatunkiem tego rodzaju, który jest możliwy do zakupu w Kraju. Odróżnić je można od siebie bardzo łatwo, o ile wie się jakie są między nimi różnice - mianowicie S. hymenophysa posiada wzór złożony tylko i wyłącznie z pasków, a S. helodes posiada również charakterystyczne czarne kropki w części brzusznej. Ponadto paski na ciele tej pierwszej układają się ukośnie do przodu (jak szufla spychacza) w przedniej części ciała (w tylnej są w zasadzie pionowe), natomiast u tej drugiej są ułożone ukośnie do tyłu (przeciwnie) przez całe ciało.
Istnieje też gatunek S. reversa, który do złudzenia przypomina S. hymenophysa ***

Występowanie: bocja ta pochodzi z południowo-wschodniej Azji, a dokładnie z Wielkich Wysp Sundajskich oraz Półwyspu Indochińskiego. Jednakże ostatnie doniesienia o osobnikach w tej drugiej lokalizacji pochodzą z lat 60', 70'. Natomiast jej obecność na Półwyspie Malajskim (rzeka Perak) kończy się na latach 80'. Zatem można z dużą pewnością założyć, iż występowanie tego gatunku obecnie ogranicza się do Sumatry i Borneo. W tej pierwszej lokalizacji są to okolice miasta Palembang, a w drugiej malezyjska część wyspy (stan Sarawak), oraz prowincja Zachodni Kalimantan. Zamieszkuje systemy rzek Musi, Pahang, Kapuas i system jezior tworzonych przez tę ostatnią.

Rozmiary:
stosunkowo nieduża przedstawicielka tegoż rodzaju - osiąga ok. 20cm długości.

Siedlisko: bocja ta występuje w dość różnych środowiskach - od wartkich strumieni, po wspomniane wyżej jeziora. Zatem jej środowiskiem naturalnym mogą być przejrzyste, krystaliczne wody, bardziej mętne i muliste, a także nawet czarne wody.
Są to rzeki o żwirowym dnie i dużej ilości większych kamieni, ale także piaszczyste i muliste, pełne drewna, a także substancji humusowych (wspomniane wyżej czarne wody).

Wygląd: całe ciało połyskuje w kolorze jasnozielonym - jaśniejsze fragmenty przecina ok. 13 zielonkawych pasków. Jak wszystkie krewniaczki z tego rodzaju posiada 3 pary wąsików. Również posiada kolce pod oczami, choć nie eksponuje ich tak często. Kształt ciała jest typowy dla przedstawicielek tego rodzaju: stosunkowo niskie, wydłużone ciało, długa głowa i niewielkie oczy. Na czubku płetwy grzbietowej posiada charakterystyczną czarną kropkę.

Zachowanie: jest to stosunkowo skryta ryba. Jej tempo wzrostu jest wolne - i wynika to zapewne w dużej mierze właśnie z płochliwości. Widać to, obserwując wzrost poszczególnych osobników. Te, które są największe, są najbardziej widoczne - bo po prostu dzięki swojej odwadze mogą więcej zjeść.
Bocje tygrysie są powszechnie uważane za agresywne ryby. Nie mogę w stu procentach tego potwierdzić lub zaprzeczyć, gdyż nie prowadzę zbiorników towarzyskich. Oczywiście obserwuję agresję, nawet całkiem sporo, jednakże jest to typowa "międzybocjowa" agresja. Na ich zachowanie ogromny wpływ mają warunki w zbiorniku, wielkość stada, oraz to co jest najważniejsze - zaplecze kryjówkowe, czyli szybka możliwość odwrotu. Paradoksalnie im więcej kryjówek im zapewnimy tym mniej czasu będą w nich spędzać. Ma tu znaczenie nie tylko ich ilość, ale też rozmieszczenie - tu nie ma uniwersalnych rad - potrzeba w zasadzie trochę myśleć jak bocja :) Niemniej w żadnym przypadku nie łączyłbym ich w jednym zbiorniku z rybami jak neony, pielęgnicowate (zwłaszcza skalary czy dyskowce) lub niewielkie sumokształtne - zresztą żadnych bocji nie powinno się łączyć z takimi rybami. Idealnymi kandydatami do współdzielenia z nimi akwarium są ciepłolubne karpiowate i inne bocje.
Gatunek ten nie ma wykształconej typowej dla niektórych bocji (wspaniałych czy z rodzaju Yasuhikotakia) struktury stadnej. Nie ma osobnika alfa. Toczą one ze sobą również walki, jednakże są to przysłowiowe walki "o worek ziemniaków" (a mówiąc poważnie np. o kryjówkę, jednak nie są takie istotne). Są za to znacznie bardziej dynamiczne, myślę że aby dokładnie je sfilmować i spowolnić jak np. w relacjach z dynamicznych sportów (skoki narciarskie, Formuła 1), potrzebna by była co najmniej równie szybka kamera. Ich ruchy są wtedy więcej niż błyskawiczne.
Ryby te rzadziej pływają tak jak inne bocje - ze stałą szybkością. Poruszają się bardziej skokowo, utrzymują się chwilami w miejscu, nerwowo machając płetwami brzusznymi - i wykonują szybki odwrót. Nie znaczy to oczywiście, że nie potrafią pływać inaczej, ale zwyczajnie ich usposobienie implikuje taki sposób poruszania.
Bocje tygrysie prezentują też bardzo ciekawą technikę kopania w piasku, jednak ten temat poruszę w innym poście - odnośnie bocji ogólnie.

Warunki wodne: przedział temperatury to 25-30°C (zalecam środek tego przedziału). Twardość ogólna nie może przekraczać 12°n (optymalnie <10°n), a pH powinno wynosić mniej niż 7, aż do mocno kwaśnej wody na poziomie około 5,5.

Akwarium: nie należy rozważać hodowli tej ryby w akwarium o wymiarach poniżej 150x50cm. Dno może być wysypane piaskiem lub drobnym żwirem. Mile widziane są większe kamienie, drewno - a wszystko to w celu utworzenia przyjaznych miejsc do ukrycia. Nie należy też przesadzać i zostawić rybom trochę wolnego miejsca. Rośliny takie jak kryptokoryny, mchy czy mikrozoria są najlepszym rozwiązaniem, gdyż w ogóle nie interesują bocji. Niemniej nie są konieczne. Oświetlenie nie powinno być mocne, dobrze gdyby było stłumione np. pływającymi roślinami. Idealnym rozwiązaniem jest zapewnienie rybom półmroku w części zbiornika (osobiście mam akwarium oświetlone w połowie i sprawdza się to doskonale).
Aby zapewnić rybom komfort psychiczny należy posiadać stado nie mniejsze niż 6 sztuk.

Żywienie: w przeciwieństwie do pozostałych bocji, są one bardziej mięsożerne. Nie zaobserwowałem jeszcze jedzenia przez nie sałaty , tak uwielbianej przez inne bocje. Niemniej z chęcią rzucają się na groszek, czasem skubną również brokuły (może działa tu większa ilość białka, którego widocznie potrzebują w większych ilościach). Przepadają również za produktami zbożowymi - ryże, makarony. Wszelkie tabletki pokarmowe również trafiają w ich gusta, choć tutaj znowu, inaczej niż większość krewniaczek, niezbyt chętnie konsumują te ze spiruliną. Żywy pokarm również jest bardzo istotny - tutaj polecam bezpieczne: artemię i kryl, również w wersjach mrożonych.

Rozmnażanie i dymorfizm: jak pozostałe bocje raczej nie są rozmnażanie w akwariach, a najwyżej na komercyjną skalę w fermach (nie wiem czy akurat ten gatunek). Oczywiście takie sytuacje są możliwe w dużych, domowych akwariach, ale jest to tak zaskakujące, że bardzo trudnym byłoby uratowanie złożonej ikry.
Rozpoznanie płci ryb jest możliwe tylko u dorosłych osobników - samice są okrąglejsze. Jednakże nie ma sposobu, aby określić płeć pojedynczej ryby - trzeba mieć porównanie samca z samicą.

*** - Tak naprawdę nigdy nie przyszło mi na myśl, aby przypuszczać, że moje bocje mogą należeć do gatunku S. reversa, a nie do S. hymenophysa. Choć patrząc chłodno, osobniki widoczne na zdjęciach nie wyglądają jak typowe "hymenophysy", gdyż ich ciemniejsze paski są znacznie szersze - 2, do nawet 2,5 raza szersze od jaśniejszych fragmentów. U przeciętnej ryby tego gatunku jest to jak 1:1. Ponadto ich oczy zdają się być mniejsze, a granice między paskami ciemnymi i jasnymi - nieco wytarte. U typowej S. hymenophysa granice te są zazwyczaj bardzo ostre i ciemne - zabawa w detektywa jest nieodłącznym elementem hodowli bocji :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”