Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Danio pregowany - Danio rerio [Cyprinidae - Danioninae]

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Danio pregowany - Danio rerio [Cyprinidae - Danioninae]

Post autor: Greek »

Nazwa: Danio rerio (Hamilton, 1822), znany również pod nazwą Brachydanio rerio, która to jest nazwą synonimiczną.
Obrazek

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb karpiokształtnych w akwarystyce i o ogromnej popularności.

Występowanie: bardzo szeroko rozpowszechniony gatunek, aż od południowej części Dekanu, poprzez północne Indie, aż po zachodnie granice z Myanmarem (Birmą). Swym zasięgiem obejmuje dorzecze Gangesu, Brahmaputry, dorzecze Tungabhadry w Ghatach Zachodnich (w stanie Karnataka), niektóre źródła mówią o występowaniu w samym Nepalu i Bhutanie, co nie jest jednak do końca pewne.

Rozmiary: z reguły do 4cm długości standardowej, choć niektóre odmiany hodowlane potrafią osiągać większą długość.

Siedlisko: w związku z szerokim zasięgiem i środowisko będzie zróżnicowane. Żyją zarówno w wartkich strumieniach o żwirowym dnie, także na mulistym dnie czy też piachu. Można je znaleźć również w wodach spokojnych i stojących, często znacznie zarośniętych. Nawet w siedliskach z szybko płynącą wodą ryby te lubią przebywać albo w gęstej roślinności podwodnej albo w zaroślach przybrzeżnych. Podobne warunki powinno się zapewnić im w akwarium.

Wygląd: nieduża ryba o typowym kształcie ryby karpiokształtnej. Jej ciało jest ozdobione naprzemiennymi poziomymi pasami czarno-szarymi i srebrzysto-białymi. Co istotne jeżeli chodzi o wygląd - w naszych akwariach dominują (niestety) odmiany z wydłużonymi, "weloniastymi" płetwami - tyczy się to w zasadzie wszystkich płetw. Również na obecnych tu zdjęciach taka odmiana jest prezentowana. Z przykrością zauważam, że znaleźć odmianę naturalną jest coraz trudniej.
Niemniej weloniaste odmiany to nic w porównaniu z rozplenionym procederem "produkcji" (bo inaczej się tego nazwać nie da) ryb barwionych na różne, żarówiaste kolory. Jest to osiągane dzięki modyfikacjom kodu genetycznego i z pewnością tym organizmom nie wychodzi na dobre. Są to tak zwane GloFish - należy absolutnie unikać ich kupowania i napędzania tego szkodliwego biznesu.

Zachowanie: jak większość karpiowatych jest to ryba bardzo łagodna i pokojowa. Nadaje się doskonale do akwarium towarzyskiego. Gatunek żywotny, który nie stroni od szybkiego pływania po zbiorniku, niemniej nie jest to ciągłe wariactwo - największa część czasu to pływanie bardziej skokowe, wolniejsze. Ryby są bardzo dynamiczne podczas tarłowych gonitw i karmienia. Samcom zdarzają się interesujące, chwilowe utarczki, niemniej nie jest to zjawisko częste.

Warunki wodne: tutaj znowu powraca fakt szerokiej dystrybucji tego gatunku. W związku z tym jest bardzo tolerancyjny, niemniej trzeba pamiętać, że jest to ryba subtropikalna, raczej zimnolubna. W związku z tym przedział temperatury to 18-25°C, choć optymalnie lepiej nie przekraczać 24 stopni. Bardzo dobrze znosi krótkotrwałe wysokie temperatury - znacznie wyższe niż preferowany przedział. Nie zrobią jej krzywdy sierpniowe upały, niemniej należy wystrzegać się takiej temperatury długofalowo.
Bez szwanku powinien znosić pH do wartości 8 i twardość ogólną do 20°n, niemniej nie należy utrzymywać takich warunków na stałe. Aby warunku móc określić jako dobre, powinno być to pH w przedziale 6-7.5 oraz twardość nie większa niż 15°n.

Akwarium: ze względu na dynamikę tej ryby, powinno być to minimum 70cm długości. Warto zadbać o przynajmniej miejscowe gęstwiny roślin, gdzie ryby chętnie będą się wycierać, a także znajdą cień. Najlepsze będą gatunki o drobniejszych liściach, wypuszczające wiele łodyg, dobrze sprawdzą się mchy, gdzie ryby wprost uwielbiają się trzeć. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zapewnienie wyraźnego przepływu wody w zbiorniku.

Żywienie: gatunek mięsożerny, zatem dobre są dla niego pokarmy żywe, mrożonki, a także liofilizowane. Sucha karma też im odpowiada. Bardziej domowe pokarmy jak warzywa czy makaron cieszą się ich zainteresowaniem, jednak jest to bardziej wrodzona "karpiowata" ciekawość, a nie rzeczywista chęć spożycia - bo wyraźnie widać, że takie jedzenie im nie odpowiada.

Rozmnażanie i dymorfizm: płeć tych ryb bardzo łatwo rozróżnić (na górnym zdjęciu jest samiec, na dolnym samica) - samice są zdecydowanie "grubsze", ich brzuchy są dużo bardziej zaokrąglone i wydatne. Samce są smukłe i generalnie mniejsze. Ponadto często posiadają kolorowy połysk, który odróżnia je od bardziej matowych samic - niemniej nie jest to pewny rozróżnik, gdyż ogromna ilość odmian może w tym przypadku być bardzo myląca.
Ryby rozmnażają się bardzo łatwo - nie potrzeba specjalnych warunków (o ile unika się tych skrajnych, o których mowa w pkcie. Warunki wodne), aby dochodziło do regularnego tarła. Najczęściej przebiega ono w gęstwinie roślin, np. w mchach. Rodzice nie opiekują się ikrą, ani młodymi, same także je pożerają. Niemniej w zarośniętym i niezbyt gęsto zarybionym akwarium (tu ma także znaczenie czy są tam "sprytne" gatunki) możliwe jest przeżycie pewnej liczby młodych.
Danio osiąga dojrzałość płciową bardzo szybko - już po trzech miesiącach jest gotowy do rozrodu. Ze względu na tak krótki cykl życiowy znalazł zastosowanie w nauce - np. w badaniach genetycznych czy neurobiologicznych.

Obrazek
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”