Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata [Callichthyidae]

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata [Callichthyidae]

Post autor: Greek »

Nazwa: Megalechis thoracata (Valenciennes, 1840)

Obrazek

Występowanie: nie będzie nadużyciem, jeżeli napiszę po prostu: Ameryka południowa. To tak szeroko rozprzestrzeniony gatunek, że ciężko w ogóle próbować dokładnie określić skąd się wywodzi.

Rozmiary: około 15cm długości.

Siedlisko: zamieszkuje różnorakie biotopy, zarówno wody czyste i przejrzyste jak i muliste white water. Generalnie jednak nie są to z reguły szybko płynące wody, preferuje spokojny nurt.

Wygląd: typowy sumokształtny z wyraźnymi, długimi wąsikami. Oczywiście prezentuje "pancerny" wygląd i nie jest jaskrawo ubarwiony. Młode posiadają ciało ciemnobrązowe, pokryte czarnymi kropkami. U dorosłych barwa ciała przybiera jaśniejszy odcień, a czarne kropki stają się stosunkowo drobniejsze. Brzuch ryby jest biały, również pokryty drobnymi, czarnymi cętkami.

Zachowanie: całkowicie spokojna, "poczciwa" ryba. Młode przejawiają znacznie większą aktywność i z upodobaniem pływają przy przedniej szybie akwarium, "szorując" o nią brzuchem - jest to dosyć pocieszny widok. U starszych ryb aktywność wyraźnie spada.
Ryby te najlepiej hodować w grupie.

Warunki wodne: jako że zamieszkuje rozmaite biotopy, wymagania również ma niewielkie. Toleruje temperaturę od 17 do 28°C, pH w zakresie 5,5-8, twardość ogólną do 20°n.

Akwarium: potrzebny minimalny zbiornik 100x40cm, najlepiej nieco większy. Zważając na to, że najlepszym rozwiązaniem jest grupa tych ryb, dobrze by było to 120x40cm.

Żywienie: ryba wszystkożerna. Nie pogardzi żadnym pokarmem, jej wykarmienie nie stanowi żadnego problemu. Spokojnie dostosuje się do pokarmu podawanego reszcie obsady. Co ważne - jest to ryba dość żarłoczna, ma skłonności do przejadania się. W połączeniu ze sporą wielkością należy mieć wzgląd na to, że może stanowić zagrożenie dla najdrobniejszych gatunków.

Rozmnażanie i dymorfizm: u samców pierwszy promień płetwy piersiowej jest przekształcony w charakterystyczny kolec z drobnymi ząbkami.
Co ciekawe, jest to gatunek budujący gniazda z piany. Samiec tworzy takie gniazdo, najczęściej wśród roślin pływających (dlatego warto im je zapewnić). Samica jest bardzo płodna, składa nawet do 1000 jaj. Wyklute larwy są dość spore.

Kiryśniki są rybami o bardzo szybkim wzroście - rosną niemal w oczach. Mam wrażenie, że jeszcze kilka lat temu była to ryba bardzo popularna - teraz w moich oczach stała się czymś rzadkim. Być może wynika to z faktu, iż przy panującej obecnie tendencji do tworzenia zbiorników dekoracyjnych, taka mało atrakcyjna (to nie moje zdanie) i masywna ryba nie bardzo tam pasuje. Jest dobrym wyborem do akwarium towarzyskiego jako spokojna i bezproblemowa ryba. W akwariach są hodowani również jej krewniacy z rodzajów Dianema, Hoplosternum, Callichthys, Lepthoplosternum, a także drugi przedstawiciel rodzaju: Megalechis picta.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”