Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Andinoacara sp. Orinoco

syn. aequidens sp. orinoco.

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Andinoacara sp. Orinoco

Post autor: wisłok »

Opis: ... Jak tu opisać rybę rybę która potrafi zmieniać barwy niczym kamelon. :/ Nic to trzymajmy się punktów stałych. Samce dorastają do 13cm, samice do 10. Ciało jest masywne lekko bocznie spłaszczone. Charaktrystyczne dla tych pielęgnic są liczne turkusowe plamki rozsiane po ciele i płetwach. Te ostatnie są za wyjątkiem piersiowych czerwone. Dokładniejszy opis jest nie osiągalny z racji na to że rybcie dosłownie w wciągu trzech sekund potrafią zmienić się nie do poznania. Poza rozmiarami dymorfizm płciowy przjawia się wydłużonymi płetwami samca.
Wystepowanie i siedlisko: Zamieszkują Wenezuele, rzekę Orinoko.
Behawior: Ryby potwornie płochliwe, najmniejszy ruch w pobliżu akwarium skutkuje paniką, przynajmniej moje tak mają. W stosunku do innych ryb pokojowo nastawione. Jak nie przystało na pielęgnice rybki szanują zieleń, jedynie w czasie opieki nad potomstem mogą coś delikatnie podkopać.
Woda: Zgodnie z opisem zawartym w portalu Seriously Fish wymagają tempertury 24-28`C, pH 5,5-7,5. I twardości rzędu 1-10 niemców.
Pokarm: W skrucie dieta mięsna, bez problemu przyjmują tak żywy, jak i mrożonki czy wszelakie pelety i płatki.
Akwarium i jego wystrój W SF możemy przeczytać że minimum dla nich to zbiornik o dnie 120x30(Amerykańskie standardy wymiarów szkieł) w przeliczeniu na nasze teoretycznie wystarczy 100x40cm. Jako podłoże zalecam zwykły piasek, podczas tarła rybki kopiąc żirkiem mogły by sobie
pokaleczyć pyszczki. Podstawą aranżacji jest choć jeden gładki, płaski kamień i nico korzeni opcjonalnie jeszcze troszkę liści np dębowych i szyszek olchy. Dla roślin przy tych rybach również znajdzie się miiejsce a z racji na ich bojaźliwość są wręcz wskazane.
Rozmnażanie: Ikra przez dobraną pare składana jest na wspomnianym kamieniu oczywiście wcześniej pprzez nie oczyszczonym. Po kilku dniach gdy narybek się wylęgnie rodzice przenoszą je do wcześniej wykopanego dołka. Gdy młode zresorbują woreczek żółtkowy należy je dokarmiać nicieniami mikro lub wylęgiem artemii. Są to płodne rybki z pierwszego tarła otrzymałem jakieś 200 szt. narybku.

Samiec;




Obrazek


Samica;


Obrazek

[ Dodano: 2016-03-07, 10:54 ]
Opis ryb jest daleki od ideału ale nic więcej sensownego napisać nie mogę gdyż to gatunek bardzo słabo poznany i szczerze mówiąc napisałem go niemal wyłącznie w oparciu o własne obserwacje i szczątkowe dane z sieci. Nie chwaląc się na dzień dzisiejszy to chyba jedyny tekst o nich w języku polskim. ;)
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Cezar
Posty: 191
Rejestracja: 27 sty 2013, 18:55
Imię: Cezary
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360 L
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Cezar »

No i chwała Ci za to ;) rybki przezajebiaszcze. Właśnie często się napotykam na rybki, które mnie z wyglądu interesują, szukam informacji po sieci i tylko podstawowe opisy znajduje, a nie ma nic konkretnego, odnośnie zachowania, wychowu młodych czy innych ciekawostek. A no i dochodzi nam kolejna ciekawa ryba z Ameryki Południowej ;) pzdr
340 L - Wchodzę z butami w tajniki roślinniaków.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”