Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[pielęgnicowate] dyskowce, paletki

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 37

[pielęgnicowate] dyskowce, paletki

Post autor: skaczacy »

dyskowiec, paletka jest to ryba z rodziny pielęgnicowatych, żyjących w Amazonce a dokładniej od wschodniego peru po dolny bieg amazonki (głównie w dopływach amazonki). Lubią wody stojące lub wolno płynące, bardzo miękkie i kwaśne. Najbezpieczniej czują się wśród dających im schronienie zwalonych do wody gałęzi i korzeni.

najlepiej hodować je w warunkach:
Woda: temperatura od 27-29°C,
twardość węglanowa: około 3°n,
twardość ogólna około: 8°n,
pH: w granicach 6,5

Paletki dorastają do ponad 20 cm. Mają wysokie ciało w kształcie dysku, silnie bocznie spłaszczone, z długimi płetwami: grzbietową i odbytową a płetwy brzuszne są długie i wąskie.

Jak wszystkie pielęgnicowate, paletki mają silnie rozwinięty instynkt opieki nad potomstwem, jednak szczególną cechą rodzaju jest sposób karmienia młodych wydzieliną ze skóry obojga rodziców.

Rodzaje paletek

* paletka brunatna
* paletka zielona
* paletka błękitna

(źródło: wikipedia, discusforum)

fotografie z mojego zbiornika, przedstawiają: pigeony i cobalta

Usunięto martwe linki do obrazów - SDD
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 13:56 przez skaczacy, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Klawe rybxie. Zawsze mi się podobały ;)
skaczacy pisze:pH: w granicach 6,5
Z tego co czytałem i słyszałem, to pH powinno być nawet niższe, gdyż zbyt wysoki poziom odczynu, sprawia że paletki chorują i zaleca sięnawet trzymanie w wodzie o pH 5,5
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: skaczacy »

Mirku nie wiem, na prawdę nie wiem wszędzie podają w okolicach 6-6,5.
Sam podałem te dane, bo dawniej wyczytałem je w różnych źródłach, mój znajomy trzyma palecie poniżej ph 5 i żyją. Co do chorowania przy większym ph, nie wiem - są ludzie, którzy wręcz chwalą się tym, że mają paletki przy ph 7,5 u mnie obecnie jest 6,5 i tak jest dobrze.



kiedyś podsłuchałem rozmowę w sklepie gdzie jakaś Pani pytała się "zielonego" sprzedawcy co to za ryby itp, gość odpowiedział to takie wiszące ozdóbki w akwarium i wiecie co? załamałem się tym. Jak można mówić o pielęgnicy wisząca ozdóbka bez charakteru.



Warto powiedzieć czym dla mnie są paletki


Paletki - najcudowniejsze z ryb.
Bardzo żywiołowe, ciekawe i bardzo ładne ryby, które mają wdzięk, grację itp.
Są rybą stadną, ale ważniejsza dla nich jest hierarchia. Przy jedzeniu i zabawie, zawsze ma pierwszeństwo najsilniejsza. Lubią ganiać się po akwarium i pokazywać kto rządzi. Nie oddam ich nigdy :)



Karmie je:
serca wołowe+brokuły+wibowit+marchewka (mielone),
artemia,
krill + tropical discus,
tetra discus.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Może rozwinę co nieco opis dziko występujących dysków:

Około 1840 roku pan Heckel wyłowił w rzece Rio Negro (Brazylia) pierwsze dzikie dyskowce "Symphysodon discus". W 1903 roku pan Pellegrin opisał naukowo 2 gatunek "Symphysodon aequifasciatus" do którego później dołączono 2 podgatunki, ale nie spełniły one naukowych wymagań i nie zostały ostatecznie uznane. Jednak w akwarystyce nadal używa się nazw "Haraldi" i "Axelrodi". Do określenia paletki niebieskiej lub brązowej. Gatunek "Symphysodon discus" rozszerzono o "Symphysodon discus willischwartzi", który również nie został naukowo uznany.Oba gatunki dyskowców "Symphysodon" są łatwe do odróżnienia, a najbardziej charakterystyczną cechą żyjącego w dorzeczu Rio Negro na południe po Rio Abacaxi dyskowca "Symphysodon discus" jest zawsze bardzo wyraźna ciemna pionowa pręga ciągnąca się przez środek ciała od grzbietu po brzuch.
Paletka "Symphysodon aequifasciatus" ma znacznie szerszy od dyskowca zasięg gatunkowy rozciagajacy się od wschodniego Peru po dolny bieg Amazonki, jednak na ciele ma 9 jednakowych pionowych pręg, które w zależności od miejsca występowania są mniej lub bardziej widoczne, a u odmian hodowlanych mogą być słabo zaznaczone lub w ogóle nie występują.
W naturalnym środowisku dyskowce spotykane są tylko tam, gdzie woda stoi lub bardzo wolno płynie. Twardość wody wynosi zwykle poniżej 1*n. a temperatura ok 28*C.
Warto też dodać, że przy spadku temp. wody poniżej 21*C Dyskowce giną.
Zwykle zamieszkują wzdłuż stromych, opadających przynajmniej 5-6m. brzegów, wśród martwych zatopionych pni i korzeni drzew. Zyją na głębokości 3-5m.w stadach liczących 100-1000 osobników pod wodzą przewodnika (osobnik alfa). Przewodnik stada chroni ławicę przed większymi rybami drapieżnymi, gdyż jegio silnie zaznaczony deseń barwny przykuwa uwagę niemal każdego napastnika, co daje szansę ucieczki pozostałym członkom ławicy.
Na zakończenie wpiszę podział barwny dysków.
Dyskowiec (paletka Heckla)- "Symphysodon discus"
Paletka zielona- "Symphysodon aequifasciatus"
Paletka niebieska- "Symphysodon aequifasciatus" "haraldi"
Paletka brązowa- "Symphysodon aequifasciatus" "axelrodi"

Jeśli będą chętni to mogę przepisać również opis hodowlanych dyskowców.
[Źródło Heiko Bleher]
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

:D Nostalgicznie mi się zrobiło... Piękna przygoda, ale za wysoka półka dla mnie się okazała :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”