Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Pielęgnicowate] Pielęgnica Miodowa

Herotilapia multispinosa

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

[Pielęgnicowate] Pielęgnica Miodowa

Post autor: MariooT »

Opis
Pielęgnica miodowa - Herotilapia multispinosa. Jest jedną ze spokojniejszych pielęgnic, ale do trzymania z małymi rybkami typu neon się nie nadaje. Ja trzymałem parkę w 100l baniaku wraz ze skalarami i podczas tarła samiec skutecznie terroryzował resztę obsady. Pielęgnica jest bardzo atrakcyjnie ubarwiona. Dominującym kolorem jest żółty z błękitnymi akcentami np. na płetwie grzbietowej. Przez środek ciała ciągnie się czarny (czasem przerywany) pas od oka do nasady ogona. Podczas tarła samiec staje się do połowy czarny i bardziej agresywny.

Dieta
Ryba jest wszystkożerna należy jednak zadbać by w diecie nie zabrakło pokarmu roślinnego.

Dymorfizm płciowy
U młodych ryb rozróżnienie płci nie jest kwestią prostą. U dorosłych zazwyczaj samica jest mniejsza od samca i mniej intensywnie ubarwiona. Bardziej charakterystyczne są płetwy grzbietowa oraz odbytowa, które u dojrzałego samca są bardziej wydłużone i szpiczaste niż u samicy

Zbiornik
Dla parki rybek wystarczy akwarium 80-100l należy pamiętać aby umieścić kryjówki dla samicy. Podczas tarła często dochodzi do kłótni rodzicielskiej i zazwyczaj słabsza samica może być dotkliwie poturbowana. Tak było u mnie samiec prawie zabił samicę, gdy mu się coś tam nie spodobało podczas pilnowania młodych. Udało mi się jednak ją uratować i zrobiłem w akwarium groty z kamieni, które były tak skonstruowane aby mniejsza samica mogła bez problemu wpłynąć a większy samiec już niei to całkowicie rozwiązało problem. Kłótnie zazwyczaj trwają krótko, ale są bardzo spontaniczne i wymowne :). Dlatego gdy się odpowiednio wcześniej do nich nie przygotujemy możemy po przyjściu do domu zastać nieżywą samiczkę. Można je łączyć z innymi spokojniejszymi pielęgnicami (skalar, skośnopręga, sajica, akara z Maronii) wówczas zalecałbym zbiornik około 150-200l. W akwarium powinny być umieszczone płaskie kamienie, na których ryby składają ikrę oraz miejsca gęsto zarośnięte.

Pochodzenie
Zamieszkuje Amerykę Środkową - rzeczki i strumienie niemal na jej całej powierzchni. Można ją także spotkać w jeziorze Managua.

Długość
Zazwyczaj ok. 10 - 15 cm, chociaż na wolności można spoktać większe osobniki.

Parametry wody
Temperatura wody w granicach 22-25°C, przy tarle 25-28°C. Woda o twardości 8-12°n, pH około 7

Rozmnażanie
Ryby są litofilne, co oznacza, że składają ikrę na kamieniach i płaskich dekoracjach. Powinniśmy podwyższyć temperaturę do 25-28 stopni. Do tarła przystępuje dobrana para, która czyści dokładnie kamień i składa na nim ikrę. Ryby są bardzo produktywne z jednego tarła możemy uzyskać nawet kilkaset młodych. Narybek wykluwa się po około 24 godzinach, po kilku dniach jest gotowy do samodzielnego pływania. Rodzice bardzo często przenoszą młode do wykopanego wcześniej dołka. Narybek jest dość mały i należy go karmić odpowiednio drobnym pokarmem (pierwotniaki, larwy solowca). Ja wykarmiłem swoje pielęgnice na żółtku jaja kurzego, mleku w proszku i startym na proch pokarmem suchym. Jak już wcześniej pisałem podczas tarła może dojść do sprzeczki rodzicielskiej i dlatego należy zapewnić samicy możliwość ukrycia się przed rozwścieczonym samcem.

Samiec
Obrazek

Obrazek

Rodzice pilnujący młodych
Obrazek
Obrazek
Obrazek


młode
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 lut 2015, 19:25 przez MariooT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Tarło na Video:
http://www.youtube.com/watch?v=s0sKE5J1Xg8

Próbowałem wkleić z podglądem w oknie, ale wszystkie mi znane metody nie działają.
Na filmie widać ceramikę i kilka innych rzeczy, do których się można przyczepić jednak trzeba brać pod uwagę, że film jest z tego roku co zdjęcia czyli 2003
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”