Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Piękniczkowate] Limka Garbatka

Limia nigrofasciata

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

[Piękniczkowate] Limka Garbatka

Post autor: rudolf »

Pochodzenie: Ameryka Środkowa - Haiti

Wygląd: Samca z samicą pomylić się nie da. Samiec ciało bocznie spłaszczone, ponieważ lubi się wciskać w różne szczeliny, trzeba uważać, żeby się nie zaklinował. W przedniej części tułowia, tuż za głową znajduje się garb, stąd też nazywane są baranimi głowami. Osiąga wielkość około 5-6 cm. Samica jest mniejsza od samca i nie posiada garba, a jej ciało nie jest spłaszczone. Zarówno samiec jak i samica są podobnie ubarwione. Ciało od strony brzucha jest żółto-limonkowe, zaś ku górze łuski mienią się w kolorach stali i złota. Przez grzbiet przebiegają ciemne pasy.

Zachowanie: Są to ryby towarzyskie, dobrze się czują w obecności innych gatunków. Nie są przy tym natrętne ani agresywne. Pływają po całym akwarium, skupione na własnym towarzystwie. Jeśli zainteresują się innymi mieszkańcami akwarium, to jest to czysta ciekawość, nie podszyta żadnymi niecnymi zamiarami. Nie zauważyłem, aby polowały na krewetki. Często widzę jak krewetki pływają między nimi bez żadnego szwanku. Niewykluczone jednak, że nowo narodzonymi krewetkami mogą się pożywić.

Wymagania: Ryby te należy zaliczyć do średniowymagających. Są one dość wrażliwe na poziom NO3 powyżej 15 ppm, staję się wtedy osowiałe i chowają po kątach. Zauważyłem także ich złe reakcje na podwyższone dawki nawozów mikro. Woda od miękkiej (ale nie bardzo miękkiej) do twardej, o temperaturze około 25 stopni C.

Rozmnażanie: Ryby żyworodne, ale nie mnożące się przesadnie. Samiec wyposażony w gonopodium. Osobiście nie doczekałem się jeszcze przychówku. Jak już się pojawi to dopiszę spostrzeżenia. Występuje kanibalizm, ale podobno jest on do opanowania, szczególnie w akwariach z większą ilością roślin oraz przy bogatej diecie mięsnej.

Odżywianie: Preferuje pokarmy mięsne. Ja swoim limkom podaję mrożonki cyklopa, artemię, ochotkę. Dodatkowo wzbogacam dietę różnymi pokarmami płatkowymi.

Obrazek

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 6:55 przez rudolf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

ja może do zachowania dodam że lubi (dosłownie) tańczyć z samcem limki dominikańskiej. trzymam te dwa gatunki razem w 126l i nie wygląda mi to na walkę, bardziej jakieś takie zabawy, no chyba że samiec limki sobie myli płeć :P
Tylko żywe zioło :D
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

justfilied233 pisze:ja może do zachowania dodam że lubi (dosłownie) tańczyć z samcem limki dominikańskiej
W tym kontekście warto zauważyć, że limki bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, zatem trzymanie różnych odmian ze sobą prowadzi do otrzymania hybryd.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

rudolf, wiem :) ale zamierzam to kontrolować
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Bez obaw skośnopręgie Ci skontrolują dogłebnie jak podrosną :) sam nie będziesz musiał nic robić
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

MariooT, skośne mam w innym zbiorniku :) limki mogły by czasem 21*C nie wytrzymać :P
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Gdy w akwa miałem samca dominkańskiej, samca garbatki i samicę dominikańskiej to wszystkie w kupie były, gdy dodałem samicę garbatki tak że było 1+1 i 1+1 to garbaki osobno razem pływają a dominikańskie osobno nie zauważyłem jakichś zbliżeń
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Nowa inf dotycząca limek. Od dłuższego czas zauważyłem wzmożone ataki samca limki na samca brzanki pięciopręgiej, a ostatnie 10 minut to szarże i to straszne. Kompletnie nie wiem czym to jest spowodowane, może trafił mi jakiś ostrzejszy samiec, bo pierwszy zdechł i kupiłem nowego.
Tylko żywe zioło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”