Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Tanganika] Tropheus

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

[Tanganika] Tropheus

Post autor: MariooT »

Rodzaj Tropheus

Ciekawym i jeszcze dość stosunkowo rzadkim mieszkańcem naszych akwariów jest endemiczny pyszczak z Tanganiki o nazwie Tropheus. Jest to wybitnie roślinożerna rybka i powiedziałbym nawet, że dużo bardziej wrażliwa na karmienie nieodpowiednim pokarmem niż malawijskie pyszczaki. O jego diecie świadczy chociażby skierowany ku dołowi i przystosowany do skubania glonów pyszczek. W przypadku malawijskich roślinożerców pyszczek jest skierowany bardziej ku przodowi i można przypuszczać, ze częściej w skład ich diety wchodzą skorupiaki lub małe rybki. Niewłaściwe żywienie Tropheusów prowadzi do choroby o nazwie BLOAT która jest zmorą hodowców tych ryb, ale o niej napiszę trochę później.

Warunki hodowlane
Tropheusy to ryby dość drogie. Na rynku jest dostępnych kilka firm sprowadzających te ryby odławiane bezpośrednio z jeziora (ryby takie nazywamy F0) oraz z hodowli przyjeziornych. Można też kupić ryby F1 (po rodzicach z odłowu) oraz kolejne F. Przy zakupie Tropheusów radzę zachować szczególną ostrożność ponieważ większość ras krzyżuje się ze sobą dając potomstwo, które nie przedstawia żadnej wartości rynkowej a wręcz zaśmiecające go. Radzę również o tym pamiętać przy kompletowaniu obsady do akwarium, aby samemu nie stać się producentem takich bastardów

Tabela krzyżowań Tropheusów. Opracowana przez P. Martę Mierzeńską [www.tropheus.com.pl]
Obrazek
Mapa występowania w Tanganice Opracowana przez Jesscia Miller
Obrazek

Dla tropheusów tak jak i dla pyszczaków z Malawi liczy się głównie powierzchnia dna akwarium. Są to ryby, które powinny być trzymane w stadach po kilkanaście sztuk i dlatego uważa się, że powierzchnia dna powinna wynosić minimum 150X50 dla stadka 15-20 ryb.

Najlepszym podłożem jest moim zdaniem piach kwarcowy do kupienia za nieduże pieniądze w firmie Kwarc System w Rudnej Małej. Do mojego akwarium o powierzchni dna 150X50 wsypałem 2 worki po 25kg piachu o granulacji 0,4mm. Powodów dla których dobrze zastosować taki piach jest kilka:
- Tropheusy to rybki o dużej przemianie materii i przy zastosowaniu drobnego piachu nieczystości nie wnikają w głąb podłoża i są łatwe do zebrania za pomocą odmulacza lub wchłaniane w przypadku wydajnej filtracji.
- Efekt estetyczny
- Tropheusy bardzo częstą przesiewają piach przez skrzela, czyli można zaobserwować ciekawe zachowanie rybek.

Jeśli zamierzamy stosować dekoracje z kamienia pod podłoże bezpiecznie jest ułożyć 1cm styropian, a pod dno akwarium karimatę. Jako dekoracje możemy zastosować różnego rodzaju skałki i kamienie. Najlepiej zastosować łupki piaskowca, otoczaki, skałki wapienne. Te ostatnie mają dodatkowo dobry wpływ na odczyn wody ponieważ zwiększają Ph. Nie stosowałbym też skał niewiadomego pochodzenia, gdyż mogą zawierać np. związki metali, które spowodują zatrucia.

Woda do podmian powinna być odstana i to w zasadzie wystarczy. Nie ma potrzeby jej dodatkowego ulepszania ponieważ na Podkarpaciu mamy dość dobre warunki do hodowli ryb z Malawi i Tanganiki.

Temperatura powinna być w przedziale 25-26 stopni. Tropheusy nie lubią wody zbyt ciepłej. Temperatura 29 stopni jest temperaturą maksymalną dla tych ryb a temperatura powyżej 30 stopni jest dla niech zabójcza. Ja swoje ryby trzymałem w wodzie o temperaturze 25 stopni i czuły się dobrze. Poza tym w wyższej temperaturze ryby mogą być pobudzone i bardziej agresywne.

Pokarm powinien być roślinny. Za podstawę diety Tropheusów uważa się spirulinę. Ja swoje ryby karmiłem właśnie wcześniej wspomnianą spiruliną (Tropical, OSI), Hikari Cichild Excel, innymi markowymi roślinnymi pokarmami (Sera, Dainichi, Tetra, JBL), szpinakiem, sałatą, liśćmi mniszka lekarskiego. Te ostatnie radzę zbierać daleko od dróg, szczególnie tych ruchliwych.

Jeśli ktoś chce więcej poczytać o żywieniu polecam
http://klub-tanganika.pl/index.php?opti ... Itemid=105

Swoje pierwsze tropheusy kupiłem od hodowcy z Rzeszowa w 2004 roku i były to małe około 4cm czarne w białe kropki Tropheusy Dubois Maswa. Trafiły one do zbiornika o wymiarach 150x50x45h w którym pływały już księżniczki z Burundi, szczelinowce leleupi, naskalniki moliera oraz calvusy. Nie jest to najlepsze towarzystwo dla tych rybek, ale można powiedzieć, że tropheusy kupiłem na próbę, ponieważ wcześniej czytałem o nich w Internecie o hodowli, oraz bloat i miałem pewne obawy czy uda mi się je utrzymać w zdrowiu. Mój lęk był jednak całkowicie bezpodstawny woda podkarpacka jest wręcz idealna do hodowli tych ryb a i sami podopieczni karmieni Spiruliną i pokarmami Hikari nie stwarzali żadnych większych problemów. Mięsożerna część obsady a szczególnie Calvusy bardzo źle znosiła dietę jarską i po pewnym czasie musiała opuścić zbiornik.

Młode Tropheusy Dubois Maswa
Obrazek

Obrazek

Dorosły tropheus Dubois Maswa
Obrazek

Postanowiłem dokupić tropheusów i na jednej z internetowych giełd trafiłem na stadka dorosłych Tropheusów Dubois oraz Bemba. Niestety dorosłe ryby źle zniosły aklimatyzację i zauważyłem u kilku Dubois chwiejne ruchy, ciągnące odchody i spuchnięty brzuch. Był to bloat. Odłowiłem chore ryby do 50l akwarium i zastosowałem lek o nazwie CLOUT. Dwie ryby mi padły, ale trzy udało się uratować. Na bloat hodowcy polecają również metronidazol razem z sera bactopur direct.

Jeśli ktoś chce więcej dowiedzieć się o tej chorobie polecam
http://tooold.ayz.pl/ryby/tropheus/bloat.html

Tropheus Bemba
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Później już nie miałem żadnych problemów z rybkami. Akwarium z T. Dubois i Bemba trwało przez rok. Oczywiście apatyt rośnie w miarę jedzenia i coraz częściej myślałem nad zmianą swoich tropheusów na osobniki co najmniej F1. Wiosną 2006 roku wybrałem się do hodowcy, który miał w swoim zbiorniku ryby F0 Tropheus Chaitika i zakupiłem 17 sztuk młokosów wielkości od 3-5 cm. Młode tropheusy rosły dość wolno i po 2 latach osiągnęły wielkość około 9cm tylko jeden samiec miał 11cm.

Tropheus Chaitika
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciach jest widoczny również inny endemiczny pyszczak z Tanganiki Simochromis Diagramma

polecam artykuły na stronach:
http://klub-tanganika.pl/
http://www.tropheus.pl/
http://www.tropheus.com.pl/
Ostatnio zmieniony 15 lut 2015, 13:33 przez MariooT, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

Świetna robota :D tylko czekać aż pojawi się temat Biotop Jeziora Tanganika i tam wszystko od początku do końca :mrgreen: Aż mnie zachęciłeś do hodowli tych ryb
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Szpachlujemy oczywiście, ups przyklejamy :P.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

Ah pysie kiedyś też miałem bardzo fajne rybki a ulubieniec to Tropheus Chaitika
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Ostatnio zaobserwowałem na forum wzmożone zainteresowanie pyszczakami i pomyślałem, że może akurat komuś coś podpowiem :)
Zastanawiałem się tylko nad tematem posta, który generalnie powinie brzmieć np.
[pielęgnicowate] Tropheus pyszczak z Tanganiki. Zrobiłem inaczej dlatego, że generalnie wszystkie ryby z Tanganiki trzymane w akwariach ( nie licząc sumów i węgorków) to pielęgnice. Jeśli będzie więcej pozycji w bazie ryb i będą oddzielone poddziały Malawi, Tanganika, Amazonia, Azja itp. To wówczas tytuł trzeba będzie zmienić. Jakie jest wasze zdanie zostawić tak jak jest czy zmienić temat według szablonu ?
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

na razie jest ok jak w przyszłości pojawiły by się takie działy to w tedy można się zastanawiać nad zmianą ale tak swoją drogą to może już najwyższy czasz aby bazę ryb podzielić na biotopy ??
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

MariooT pisze:...to wówczas tytuł trzeba będzie zmienić....
Wątek jest więcej niż O.K. Myślę, że będzie można napisać podobne "grupowe" wątki również o innych rodzinach ryb. A pozycje w bazie danych to już konkretne gatunki i je zostawimy w spokoju. Niech będą pojedynczo :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”