Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[sumowate] glonojad syjamski

Gyrinocheilus aymonieri

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

[sumowate] glonojad syjamski

Post autor: Artur___ »

Występowanie:
Azja (Tajlandia)

Woda:
twardość nie odgrywa znaczącej roli, radzi sobie w zasadzie w każdych warunkach w akwarium (w miarę rozsądku oczywiście) lubi dobrze napowietrzoną wodę, jako jeden z pierwszych będzie odczuwał nadmiar CO2

Temperatura:
22-28 st. C

Dieta:
w młodym wieku nie gardzi glonami, natomiast nieco starszy z chęcią przyjmuje różne pokarmy pochodzenia roślinnego: tabletki dla glonojadów, jarzynki (brokuły, kalafior cukinia, marchewka), pokarmem płatkowym również nie pogardzi

Wielkość:
w akwarium nie powinien przekroczyć 12-15cm - niektóre źródła podają 25-27 cm ale jest to raczej rozmiar do którego ryba jest w stanie dorosnąć w naturze

Ogólne:
spokojna ryba w stosunku do pozostałej obsady akwarium, do mnie trafił jako kosiarka ;) - podczas połowu w sklepie zawieruszył się między nimi :), jako młoda ryba faktycznie jego ubarwienie jest podobne do kosiarek (kształt ciała niekoniecznie ;) )
Różne źródła podają, że wraz z wiekiem rośnie jego agresja w stosunku do współmieszkańców, ja u siebie tego nie zauważyłem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Mocno po czasie ale pozwolę sobie podważyć, dane dotyczące gatunku które kolega podał, mianowicie glonojad syjamski należy do karpiowatych a nie sumowatych o ile się nie mylę, a z własnego doświadczenia wiem że dorosłe osobniki potrafią przejawiać bardzo silną agresje szczególnie w obrębie własnego gatunku, ponadto często dorosłe rybki lubią urozmaicić sobie dietę i podgryzać skórę innych ryb.
PanG
Mecenas
Posty: 88
Rejestracja: 30 cze 2011, 16:54
Imię: Przemek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: PanG »

Ja nie zauważyłem nigdy przejawów agresji zarówno młodych jak i dorosłych glonojadów syjamskich, u mnie zachowywały się bardzo spokojnie.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Agresywne głównie są samice u samców tylko raz spotkałem się z krótką zaczepką, może masz samce.
Corydorass
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2015, 20:51
Imię: Aneta
Lokalizacja: Bieszczady
Akwarium: 45l
Płeć:
Wiek: 25

Post autor: Corydorass »

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Ryba jest z rzędu karpiokształtnych, a z rodziny okrągłoprzyssawkowatych. Zauważyłam też, że ryba tak jakby przywiązuje się do innych ryb :/ , jednak one tego nie lubiły. Wydaje się to dziwne, ale gdy bojownik zdechł (lubił go gonić) glonojad wydawał się smutny - siedział w jednym miejscu, niechętnie też podpływał do pokarmu. Następnego dnia już zachowywał się normalnie. Podobnie też było z prętnikami i drugim glonojadem. Niestety trzymałam go w zdecydowanie za małym akwarium, ale wytrwale zniósł moje błędy na początku (zabójcze stężenie amoniaku), później już było lepiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”