Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Karpiowate] Grubowarg dwubarwny

Labeo bicolor

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

[Karpiowate] Grubowarg dwubarwny

Post autor: zulix »

Zwykle jest sprzedawana pod wiele znaczącą nazwą "labeo" lub "labeo w odmianach". Ponieważ jest kilka gatunków "labeo" to możemy kupić zupełnie różne gatunki.

Pochodzenie: Tajlandia;

Wygląd: ciało wydłużone, torpedowe. Bardzo "prawdziwa" czerń pokrywa prawie całe ciało z wyjątkiem płetwy ogonowej, która jest krwistoczerwona. To odróżnia go od grubowarga zielonego, którego czerń jest słabsza a czerwone są wszystkie płetwy. Długość do 12 cm.

Zachowanie: Ryba strefy przydennej, ale jest obecna na każdym poziomie. Samotnik o znacznym terytorializmie. Wobec innych ryb łagodna potrafi toczyć ostre walki w obrębie gatunku, które mogą się kończyć nawet śmiercią. Stąd w akwarium utrzymuje się zwykle 1 osobnika, bądź więcej niż 5. W przypadku znacznego zarośnięcia akwarium, gdy ryby nie widzą się agresja jest bardzo krótkotrwała (ja mam 2 sztuki i poza chwilami przeganiania się każdy z nich siedzi w innym kącie akwarium).
W akwariach wielogatunkowych, jakby nie zauważa większości ryb. Czasem przegoni inną o czerwonej płetwie. Pracowicie pływa czyszcząc rośliny z glonów. Czasem oczyszcza spodnie części roślin.

Wymagania: Rybka chwali sobie większe akwaria. Według mnie akwarium nie powinno być mniejsze niż 100 l dla 1 sztuki, ale wskazane 200 i większe. Wskazane kryjówki w postaci skałek, korzeni i roślin.

Rozmnażanie: O ile wiem w niewoli nie udaje się bez sterydów. W ojczyźnie rozmnażana w basenach hodowlanych.

Odżywiania: pokarm głównie roślinny chociaż nie ma specjalnych preferencji, żywi się pokarmem płatkowym, żywym i mrożonym; przejawia też tendencję do dożywiania się glonami, stąd też jej upodobanie do pokarmów z dodatkiem spiruliny; Praktycznie ciągle pływa i oskubuje liście z drobnych glonów. Nie jest jednak "glon-killerem" a roślin nie niszczy.

Zdjęcie mojej rybki. To ta u góry bo na dole jest bocja wspaniała.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, 18:48 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
lary
Posty: 96
Rejestracja: 19 paź 2009, 9:56
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 60
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: lary »

Prześliczna rybka z charakterem. Swojego czasu miałem 2 takie kupione jako bardzo malutkie i czasami się goniły ale ogólnie "żyły" ze sobą chyba z 2 lata bez większych problemów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”