Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[karpiowate] Bocja wspaniała

Chromobotia macracantha

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

[karpiowate] Bocja wspaniała

Post autor: zulix »

Bardzo popularna (w sklepach) rybka ze względu na piękny wygląd i sprzedawana w całkiem sporych ilościach mimo, że zwykle nie nadaje się dla początkującego akwarysty.

Pochodzenie: Borneo i Sumatra. Osobniki z obu miejsc nieco różnią się ubarwieniem

Wygląd: ciało wydłużone, "sumikokształtne". Długość do 25 cm, chociaż niektórzy piszą o 35 (ale to chyba tylko w naturze). Przez ciało przebiega 3 pionowe, czarne pasy, chociaż czasem zniekształcone. Niekiedy ryba ma po jednej stronie 3 a po drugiej 2 pasy.

Zachowanie: Ryba strefy przydennej, ale jest obecna na każdym poziomie. W grupie dosyć ruchliwa i towarzyska. Jest to bowiem ryba stadna i trzymanie 1-2 sztuk w akwarium to nieporozumienie. Zaleca się 5 i więcej. Pojedyncze sztuki marnieją, nie osiągają właściwych wymiarów i w końcu zdychają. Potrafi pływać w grupie z innymi bocjami a nawet w grupie brzanek sumatrzańskich - czuje się wtedy bardziej pewnie. W akwariach wielogatunkowych nie stanowi zwykle zagrożenia dla mniejszych gatunków (u mnie bocje są z neonkami, lśniącookami i gupikami). Bocje nieco przekopują dno, ale dopóki nie osiągną maksymalnych rozmiarów a żwir nie jest piaskiem nie stanowi to zwykle problemów dla roślin (ja mam je w akwarium roślinnym).

Wymagania: Rybka chwali sobie większe akwaria. Według mnie akwarium nie powinno być mniejsze niż 200 l dla grupki bocji. Wskazane kryjówki w postaci skałek, korzeni, kokosów i roślin. Im więcej kryjówek tym rybka chętniej się prezentuje. Temperatura 24-28, pH 6,0 - 7,4 miękka do średniotwardej, chociaż w twardej też przeżyje

Rozmnażanie: W niewoli nie udaje się bez sterydów, chociaż były pojedyncze doniesienia o pojawieniu się młodych w akwariach o silnym prądzie i długości przynajmniej 200 cm. Rozmnożeń tych nie udało się jednak powtórzyć nawet przez tych samych akwarystów. W ojczyźnie rozmnażana w basenach hodowlanych. Ktoś kiedyś pisał, że jak się opanuje rozmnażanie bocji w akwariach to osoba, która to zrobi zbije olbrzymi majątek - tak więc pracujcie :D

Odżywiania: nie ma specjalnych preferencji, żywi się pokarmem płatkowym, żywym i mrożonym; Czasem podgryza niektóre roślinki, ale wtedy, gdy w diecie nie ma pokarmu roślinnego. Bardzo lubi ślimaki i potrafi w krótkim okresie całkowicie oczyścić akwarium z plagi zatoczków

Ciekawostki: Ryba posiada kolce i potrafi poranić akwarystę próbującego ją brać do ręki lub wyciągać z siatki. Stąd nie jest wskazane łapać bocję do siatki grupowo, bądź z innymi rybami. Wydaje trzeszczące dźwięki, szczególnie gdy jest przestraszona, bądź podniecona. Bardzo ciekawie odpoczywa, czy wręcz śpi. Ryby zbijają się w grupkę (porównanie do śledzi w puszcze są dość oczywiste). Ryby potrafią odpoczywać leżąc na boku, a nawet do góry brzuchem. Wielokrotnie wydawało mi się, że jakaś zdechła i próbowałem ją wyjąć ręka i moje zaskoczenie było dość duże jak szybko mi uciekła z ręki.

Choroby. Ryby nie posiadają pancerza z łusek, tylko coś w rodzaju skóry. Stąd są nieodporne na wszelkie infekcje związane ze zbyt starą wodą. Potrafi je wtedy obsypać białymi kropkami a'la ospa. Bardzo często pomaga wtedy tylko solidna podmiana wody i podwyższenie temperatury bez stosowania środków leczniczych na kulorzęska.

Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”