Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Beloncjowate] Gurami Syjamski

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

[Beloncjowate] Gurami Syjamski

Post autor: justfilied233 »

Gurami syjamski (Trichogaster pectoralis)

Występowanie: Południowo-wschodnia Azja

Rozmiar: 16-18cm

Opis:
Duża bardzo płochliwa ryba, w warunkach naturalnych pozyskiwana jako konsumpcyjna. Nie polecam (szczególnie przy akwariach nieszczelnie przykrytych) wykonywania gwałtownych ruchów w pomieszczeniu, bo gdy ryba się przestraszy uciekając wychlapuje mnóstwo wody z akwarium. Lubi miejsca ocienione, potrzebuje dużo miejsca do pływania. U mnie bardzo lubiły chować się w miejscach gęsto porośniętych nurzańcem. Z moich obserwacji wynika, że konieczny jest harem w jednym zbiorniku ze względu na agresywność ciut większego samca w stosunku do samic. Trudno a właściwie prawie nie możliwe jest rozróżnienie płci u młodych osobników sprzedawanych np. w sklepach więc osobiście zalecam kupić większa ilość tych ryba na początek ponieważ późniejsze dokupywanie młodych ryb do już wyrośniętych spowoduje ataki i młode nie urosną. Wg mnie minimalny zbiornik to 160l przy standardowych wymiarach.

Pokarm:
U mnie jedzą prawie wszystko. Najróżniejsze suche pokarmy w tym granulat, mrożonki takie jak cyklop, ochotka, artemia, wodzień mniej chętnie jedzą larwy komara.

Woda:
Temperatura 24-29*C dorosłe osobniki przeniesione na chłodniejszą, rzędu 21-22*C nie wykazywały u mnie spadku aktywności czy to w pływaniu czy jedzeniu.
ph 6.0-7.8 twardość nie ma większego znaczenia.

Rozmnażanie:

Podobne jak u innych ryb z tego rodzaju, u mnie jednak samiec chodź ma dobre 14cm nie zbudował ani raz gniazda.

Dymorfizm płciowy:
Samiec ma ostro zakończoną płetwę grzbietową, samica łagodnie zaokrągloną.


Obrazek

Obrazek

Kopiowanie bez zgody autora zabronione. Rozpowszechniać można w postaci rozsyłania linku do strony.
Tylko żywe zioło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”