Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Pielęgnicowate] Pielęgniczka Ramireza

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

[Pielęgnicowate] Pielęgniczka Ramireza

Post autor: ToryBcia »

Występowanie :północne rejony Ameryki Południowej Wenezuela i Kolumbia;

Jedna z popularnych ryb o bardzo atrakcyjnym wyglądzie.
Żywa rybka, skora do zaczepek. Dobrze czuje się w obszernym, gęsto zarośniętym akwarium. Może być trzymana w zbiornikach ogólnych. Samce wykazują agresję wobec siebie.
Dorasta do około 5 cm

Ryba ta preferuje głównie pokarm żywy jednak przyjmuje każdy rodzaj pokarmu. Bardzo negatywnie na zdrowie oraz wybarwienie tych ryb wpływa podawanie pożywienia gorszej jakości.

Wymagania: nie jest rybą szczególnie wymagającą, przystosuję się do większości warunków jeżeli zmiany będą stopniowe. Jest jednak bardzo wrażliwa na wszelkie zmany chemiczne. Jeżeli zachoruję ciężko ją wyleczyć.
Temperatura 22-28 st C. Najlepsza jest miękka woda o w miarę obojętnym oczynie, choć nie szkodzi im bardzo lekki zasadowy.

Rozmnażanie: ryba jajorodna, potomstwem opiekują się oboi rodzice. Często szczególnie przez młode osobiniki ikra jest zjadana. Larwy wylegają się po czterech dniach, a po następnych ośmiu zaczynają pływać. Młode powinny mieć na początku podawane larwy solowca, później normalny żywy pokarm.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

A teraz zdjęcia.

Najczęściej spotykana w sklepach odmiana kolorystyczna:


Odmiana Electric Blue- para zdjęcie Zdzisława:

Obrazek

Odmiana Gold- samica zdjęcie Zdzisława:

Obrazek

Usunięto martwe linki do obrazów - SDD
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 18:25 przez ToryBcia, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

dodam, że rybka występuje w dwóch odmianach kolorystycznych: srebrnej i złotej oraz w dwóch odmianach długości płetw, krótkiej, jak na zdjęciu powyżej i długiej tzw. weloniastej

poza tym rybka bardzo wdzięczna w hodowli, jednak trzeba uważać przy wpuszczaniu nowych rybek tego gatunku do już posiadanych, gdyż może dojść do aktów zazdrości, które kończą się z reguły śmiercią nowych egzemplarzy
Obrazek

Panie Boże, o niewiele cię proszę, ale chciałbym, żeby wszystko, co mi dasz, było najwyższej jakości.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

texel, obydwie te formy występują w naturze czy któraś z nich sztucznie wyselekcjonowana została?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Niedawno widziałem jeszcze inna odmiane RED i wyglądała troche sztucznie
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

Złota oraz weloniasta są wyhodowane

Temat podzieliłem część dyskusji odbiegającą od tematu przeniosłem do http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=7359#7359 - boggi
Ostatnio zmieniony 27 gru 2009, 12:55 przez texel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

ToryBcia pisze:Samce wykazują agresję wobec siebie.
Rozumiem, że związane to jest z terytorializmem. Czy ta agresja jest mniejsza jeśli ryby mają zapewnioną dużą liczbę kryjówek i łatwiej im zająć dany teren...bez możliwości oglądania zbyt często potencjalnych rywali? Czy też chodzi tylko i wyłącznie o powierzchnię dna bez względu na kryjówki,rośliny i inne przeszkody terenowe? Jeśli to drugie to ciekaw jestem ile cm2 dna potrzebuje jeden samiec ( para )?
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Toshi, Na moim przykładzie wiem, że 0,5-0,7 m2 to obszar, na którym ostatecznie będzie żywy tylko jeden samiec (jedna para).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Toshi, zdzislaw, obawiam się, że samiec może zająć nawet terytorium całego metrowego akwarium :(
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Mirro jeśli tak jest to można podzielić sztucznie akwarium na 2 rewiry kamieniami , roślinami lub korzeniami aby parki się nie widziały i może się udać ;)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

mariusz pisze:sztucznie akwarium na 2 rewiry kamieniami , roślinami lub korzeniami aby parki się nie widziały i może się udać ;)
Nie mówię, że każdy. Ale, że może się tak zdarzyć.
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Fajnie to wygląda jak dwie parki Ramirez żyją obok siebie dlatego warto próbować :D
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Mirro, Tak - jestem też o tym przekonany (cały 1 m2). Niestety na "you tube" i nie tylko, można zobaczyć ogłupiające przykłady zatłoczenia ryb razem w jakimś zbiorniku, w tym i nawet wielu par pielęgniczek, że trudno potem przebija się rozsądkowa informacja. Część z nas, posiadaczy akwarium czasem nie grzeszy starannością przy doborze obsady, a protestów ryb z "wodą w ustach" nikt nie rozpatruje. Kłaniam się dociekliwym akwarystom.

Z wyrazami szacunku
P.S. Mam aktualnie 4 maluchy M.Ramirezi Electric blue - może mają 2 miesiące i już widać Dominatora i chyba 2 samczyki do szybkiego odłowu, bo źle skończą mimo niemałej ilości kryjówek w moim RIO.
Awatar użytkownika
b@ndziork@
Posty: 4197
Rejestracja: 17 lip 2010, 13:25
Imię: Marta
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l roślinne
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: b@ndziork@ »

Na swoim przykładzie napiszę ,że samiec nie zniesie nie tylko drugiego samca ramirezi ale generalnie jakiegokolwiek samca zrodziny pielęgniczek,mój ostatnia próba pogodzenia ramirezi i borelli w jednym zbiorniku, pomimo sporej ilośći zakamarków i kryjówek, zakończyła się fiaskiem.Nie wspomnę o tym , że przy tarle parka ramirezi robi mocne "porządki" w zbiorniku i drugi samiec może przypłacić życiem, jeśli wpłynie w nieodpowiednim momencie ,w nieodpowiednie miejsce zbiornika.
Pozdrawiam
Marta
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

A tu jeszcze jeden portret M.Ramirezi - pary, która chociaż na zawsze odeszła z mojego zbiornika - myślę, że warta jest prezentacji

Obrazek


Pozdrawiam

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 21:02 przez zdzislaw, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”