Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Paludomus Loricatus sp. Bella Red Spotted

RARYTAS!

Nasze doświadczenia ze skorupiakami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Paludomus Loricatus sp. Bella Red Spotted

Post autor: Szyszka »

Nazwa naukowa: Paludomus Loricatus (Reeve, 1847)
Sp: Bella Red Spotted

Pochodzenie: Sri Lanka, Indie

Środowisko naturalne: Zamieszkuje jasne i czyste strumienie o silnym nurcie, przebywa bliżej powierzchni na skałach i kamieniach, znajdywany był również poza wodą. Woda na obszarach południowo-zachodniej Sri Lanki jest bardzo miękka ( <2°dH) o pH: 5,8-7,1. Temperatura wody waha się w granicach 18-27°C.

Pokarm: Żywi się głównie glonami i detrytusem, chociaż mój wyjątkowo upodobał sobie płatki dyni i liść ketapangu, nie mówiąc o granulkach Hikari.

Zachowanie: Aktywny zarówno w dzień jak i w nocy z krótkimi przerwami na drzemkę. Jak na osiągane gabaryty jest dość szybki, zwłaszcza na szybach akwarium. Raczej nie zakopuje się w podłożu, u mnie tylko raz się zakopał zaraz po wpuszczeniu do zbiornika. Później nie zauważyłam żeby udawał koparkę. Chętnie przesiaduje na płaskich powierzchniach i lubi wystawić sobie czasem pysk na powierzchnię wody.

Wygląd: Dorasta do 3cm, muszla od czarnej do jasnobrązowej, gładka lub z wypustkami. Sam ślimak jest diabelnie czarny, jego ciało pokryte jest lekko pomarańczowymi kropkami co wygląda jakby był obsypany brokatem. Uwagę zwracają żywo pomarańczowe obwódki wokół oczu i zestaw pomarańczowych świątecznych lampek dookoła wejścia muszli (są jakby częścią ślimaka, nie muszli; jak się schowa to lampki zabiera ze sobą).

Rozmnażanie: Ślimak rozdzielnopłciowy, jajożyworodny. Rozmnaża się w słodkiej wodzie. Płeć nie do odróżnienia.

Akwarium: Za minimum przyjmuje się 20l akwarium, chociaż widziałam i taką informację, że 10l wystarczy. Najprędzej przyrównałabym jednak wymagania do Ampularii więc 20l to minimum - lubi sobie połazić. Roślinek nie obżera i po nich nie łazi także można obsadzić czym się podoba. Konieczne regularne podmiany i dobre napowietrzenie wody bo sporo fajda. Dobrze by było zapewnić mu kawałek płaskiego kamienia i jakiś cień żeby mógł sobie kimać. Podobno lubi wędrować poza wodą (do czego oczywiście jest nieprzystosowany, ale zdaje się tym nie przejmować), dlatego jakaś pokrywa byłaby dobrą opcją. Można trzymać z krewetkami, w towarzyskim. Wygląda na twardziela jednak nie wrzucałabym go do akwarium z dużymi agresywnymi rybami.

Focie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Plus dwie internetowe, żeby było go serio widać xd
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opisy gatunków”