Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Filtr wewnętrzny] SunSun HJ-722 -mini recenzja

Tu piszemy o konkretnym modelu sprzętu. Jak się u nas sprawuje, jak oceniamy opłacalność zakupu itp.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 43

[Filtr wewnętrzny] SunSun HJ-722 -mini recenzja

Post autor: rudolf »

W niniejszym temacie postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami z przeszło rocznego użytkowania filtra wewnętrznego, wyprodukowanego w kraju Wielkiego Muru przez firmę SunSun i oznaczonego symbolem HJ-722.

Dane techniczne wg producenta przedstawiają się następująco:
- moc 8W;
- wydajność 600 L/h;
- waga 0.4 Kg;
- wymiary 125*60*215mm.

Zdjęcie ze strony producenta:
Obrazek
http://www.sunsun-china.com/en/product/html/?297.html

A teraz moje wrażenia z użytkowania:
Pozytywy:
- solidne plastyki;
- budowa modułowa;
- niewielki spadek wydajność w stosunku do zabrudzenia;
- niewielkie rozmiary;
- cena.

Negatywy:
- możliwe męczące wibracje w przypadku pracy w pozycji odchylonej od pionu;
- trudności przy rozłączaniu modułów;
- spory pobór prądu w stosunku do sugerowanej wydajności;
- niewielkie przyssawki mocujące, które z czasem tracą przyczepność.

Jak wspomniałem na wstępie filtru używam od ponad roku. W tym czasie przyssawki zdążyły już nieco stwardnieć i ich przyczepność nie jest tak dobra jak na początku. Wydajność filtra należy ocenić przynajmniej na zgodną z sugerowaną przez producenta. Co prawda nie mierzyłem jej, ale filtr naprawdę zdrowo miele wodę, a wydajność spada stosunkowo wolno w porównaniu z poziomem zabrudzenia. Jednakże jest to okupione dość dużym zużyciem prądu w stosunku do uznanej konkurencji o zbliżonych parametrach. Urządzenie oczywiście posiada regulację przepływu, więc rwący strumień można dostosować do swoich potrzeb. Zadbano także o zapewnienie funkcji napowietrzania, ale ja z niej osobiście nie korzystam. Filtr może pochwalić się budową modułową, którą możemy także spotkać u dużo droższej konkurencji, np. Eheim'a. Moduły umożliwiają prostą rozbudowę filtra, jednak ich rozłączanie jest dość trudne. Trzeba użyć siły, ja podważam zaczepy nożem. Jednakże solidne plastyki sprawiają, że ta fizyczna ingerencja pozostaje bez uszczerbku dla modułów. Moduły wypełnione są paskami włókniny, zbliżonymi do tych stosowanych w popularnych filtrach AquaSzut Turbo N550 - N750. Przeznaczeniem filtra jest typowa filtracja mechaniczna. Niewielki rozmiary modułów raczej uniemożliwiają zastosowanie mediów biologicznych, chociaż jak ktoś się uprze to pewnie da radę nasypać tam jakiejś miniceramiki. Konstrukcyjnie filtr nie jest także przystosowany do standardowych gąbek akwarystycznych. Kompaktowa budowa ułatwia jego ukrycie wśród elementów wystroju akwarium. Filtr nie jest najcichszy, ale nie powoduje uciążliwego hałasu. Jedynie w przypadku odchylenia od pionu potrafi wpadać w irytujące wibracje. W moim 250l akwarium filtr ten pełni rolę pompy cyrkulacyjnej i wspomaga filtrację mechaniczną. W mojej ocenie zadanie swoje spełnia doskonale. Z uwagi na niską cenę trudno jest mu znaleźć konkurencję wśród filtrów o zbliżonych parametrach.
Awatar użytkownika
majlo
Posty: 296
Rejestracja: 25 maja 2012, 12:08
Imię: Radek
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:

Post autor: majlo »

Jednakże solidne plastyki sprawiają, że ta fizyczna ingerencja pozostaje bez uszczerbku dla modułów.
No, niestety, w moim przypadku się to nie sprawdziło i zaczep pękł. Na szczęście dolna pokrywka trzyma się na jednym zaczepie. Ja ten filtr mam od ponad 1,5 roku i dla mnie jest świetny. Obecnie mam go podłączonego do deszczowni. Ostatnio kupiłem jeszcze dwa takie do swojej 450-tki. Przyszły bez regulacji przepływu, ale pan z PlantaGarden na szczęście dosłał mi głowice z regulacją. Także jeśli ktoś się będzie chciał na niego zdecydować, to niech zwróci na to uwagę.
Ze wszystkim zgadzam się z Rudolfem. No, może poza hałasem. U mnie nie słychać dosłownie nic, chodzi bezszelestnie.
Loach buff
ODPOWIEDZ

Wróć do „Recenzje”