Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Filtr kaskadowy] Aqua szut kaskada 300N/500N

Tu piszemy o konkretnym modelu sprzętu. Jak się u nas sprawuje, jak oceniamy opłacalność zakupu itp.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

[Filtr kaskadowy] Aqua szut kaskada 300N/500N

Post autor: Mirro »

Mały filterek do małego baniaczka. Cena nie wygórowana i mały pobór prądu sprawiają, iż jest godny polecenia.

Dane fabryczne:

Moc znamionowa......................................2,5 W
Max. przepustowość filtra..........................250 l/h
Pojemność akwarium (zalecana)................40-120 l
Pojemność wkładów filtracyjnych (gąbka)...ok. 0,4l
Wys. x szer. x dł. (na górze)......................21,4x13x12,4 cm
Gwarancja producenta...............................24 mc-y
Ośka wirnika.............................................stalowa
Inne cechy................................................regulacja nachylenia do ściany

Używałem tego filtra w swojej "sześćdziesiątce" i muszę przyznać, że jest on trochę za mały jak na tę pojemność, mimo, że producent poleca go nawet do 120 litrów. Moim zdaniem docelowe akwarium dla niego, to minimalne jaki podaje producent.

Zaletą filtra jest niewątpliwie mały pobór mocy, choć to też z drugiej strony wada (ale o tym później). Filterek jest mały, zgrabny i estetyczny. Pracuje cicho.

A teraz o wadach. Niestety co mi się najbardziej nie podoba, to wkłady filtracyjne. Jest tam tylko gąbka solidnych rozmiarów. Aż tak duże medium filtracji mechanicznej nie jest potrzebne. Dodatkowo po pewnym czasie użytkowania (ok. pół roku) owa gąbka coś jakby pomniejszyła swoje wymiary i nie przylegała dokładnie do koszyka w komorze, co powodowało spadek efektywności filtracji filtra.
Mała moc, to też problem z zasysaniem filtra. Trwa to chwilę, a później przez jakiś czas słychać jak "mieli powietrze".
Na wkład filtracyjny znalazłem taką radę, że przyciąłem odpowiednio i tak za dużą gąbkę i dopasowałem ją do kosza. Zostało ok. 2/3 wolnego miejsca w koszyk, więc zasypałem ceramiką, na której ładnie osadzają się bakterie.

Obecnie flterek pracuje w 30 litrowym krewetkarium i tam spisuje się znakomicie. Dlatego filtr polecam raczej do małych akwariów.

Link do innej recenzji: http://www.akwarium.net.pl/port/modules ... p?itemid=1


Dodałem info i recenzji drugiego filtra w tytule - zulix
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2012, 12:27 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Pozwolę sobie odgrzać kotlecika, jako, że naszła mnie wena na pisanie, a padły ostatnio pytania o filtry kaskadowe na forum.

AQUA SZUT N300

Jak już Mirro napisał filtr ciekawy ze względu na bardzo niski pobór prądu i wręcz bezgłośną pracę. Miejsca na wkłady też jest nawet sporo.
Posiadam 2 takie kaskady:
- jedna zakupiona niegdyś jako używana ponad rok, pracuje u mnie już dobre 2 lata (w sumie ma ~3,5roku);
- druga zakupiona przeze mnie w styczniu zeszłego roku i pracuje non-stop już 15miesięcy (nie licząc awarii prądu średnio raz na miesiąc na ~1-1,5h).

Może i chwilę schodzi zassanie wody do środka przez wirnik, ale jeśli zacznie się od najniższego przepływu (skręcony na min.) wlewając do kaskady przedtem odrobinę wody z akwa i przy odpowiednim poziomie wody w samym akwarium to w kilka sekund zasysa sobie wodę do środeczka i po chwili można przełączyć już na max. (zassa resztki powietrza z rurki i chodzi, jak złoto). Taką operację raczej rzadko się wykonuje, chyba, że w celu wyczyszczenia prefiltra (o ile ktoś stosuje).

Obie kaskady pracują obecnie w >>krewetkarium 45L<< i posiadają prefiltry, które wykonałem z drobnej siateczki nylonowej i żyłki wędkarskiej. Wewnątrz zastosowałem połączenie: 1/5 gąbki i 4/5 ceramika.


Oba działają bez zarzutu i z czystym sumieniem mogę je polecić do krewetkariów oraz mniejszych (mniej obciążonych) akwariów.
Po takim czasie wirnik, jak i trzon nie mają oznak wyrobienia, lub rdzy/korozji.

Jedynym minusem, jaki czasem może przeszkadzać to tworzywo, z jakiego jest wykonana obudowa i rurka. Jest ono dobrej jakości, sztywne i twarde, ale co za tym idzie - kruche.
Mnie nie przytrafiło się jeszcze uszkodzić jakiegokolwiek elementu, ale słyszałem o przypadkach uszkodzeń. Większość elementów na wymianę z tego co mi wiadomo można zamówić w sklepach.

Opinia:
Plusy:
- jest cicho i wydajnie, a co ważniejsze - brak oznak rdzy i korozji na elementy silniczka i wirnika,
- w porównaniu do konkurencji (AquaEL, AquaClear) nieco tańszy,
- dostępność części wymiennych na zamówienie,
- świetna wytrzymałość i żywotność.

Minusy:
- brak skimera (jeśli ktoś potrzebuje),
- kruche plastiki (aczkolwiek, jak się uważa to nie jest to problemem),
- oryginalny wkład - gąbka - do wymiany na lepsze złoże filtracyjne.

Obsłuży litraż:
W mojej ocenie (w zależności od konfiguracji wkładów) kaskada ta jest w stanie obsłużyć mało obciążone akwarium o pojemności 40-50L. Przy gęstszej obsadzie (np. żyworódkami) 30L-40L jest to górna granica optymalnej filtracji.


AQUA SZUT N500

Pozwolę sobie tutaj umieścić także "większego brata" N300-tki.

Dane fabryczne:

Moc znamionowa......................................2,5 W (ten sam silnik z wirnikiem)
Max. przepustowość filtra..........................450 l/h
Pojemność akwarium (zalecana)................120-200 l
Pojemność wkładów filtracyjnych (gąbka)...ok. 0,7l
Wys. x szer. x dł. (na górze)......................21,4x19x12,4 cm
Gwarancja producenta...............................24 mc-y
Ośka wirnika.............................................stalowa
Inne cechy................................................regulacja nachylenia do ściany

Filrt na pierwszy rzut oka i pierwsze oględziny na sucho oprócz wielkości niczym specjalnym się nie różni od "mniejszego brata" (N300).

Pierwszym moim wrażeniem po zorientowaniu się, że posiada ten sam silnik i wirnik było zdziwienie i obawa, że oprócz pojemności przestrzeni na wkłady i nieco wyższej ceny dostałem taki sam filtr. Jednakże po pierwszym zalaniu i próbie widać gołym okiem, że "mocy" mu nie brakuje i jakimś cudem wirnik ten jest w stanie wyciągnąć więcej, niż N300.

Kaskada chodzi u mnie od 1 sierpnia zeszłego roku (prawie 9m-cy) i to w cięższych warunkach, bo w słonej wodzie (>>solniczka 44,2L<<).

Oryginalna gąbka została przycięta i pozostał jedynie wąski pasek działający, jako filtr mechaniczny, a resztę wypełnia grys koralowy i woreczek z węglem aktywnym.

Opinia:
Plusy:
- jest cicho i wydajnie, a co ważniejsze - brak oznak rdzy, korozji i innych złych wpływów soli na elementy silniczka i wirnika,
- za niewiele wyższą cenę w porównaniu do N300 dostajemy prawie drugie tyle pojemności na wkłady i większy przepływ,
- dostępność części wymiennych na zamówienie,
- świetna wytrzymałość i żywotność.

Minusy:
- brak skimera może być dla niektórych problemem,
- kruche plastiki (aczkolwiek, jak się uważa to nie jest to problemem),
- oryginalny wkład - gąbka - do wymiany na lepsze złoże filtracyjne.

Obsłuży litraż:
W mojej ocenie (w zależności od konfiguracji wkładów) kaskada ta jest w stanie obsłużyć mało obciążone akwarium o pojemności ok.100-120L. Przy gęstszej obsadzie, lub morszczaku 50-60L jest to maksimum optymalnej filtracji.


W miarę zbierania nowych doświadczeń postaram się na bieżąco aktualizować wątek. :saluto:

Administrację prosiłbym tylko o zmianę tytułu wątku na
[Filtr kaskadowy] Aqua szut kaskada 300N/N500
. Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Pyszczak
Posty: 1407
Rejestracja: 15 lut 2010, 7:47
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l ; 40l
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pyszczak »

MST, a mógłbyś pokazać na zdjęciu jak wygląda to wnętrze filtracyjne w N300 ?
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Aqua szut N500
Obrazek
Obrazek
Obrazek
(zdjęcie przedstawia kostkę 25x25x30 z filtrami n500 i hailea sl-106)

Dane fabryczne:

Moc znamionowa......................................2,5 W (ten sam silnik z wirnikiem)
Max. przepustowość filtra..........................450 l/h
Pojemność akwarium (zalecana)................120-200 l
Pojemność wkładów filtracyjnych (gąbka)...ok. 0,7l
Wys. x szer. x dł. (na górze)......................21,4x19x12,4 cm
Gwarancja producenta...............................24 mc-y
Ośka wirnika.............................................stalowa
Inne cechy................................................regulacja nachylenia do ściany


Przygodę z filtrem zacząłem niezbyt ciekawie gdyż po przyjechaniu do domu i po wypłukaniu filterka okazało się że brakuje wirnika. Rozstałem się z nim na ok tydzień czasu. Przez ten czas kaskada odbyła wycieczkę do Wrocławia, gdzie do filtra dołożono brakujący wirnik (widoczne były na nim ślady użytkowania i był brudny) :/ . Grunt że działa. Filtr pracuje od wczoraj w krewetkarium 20l :roll: i co się rzuca w oczy to to że na 100% przepływie nie robi wirówki. Producent zaleca ten filtr do akwariów 120-200l, a według mnie nadaje się do 20-100l. Wielkościowo filtr można porównać z fzn-2, z tym że przepływ tak na oko jest 3x mniejszy. Plastiki są faktycznie kruche i trzeba z nimi uważać.

Plusy:
-średnia cena (waha się od 55 do nawet 86zl z wysyłką na alledrogo)
-duże miejsca na wkłady filtracyjne (porównywalny z fzn-2)
-polski producent (serwis aquaela)
-bardzo cichy
-nie ma możliwości zalania domu jak ma to miejsce przy tanich kaskadach chińskich
-bardzo małe zużycie prądu 2,5W

Minusy:
-kruche plastiki
-mała moc (długo naciąga wodę)
-mały przepływ
-nie nadaje się do takich litrażów jakie podaje producent na opakowaniu

Obsłuży litraż:
Obecnie pracuje w krewetkarium 25x25x30 (niecałe 20l) i maksymalnie nadaje się do 100l (moim zdaniem)
Ostatnio zmieniony 16 cze 2012, 11:40 przez OKO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Co do minusów
- bardzo słaba jakość plastików, rurek - nawiększa i pewnie jedna z nieliczynych wada tego filtra....
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

Dokladnie tak jak koledzu napisali wyzej.Plastiki bardzo slabe ja niestety ostatnio rozwalilem rureczke ;/ Dzieki pracownikom sklepu Zoo Iguana w galerii Nova udalo mi sie ja dokupic jakims cudem bo nigdzie tego nie bylo-bardzo Panowie dziekuje i pozdrowienia dla Pani tam pracujacej :) Przepływ tez pozostawia wiele do zyczenia a montujac jakis gabkowy prefilter to juz wogole masakra z przeplywem jest ;/ duzo lepiej sprawuje sie w tej kwestii aqua clear 20 no ale roznica cenowa tez jest- cos za cos :)
Ostatnio zmieniony 16 cze 2012, 12:49 przez Gekon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Pyszczak
Posty: 1407
Rejestracja: 15 lut 2010, 7:47
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l ; 40l
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pyszczak »

Gekon, zgadzam się z Tobą w 100%- po nałożeniu na rurkę zasysającą nawet niewielki gąbkowany prefiltr przepływ redukuje się do minimum i to właśnie wedlug mnie jest taki największy minus, ale ogólnie filtr sprawuje się prawidłowo :)

Chociaż Marcin z tym litrażem w jakim kaskada może pracować też ma trochę racji... :/

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Zmierzyłem z ciekawości ile pobierają energii elektrycznej te kaskady. Wyniki mnie niemiło zaskoczyły.
Kaskada nr 1 N500 (dłużej działa o kilka miesięcy-pobiera 6,12W !!!! (227V i 0,027A)
Kaskada nr 2 N500 działa od kilku tygodni 6,4W!!! (228,9V i 0,028A)

Producent poleciał po bandzie pisząc o poborze prądu rzędu 2,5W :evil:
Można się pocieszyć tym że wszystkie filtry pobierają więcej prądu niż jest to zadeklarowane na pudełku.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

OKO, A sprawdzałeś jak były załadowane wkładami ? Ciekawe ile jeszcze pobierają bez obciążenia.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

ToryBcia, na obu kaskadach były prefiltry z gąbki i w srodku też były załadowane. Podejrzewam że jak się przytkają to pobór prądu spadnie o około 10%.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

OKO pisze:Podejrzewam że jak się przytkają to pobór prądu spadnie o około 10%.
A nie wzrośnie ??
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Spadnie.
Mierzyłem na fzn-2
na przepływie 100% z wkladami, prefiltrem itd pobiera 9,69W, a przy skreceniu przepływu na minimum pobiera 9,2W.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

Ale zmniejszenie przepływu a jego zablokowanie częściowe to chyba nie to samo.
Jak zmniejszysz przepływ przesuwakiem to wirnik pracuje tak samo lub nawet mniej się wysila bo nie wywołujesz max przepływu a jeśli będzie mu ciężej się pracowało przez zabrudzenie a będzie wydolność na maxa ustawiona to chyba mocniej pracuje i więcej mocy mu potrzeba aby utrzymać ten przepływ.

Takie moje przemyślenia niczym nie potwierdzone :D
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2012, 11:07 przez ToryBcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

Tak czy inaczej circualtor 500 zamiast 4W jak deklaruje producent pobiera 7W a pat mini aquaela dokładnie tak samo.Sprawdzane na fitrach dzialajacych juz 2 lata jak i na noweczkach.
dr_spike
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2015, 10:40
Imię: Sławek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: dr_spike »

OKO pisze:Spadnie.
Mierzyłem na fzn-2
na przepływie 100% z wkladami, prefiltrem itd pobiera 9,69W, a przy skreceniu przepływu na minimum pobiera 9,2W.
To ciekawe bo mój fzn 2 pobiera 6.5 i to na maksa zapchany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Recenzje”