Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Filtr kubełkowy] Hydor external professional 600

recenzja filtra

Tu piszemy o konkretnym modelu sprzętu. Jak się u nas sprawuje, jak oceniamy opłacalność zakupu itp.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

[Filtr kubełkowy] Hydor external professional 600

Post autor: Gdl »

Witam wszystkich.

Po długich poszukiwaniach kubełka do nowego baniaka wybór padł na Hydora, głównie ze względów budżetowych. Jako że na necie ciężko o jakąkolwiek opinię na temat tego filtra postanowiłem napisać obiektywną w moich odczuciach recenzję :)

Zdjęcie nie posiadam to nie wstawiam, ale każdy może sobie znaleźć w internecie.

Na początek odniosę się do kilku danych technicznych:

Dane techniczne filtra Hydor External Professional 600:

Wydajność pompy: 1300l/h
Przepływ filtra: 1090l/h
Wysokość wznoszenia słupa wody: 150cm
Pobór mocy: 19W
Pojemność filtracyjna: 12.2l

Wszystkie dane wyglądają bardzo spoko, rzeczywistość prezentuje się następująco:

Moc filtra - potrafi zrobić pralkę w akwarium 300l - chyba nie muszę już więcej pisać na ten temat :)
Wysokości podnoszenia słupa wody oraz poboru mocy nie jestem w stanie sprawdzić.

Pojemność filtra - no i tutaj przyszedł zawód. Filtr posiada 5 koszy na wkłady.

1 - zaczynając od dołu, gruba włóknina zatrzymująca większe zanieczyszczenia,
2,3,4- kosze z wkładami ceramicznymi,
5- 2 wkłady z włókniny drobnej.

Do włókniny nie ma się o co przyczepić bo wygląda spoko i filtr po podłączeniu do baniaczka 300l potrafił w miarę szybko wyklarować wodę (akwarium na piasku, świeżo zalane). Natomiast ceramika to jakaś porażka. Do tych 3 koszy upchałem prawie 5l dodatkowej ceramiki (duże pierścienie). Osobiście posiadam filtr eheim 2224, gdzie producent dawał prawie pełne kosze z miejscem na włókninę. Firma Hydor w tym miejscu się nie popisała.

Lecimy dalej z tematem, tutaj kilka cech które podaje producent na temat filtra:

"No noise, no vibration" - Szczerze mówiąc nie spotkałem się z głośniejszym filtrem. Trzy Eheimy 2224 podłączone obok siebie nie emitują takiego poziomu hałasu. Filtr umieszczony w szafce i z odkręconymi zaworami na full emituje bardzo dużo hałasu i wibracji. Rano myślałem że jakś tir stoi za oknem - ale nie, to był tylko nowy filtr xd W moim mniemaniu jest to jakaś masakra, szafka działa jak pudło rezonansowe i filtr wytwarza w ten sposób mnóstwo hałasu, wg. mnie duży minus. Dodam że filtr jest postawiony w plastikowym kubełeczku, pod którym jest mata gumowa.

"The Integrated Priming System permit" - bardzo wygodny sposób na zalewanie filtra, wystarczy przed odpaleniem nacisnąć kilka razy pompkę, poczekać aż filtr się zapełni i gotowe, można startować.

Kolejna z przydatnych rzeczy które zauważyłem a nie są wymienione, są to obrotowe zawory w głowicy filtra. Bardzo fajna sprawa, dużo pomaga w ustawieniu ciężkich i grubych węży (śr. 18/24 mm). W zestawie z filtrem wlot wody, płaski wylot oraz deszczownia (ma chyba z 80cm długości albo więcej). Deszczownia przy maksymalnie otwartych zaworach emituje jakby cichy gwizd - kolejny minus.

Następna rzecz która okazała się wg. mnie badziewna to przyssawki dołączone w zestawie. Długo się z nimi mocowałem aby ustawić wszystkie węże tak jak chciałem. Przyssawka jest dwuczęściowa, składa się z przylepca i plastikowego uchwytu na krótkiej prowadnicy. Te dwie części bardzo lubią się rozłączyć przy montażu węży.

Co do szczelności filtra jak na razie nie mam żadnych zastrzeżeń - co będzie dalej czas pokaże :)

Podsumowując, filtr posiada kilka fajnch cech oraz kilka minusów. Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić (tak jak ja) powinien liczyć się z tym że napotka przy kupnie tego filtra kilka wad. Są też pozytywne strony no i oczywiście cena. Ja swój filtr zakupiłem za ~500zł. W tej cenie większego filtra chyba nie da rady kupić, mam na myśli moc i pojemność.

Z czasem dopiszę jakieś uwagi, jeżeli ktoś ma taki filtr proszę również o komentarz co do swoich odczuć na ten temat.

Dzięki za czytanie i pozdrawiam! :)
Ostatnio zmieniony 10 paź 2016, 10:00 przez Gdl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Thnx.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

JBL 1501 podobny, tańszy, baaaardzo cichy i wydajny.
Hydor nie popisał się kubełkami za to pompy obiegowe ma zacne :D
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

Mały update:

Z biegiem czasu filtr trochę przycichł. Podejrzewam że wcześniejszy hałas generowały pęcherzyki powietrza znajdujące się wewnątrz. Teraz już nie ma tira za oknem co rano :)

Ostatnio też otworzyłem go na chwilę żeby wyjąć zeolit, filtr średnio zabrudzony nie stracił w ogóle na ciśnieniu wyjściowym - nadal robi pralkę.
bubiszon
Posty: 1
Rejestracja: 28 lis 2016, 23:36
Imię: Kuba
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: bubiszon »

Gdl @GDL jak tam sprawuję się kubeł od Hydora (minęło trochę czasu od Twojego update w tej sprawie) bo własnie jestem na rozstaju dróg pomiędzy:
HYDOR 350
EHEIM EXPERIENCE 2426
EHEIM PROFESSIONEL 3 2073

Pisałeś iż posiadasz również eheima 2224, przypadkiem nie posiadasz/posiadałeś któregoś z tych dwóch eheim-ów które wymieniłem ?
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

Hydor jak na razie sprawuje się całkiem spoko. Wymieniłem już raz watę tylko że na jakiś tani zamiennik, co przyczyniło się do małego spadku ciśnienia na wylocie filtra.
Z czasem również ucichł, nie wiem czy nie za sprawą "zabrudzenia" się ;)

Jeżeli masz możliwość wyboru pomiędzy nowym Hydorem a nowym Eheimem to wg. mnie wybór jest tylko jeden - Eheim :)

Mam 2 kubełki 2224 i jeden 2228, 1 mam od nowości a resztę kupiłem używane. Eheim ma bardzo duże zaplecze jeżeli chodzi o części zapasowe, a hydor już niestety nie. Ja bym brał Eheima ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Recenzje”