Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[dyfuzor] szklany dyfuzor 20mm od aquario.pl

Tu piszemy o konkretnym modelu sprzętu. Jak się u nas sprawuje, jak oceniamy opłacalność zakupu itp.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

[dyfuzor] szklany dyfuzor 20mm od aquario.pl

Post autor: comatose »

Link do produktu --> http://www.aquario.pl/sklep/aquario-szk ... p-911.html

I jedziemy z tym koksem:
Szklany Nano dyfuzor Co2 wykonany z wysokogatunkoweg szkła laboratoryjnego, ze spiekiem ceramicznym
To by się nawet zgadzało, dyfuzora nie popsuły nawet moje niezgrabne łapska ;)
Dzięki zastosowaniu mikroporowatego spieku ceramicznego umożliwia w niezwykle wydajny sposób rozpuszczanie dwutlenku węgla w wodzie akwariowej.
No nie tak do końca - spiek faktycznie jest, ale wcale wydajnie nie rozpyla co2. Bąble wydostające się na zewnątrz są dość sporych rozmiarów i bardzo szybko uciekają nam do góry ;/
Dyfuzory w odróżnieniu od innych na rynku rozpylają gaz całą swoją powierzchnią co przekłada się na lepsze rozpuszczanie dwutlenku węgla w wodzie i mniejsze straty
No niestety nie - dyfuzor na pewno nie rozpyla co2 cała powierzchnią, ewidentnie są w nim miejsca z których wyskakują bąble, tych miejsc wcale nie ma wiele. Pewnie spiek jest nierównomierny i dlatego.
Rozmiar 20mm najlepiej sprawdza się w zbiornikach do 200l.
tego nie było dane mi sprawdzić, używałem go w 250l, podejrzewam, że w 200l miałbym tak samo ;]
Wyjątkowy design i niewielkie wymiary sprawiają, że staje się on praktycznie niwidoczny w zbiorniku, w przeciwieństwie do masywnych reaktorów co2.
No ok, tutaj mogę się zgodzić, ale prawdę powiedziawszy wolałbym mieć masywny dyfuzor który rzuca się w oczy ale spełnia swoją rolę. Zamiast tego miałem bajer którego nie widać ale swojej roli nie spełnia.



Dyfuzor dostałem razem z całym zestawem co2 przy jego pomocy nie udało mi się osiągnąć stężenia większego jak 10 mg/l trochę mało. Ktoś powie, że trzeba było dawać więcej co2 co by się mogło rozpuścić, ale bąble z niego wypływające wtedy były tak wielkie, że raczej nie dawało to żadnych korzyści. Rozczarowany wyrzuciłem to "cudo" a na dyfuzor przerobiłem filtr elite mini z którego wyciągnąłem gabkę, od spodu zrobiłem dziurkę i wsadziłem tam wężyk. I wiecie co? W kilka godzin dozując mniej co2 doszedłem do poziomu 30 mg/l.


Zalety:
- ładnie wygląda

Wady:
- niewydajny
- "syczy" w czasie pracy
- niskiej jakości spiek ceramiczny


Ogólnie NIE POLECAM bo o kant rozbić można taki bajer
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Nie powiem nic odkrywczego wobec kolegi. Bąble są dość duże, przy większym ciśnieniu CO2 bardzo duże. Największa zaleta to mały rozmiar, ale prawie ten sam uzyskałem z kawałka strzykawki i lipy (może wygląda mniej profesjonalnie :P ale i tak staram się aby go nie było widać).

Po użytkowaniu spieku przez pół roku i sterowaniu CO2 za pomocą elektrozaworu muszę też powiedzieć, że się "zabija" glonami i innym świństwem. Z tego powodu musiałem zwiększać ciśnienie gazu. A w momencie, gdy przepchało te świństwa to miałem przepływ na full - w sumie ryzykowne.
Stąd spiek leży w szufladzie i czeka lepszych czasów a lipę wcisnąłem w dolną część (do zasysania wody) w filtrze Ataman i po wyjściu z niego uzyskuję dosłownie mgiełkę CO2, która jest za pomocą pompy mieszana po całym akwarium. Pęcherzyki są mikroskopijne a więc i długo schodzi aż wypłyną na powierzchnię, szczególnie przy dużym mieszaniu wody. W końcu jestem zadowolony ze sposobu dystrybucji CO2 mimo, że na zdjęciach wychodzą smugi tych bąbelków :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Recenzje”