Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rozrabianie nawozów (soli) w wodzie

Jak to zrobić w praktyce?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

zulix pisze:
mirek5566 pisze:Nie sądzę, żeby diwodorofosforan coś wytrącał. Wodorosole są z reguły lepiej rozpuszczalne niż obojętne sole.
...
W przypadku wodorofosforanów to raczej mało prawdopodobne (gdybam, bo nie chce mi się szukać jakie one mają iloczyny rozpuszczalności)
A jednak. Poza tym wcale nie musi się wytrącać wodorosól. Magnez ma przemożną ochotę strącać się w postaci soli zasadowych z OH. Chociażby Mg(OH)Cl nie jest rzadkim przypadkiem.
Idąc tym tokiem rozumowania próbowałem mocno zakwasić mieszaninę MgSO4 iKH2PO4 i nic to nie dało. Mimo pH = 1 miałem mleko.

Jest zapewne tak jak Mirek pisze - chelaty.
No rzeczywiście masz rację :) Hydroksosoli nie brałem pod uwagę. A to dlatego, że skoro w roztworze jest H2PO4- (z soli potasowej), to nie bardzo jest skąd wziąć OH-, bo hydroliza H2PO4- dostarcza H+ podobnie jak HPO42-. Być może z tej niewielkiej ilości PO43-... no i z hydrolizy Mg2+ :)
Procesy w roztworach są ciągle jednak słabo zbadane :)
Ostatnio zmieniony 24 mar 2017, 16:59 przez mirek5566, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

dla tych co lubią oglądać obrazki (bo są wzrokowcami), a nie czytać:

https://www.youtube.com/watch?v=ISlimElAQuw&t=6s
https://www.youtube.com/watch?v=qjQhWBA_JKY&t=5s
https://www.youtube.com/watch?v=dtwzVd90LYc&t=5s
https://www.youtube.com/watch?v=BCxxUpdUplA&t=5s

cała seria naszego kolegi z forum - Michała

sensownie i na temat pokazane co i jak, bez zbędnej ALCHEMII i robaczków
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

mirek5566 pisze:Procesy w roztworach są ciągle jednak słabo zbadane
No sam byłem zdziwiony że aż tak fosforan i magnez się zwalczają bo wydawało mi się, że kilka kropel kwasu załatwi sprawę ale niestety wlałem pół butelki i dalej miałem mleko w nawozie :)
Wodorofosforan magnezu też rewelacyjnie nie jest rozpuszczalny (wg linku jaki podał kolega wyżej) więc i w stężonych nawozach pewnie się wykłada. Niekoniecznie nawet powstaje hydroksysól. To jednak pierwsze mi przyszło do głowy po zrobieniu mleka z MgSO4 i KH2PO4.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Czyli dalej nie wiadomo co jest w firmowych nawozach "all in one"....
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Używałem nawóz "all in one" ale tam lało się nawóz litrami. To nie były koncentraty takie jak my robimy z soli.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Sugerujesz, że można zrobić nawóz MgSO4 i KH2PO4 i nic się nie wytrąci jeśli nie będą to duże stężenia?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Nie do końca to sugeruję. Bardziej myślałem o tym, że chelatowanie też nie działa w nieskończoność. Na pewno w rozcieńczonych roztworach łatwiej. Trudno przewidywać jak się nie robiło testów.

Jeszcze jeden wątek - cały czas mówimy o ortofosforanach. Są jeszcze inne fosforany, często lepiej rozpuszczalne w wodzie, przykładowo należące do grupy polifosforanów. Jeden z nich sprzedawany jest pod nazwą handlową Calgon. Jak wiadomo nie pozwala on na osadzanie kamienia na grzałkach kosztem ceny nowej pralki po kilku latach. Być może w nawozach firmowych zaczęli stosować sole tego typu.

Temat sam w sobie interesujący ale wydaje mi się, że fosfor to pierwiastek którym najbardziej się kombinuje w akwarium. Z tego powodu najczęściej lepiej jakby była szansa na zmianę jego dozowania w czasie. Stąd tu chyba lepiej jak można go dozować oddzielnie.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Moje wodociągi podają, że Magnezu w kranie jest 10 mg/dm3. Ale dodając demi do podmian jest go mniej w akwarium. Więc i tak muszę go uzupełniać.

Na wszelki wypadek zrobię osobny roztwór MgSO4. Tak chyba będzie najprościej.
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: Rozrabianie nawozów (soli) w wodzie

Post autor: vasteq »

1. Czy Mikro Intermagu + Fe powinno się konserwować E300 i sorbinianem potasu? Pytam ponieważ rozrobiłem najpierw Micro w wodzie RO oraz Fe a później dodałem kwas askorbinowy i Sorbinian. No i ściemniał mi nawóz, zrobił się prawie czarny. Czy zaszła jakaś niekorzystna reakcja?

2. Po jakim czasie można mierzyć zawartość pierwiastków w wodzie akwariowej po zadozowaniu?

3. Wiem że mikro można czy też powinno się dodawać nocą przy zgaszonym świetle, a kiedy najlepiej podawać Makro? Z rana?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”