Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Prawidłowe parametry K Mg Ca

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
marcinbp
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marcinbp »

Wyjechałem na 2,5 tygodnia, takie akwarium zastałem jak wróciłem, niestety nie spodziewałem się, ale odpadające liście pod koniec wyjazdu przytkały mi wlot filtra (miałem podgląda z kamerki na akwarium). Wysypało mi też zielenicami punktowymi, pyleniem i nawet sinice jakieś zlokalizowałem przy przedniej szybie przy żwirku.

Takie akwarium zastałem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale generalnie akwarium ruszyło ze wzrostem, schodzeniem azotu i fosforu. Po powrocie azot spadł do 4 a fosfor do 0,3. Wpadłem na genialny pomysł, przyciąłem rośliny, ładne szczyty zostawiłem wywaliłem resztki wszystko wyjąłem, wyczyściłem i ustawiłem na nowo:

Obrazek
Molibden wpadł 0,002ppm na starcie.

Pomyślałem że tropica dała radę (po przyjeździe już mikro brakowało), to rozrobiłem ją z wodą RO i pierwotne 3 ml dziennej dawki wyszło 24ml które podaje dozownik 5 razy dziennie po 5ml.

Obrazek

Ale jednak coś dalej jest nie tak. Mam wrażenie że mangan wchodzi, a żelazo już nie? I może za to odpowiadać zbyt mało molibdenu? Generalnie prześladują mnie ciągle te blade szczyty i chciałbym się nareszcie dowiedzieć jaki jest tego powód?

Tak wygląda obecnie:

1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
4.
Obrazek
5.
Obrazek
6.
Obrazek
7.
Obrazek
8.
Obrazek
9.
Obrazek
10.
Obrazek
11.
Obrazek

Crymbosa, nowe przyrosty wygladają ok, cuba szczyty marnieją, erectus szczyty zamiast zielonych wpadają w jakiś kolor.

Tropica wpada chyba już 4 lub 5 dzień. Molibden wpadł osobno też 0,002ppm na starcie.

NO3 z testu wyszło ok 4 (czyli praktycznie nic nie ubywa), a PO4 - 0,15 (coś tam wchodzi).
marcinbp
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Post autor: marcinbp »

Okazało się, że za białe szczyty była odpowiedzialna lampa UV. Po jej wyłączeniu i żadnych innych zmianach problem bladych szczytów ustąpił. Wniosek jest taki, że UV musi rozbijać chelaty mikro. Akurat w tym samym momencie filmik o tym nagrał mokre łapska na youtube.
oldmike
Imię: Michał

Post autor: oldmike »

UV unieczynnia auksyny czyli hormon wzrostu. UV-A jest najmniej szkodliwe.
Pozdrawiam
Michał
Prot
Imię: Jarek
Akwarium: 200l

Post autor: Prot »

Chelaty muszą się rozpadac bo inaczej rośliny nie mogłyby pobrac minerałów
Chelatuje się aby było stopniowe uwalnianie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”