Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Prawidłowe parametry K Mg Ca

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

marcinbp
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:14
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marcinbp »

Wyjechałem na 2,5 tygodnia, takie akwarium zastałem jak wróciłem, niestety nie spodziewałem się, ale odpadające liście pod koniec wyjazdu przytkały mi wlot filtra (miałem podgląda z kamerki na akwarium). Wysypało mi też zielenicami punktowymi, pyleniem i nawet sinice jakieś zlokalizowałem przy przedniej szybie przy żwirku.

Takie akwarium zastałem:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale generalnie akwarium ruszyło ze wzrostem, schodzeniem azotu i fosforu. Po powrocie azot spadł do 4 a fosfor do 0,3. Wpadłem na genialny pomysł, przyciąłem rośliny, ładne szczyty zostawiłem wywaliłem resztki wszystko wyjąłem, wyczyściłem i ustawiłem na nowo:

Obrazek
Molibden wpadł 0,002ppm na starcie.

Pomyślałem że tropica dała radę (po przyjeździe już mikro brakowało), to rozrobiłem ją z wodą RO i pierwotne 3 ml dziennej dawki wyszło 24ml które podaje dozownik 5 razy dziennie po 5ml.

Obrazek

Ale jednak coś dalej jest nie tak. Mam wrażenie że mangan wchodzi, a żelazo już nie? I może za to odpowiadać zbyt mało molibdenu? Generalnie prześladują mnie ciągle te blade szczyty i chciałbym się nareszcie dowiedzieć jaki jest tego powód?


Tak wygląda obecnie:

1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
4.
Obrazek
5.
Obrazek
6.
Obrazek
7.
Obrazek
8.
Obrazek
9.
Obrazek
10.
Obrazek
11.
Obrazek


Crymbosa, nowe przyrosty wygladają ok, cuba szczyty marnieją, erectus szczyty zamiast zielonych wpadają w jakiś kolor.


Tropica wpada chyba już 4 lub 5 dzień. Molibden wpadł osobno też 0,002ppm na starcie.


NO3 z testu wyszło ok 4 (czyli praktycznie nic nie ubywa), a PO4 - 0,15 (coś tam wchodzi).
marcinbp
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:14
Imię: Marcin
Akwarium: 250L

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marcinbp »

Okazało się, że za białe szczyty była odpowiedzialna lampa UV. Po jej wyłączeniu i żadnych innych zmianach problem bladych szczytów ustąpił. Wniosek jest taki, że UV musi rozbijać chelaty mikro. Akurat w tym samym momencie filmik o tym nagrał mokre łapska na youtube.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

UV unieczynnia auksyny czyli hormon wzrostu. UV-A jest najmniej szkodliwe.
Pozdrawiam
Michał
Prot
Posty: 36
Rejestracja: 01 wrz 2021, 12:10
Imię: Jarek
Akwarium: 200l

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: Prot »

Chelaty muszą się rozpadac bo inaczej rośliny nie mogłyby pobrac minerałów
Chelatuje się aby było stopniowe uwalnianie
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

oldmike pisze:
12 lip 2022, 12:00
Tak. Potas Ci nie wszedł. Tak, wapń blokuje potas i sam siebie bo baldachimy to niedobór wapnia.

Potas + magnez w górę bo zaraz Ci klapną liście bez magnezu. Dopiero po podniesieniu potasu ustawiałbym mikro.
Witam.
Mam od dłuższego czasu, problem z "baldachimami", szukam, czytam i trafiłem tu.
Oldmike, piszesz że baldachimy to niedobór wapnia, a niżej potas+ magnez w górę.
Czyli mamy niedobory wapnia, a podnosimy K i Mg ? Ciężko mi to pojąć bo tak na logikę to może wapń w górę.
Baldachimy mam na Ludwigia Mini sp. Super Red, na Hygrophila Polysperma 'Sunset'- baldachimy + śmigła+ białe liście.
Nitki porastające starsze liście to będę mógł niedługo cyt. mikserem kręcić. :lol: :lol: :lol:

Wodociągi podają że mój kranowit na którym prowadzę akwarium ma 86mg/l wapnia i 14mg/l magnezu. Czyli książkowe 4:1 nie jest u mnie w żaden sposób zachowane.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Jakieś przekłamanie na łączach było bo moim zdaniem jest inaczej. ;-)
Przy Twoich parametrach ciężko mówić o tym byś miał niedobór wapnia. Zazwyczaj staram się pisać "niedobór/blokada" bo blokada jakiegoś pierwiastka powoduje zazwyczaj jego niedobór.
Wyleczyłem się również z tego by zaczynać porady od "podnieś potas". To zazwyczaj kończy się źle bo pierwsze co wprowadzi potas w rośliny to pierwiastki śladowe które zatrują Ci rośliny. Nic nie jest trucizną, wszystko jest trucizną, wszystko zależy od dawki.
Jeżeli masz długie nity to już masz sporo mikroelementów w wodzie. Jak już cynk się rozpada, bo on jest najbardziej prowzrostowy, to podniesienie potasu zatruje Ci krzaki. Podejrzewam, że inne pierwiastki mikro dokończą dzieła. Doskonale rozumiem, że dawka mikro musi być dobrana pod poziom wapnia ale chyba przesadziłeś. Przy wysokiej twardości węglanowej rozpad chelatów jest szybszy więc dawki mikro muszą iść w dół.
Nie znam glonu który żywi się NO3. Moim zdaniem, potrafią przyswoić jedynie NH4. Zatem jeżeli rosną Ci długie glony, biologii już możesz nie mieć. Dominacja NH4 to blokada potasu. Zatem priorytetem musi być zejście z mikro podmianami + żywa biologia.
Śmigła, baldachimy, glony na liściach jest dla mnie równoważne z tym, że w Twoim akwa dominuje magnez, który kręci śmigła, tworzy baldachimy blokując Ca i blokuje potas który jako najbardziej mobilny ucieka z dolnych by ratować szczyt. Stąd glony na dolnych. Zawsze bym zaczął od zejścia magnezu w dół jeżeli masz takie możliwości.
Jeżeli nie, to chyba bym kombinował z KCl. Potas uwadnia, chlorki też bo na dzień dzisiejszy rośliny Ci po prostu schną (baldachimy)
Ale wpierw pozbądź się mikro i uruchom biologię. Jak korzystasz z kranu to wszystkie bakterie dostarczasz z nią, nie potrzeba żadnych dodatkowo płatnych.
Pozdrawiam
Michał
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

Wczoraj i dziś zrobiłem dwie podmiany po około 40% kranówą. Mikro i makro całkowicie odstawiłem. Po dwóch dniach oczywiście spektakularnych zmian nie może być, ale baldachimy minimalnie mniejsze, a na lidwiga mini red sporo korzeni w górnej części łodygi.

Jeżeli bym chciał zostać przy kranówce czyli: Ca86, Mg 14, to z jakiej soli zastosować K. Zasada ogólna mówi K dwa razy większe od Mg, czyli u mnie około 28mg/l. Część K oczywiście wskoczy z KNO3 , przy dawce tygodniowej KNO3 w ilości (NO3-10 mg/l), K wyniesie 6 mg/l , z czego podać pozostałe 20-22mg/l potasu. Z k2so4? z KCl ?

zdjecia z obecnej sytuacji na roślinach



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Co to za podłoże?
Pozdrawiam
Michał
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

W mojej gminie są trzy ujęcia wody, zadzwoniłem zapytać dla pewności z jakiego ujęcia mam wodę. Odpowiedz- woda mieszana z 2 ujęć (lipa totalna). Kupiłem test zooleka Ca-Mg - kolejna porażka. Test nie działa, ani na kranówce, ani na wodzie z krewetkarium, ani na RO. Nie wiem, czy trafiają się felerne testy, zmarznięte w transporcie?
Oldmike, podłoże to ziemia z torfem i gliną, na to czarny żwir. Czy w takiej sytuacji wg. Ciebie pozostaje tylko restart na podłożu żwirowym i mineralizacja wody RO.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Nie. Przez myśl mi restart nie przyszedł do głowy.
Jeżeli uważasz, że już pozbyłeś się nadmiarów mikro i glony nie przyrastają, to i tak bym zrobił niewielką podmiankę dla pewności. Tak 20% objętości. Dodał po podmianie dosłownie kroplę mikro zbalansowanego, bo nie wiadomo co zostało w wodzie. Przede wszystkim byś w wodzie miał bor, molibden i mangan.
Na podstawie pomiaru NO3 dolałbym NO3 z KNO3, tak by nie było więcej niż 10ppm NO3 w akwa. Jeżeli schodzi Ci w tygodniu NO3 to nawoziłbym tylko z KNO3. Jeżeli jednak nie, to bym dodał 1ppm K z KCl. Tylko 1ppm. I warunek konieczny przy KCl to nie możesz zejść z fosforem do zera. Minimum 0,5ppm PO4 musisz mieć w akwa.

I już koniec z podmiankami. Jak coś to tylko dolewka RO.
Pozdrawiam
Michał
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

Oldmike, zastosowałem się do twoich wskazówek.
Koniec podmian, No3 na 10ppm, Po4 na 0,5 ppm, bardzo delikatnie mikro (2x/tydzień 1/5dawki). Glony nie ustępują, są to słabe, długie, maziowate, trochę waciane nitki, porastają głównie rośliny nie szyby, ani sprzęt.
Cały czas kręci górnymi liścmi, rosliny niby rosną, ale stożki ciągle białawe. Zrobiłem pomiar Ca - 110 ppm , Mg - 12ppm.
Co do parasoli/ śmigieł - rano godzina 6, wiadomo ćiemno w aqwa, górne liście wyciągnięte do góry, zapala się światło godz 12 - parasole, śmigła na maksa, z upływem dnia światlnego górne liście znowu się wyciągają, aby z godzinę przed zgaszeniem (21) wyglądać całkiem spoko (szczególnie widać na Limnophila sessiliflora, rotala rotundifola i rotala mini red)


Foty:

Biały stożek limnophilii
Obrazek

Rotala mini red, jasne przebarwienie na liściu przy łodydze - żelaza brak?

Obrazek

Obrazek

rotala r. indica

Obrazek

r. indica godzina 20:30, parasole ustępują, ładny stożek

Obrazek

Obrazek

Lotos tygrysi, ruszył po wielu miesiącach stagnacji, częste podmiany chyba mu się spodobały, nowe liście ciągną jednak papu ze starszego liściora

Obrazek

Glony to słaba biologia, zmieniłem z tydzien temu matrixa w kubełku(unimax 1500) i mam wrażenie że cały czas filtr jest zapowietrzony. Jak przechyle kubeł to razem z pęchechami powietrza wylatuje jakby mętna lekko brązowa woda ?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Pierwsza rzecz. Pamiętaj, że masz ziemię. Pomiar parametrów wody tylko myli.
To co zaproponuję może brzmi jak abstrakcja ale się może sprawdzić.
Zrób podmianę zbierając jak największą ilość glonów. Wodę zlewaj przez jakąś ścierę z mikrofibry a odlana woda wraca do wiadra. Już uzbierałeś sporo potasu, normalną podmianą to co uzbierałeś wylejesz. Przy takiej podmianie już nie dolewaj mikro. Masz go sporo, musi się tylko dostać do roślin. Zablokowanie stożka przez magnez można powiedzieć, że w 99% nie odblokuje się. Jak coś to roślina Ci wywali nowy pęd. Ponieważ nie widzę u Ciebie problemów z borem (ani nadmiarów ani niedoborów) nowy pęd teoretycznie powinien Ci wybić od korzenia.
Zwróć uwagę czy od światła nie podnosi Ci się temperatura wody. Rozpuszczalność tlenu spada i może zapowietrza (zatlenia??;-)) Ci się filtr. Chyba, że miałeś wcześniej takie problemy.
A stożki białawe bo wapń może nadal dominować przy korzeniu. Żelazem nie przebijesz wapnia ale potasem poprawisz jego wchłanialność. Sypnięcie KNO3 spowoduje, że azotanami zblokujesz bor i będzie kolejny kłopot.

Te zbieranie glonów tylko po to by pierwiastki nie wróciły do wody jak glony padną.
Pozdrawiam
Michał
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

Witam, na wstępie bardzo dziekuje z pomoc. Fora teraz umarły i otrzymać konkretną poradę jest trudno, z sentymentem wracam wspomnieniami do czasów kiedy na forach akwarystycznych się "gotowało", codziennie masa wpisów, mega kłótnie, czasem naprawdę bardzo merytoryczne.
Zebrałem glony tak jak zaproponowałeś, mikrofibra super się do tego sprawdza. Kiedyś, dawno próbowałem coś takiego robić przez włókninę akwarystyczną, ale wolno przepuszcza wodę i strasznie długo to trwało. Ogólnie idzie bardzo powoli ku lepszemu, choć martwią mnie te nitki bo nie chcą odpuścić.
Test No3- około 0ppm, Po4 podobnie.
Na stanie mam następujące sole: Kno3, kh2po4,Nh4no3,CaCo3, KCL, MgCl2, gotowiec mikro z akwarium-net.
Najważniejsze pytanie z mojej strony: jaki system nawożenia/podmian przyjąć? Na razie nie podaję nic.

Mam jeszcze aldechyd 24% rozrobiony do poziomu EC, może by pomógł odrobinę w walce z nitkami, ale czy nie pogorszy biologi wybijając jakąś część bakterii?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Na początek i na szybko NO3 do 10ppm z KNO3, PO4 do 0,5ppm. Oba pierwiastki stanowią ochronę przed chlorkami.
Inne sobie pierwiastki odpuść. Jak rotale zaczną się łamać wtedy dasz mikro ale teraz nie sądzę byś miał niedobór.

Konwersacja przeszła na fora typu fejsbuk. Przez moment miałem tam konto ale to nie na moją cierpliwość.

Nity nie odpuszczą dopóki masz nh4 w wodzie. Od mikro zależy jaka wielkość nitki Ci wyjdzie. Dlatego cały pic polega na tym by mieć wysoki poziom potasu a bardzo niski mikro.
Pozdrawiam
Michał
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

Michał
Mam pytanie
Od dobrego 1,5 roku prowadzę z bardzo dużym powodzeniem zbiornik na K=40, Ca=10-20, Mg=1, No3=5-10, Po4=0-0,5, Fe=0,06, mikro drobnica. Bujało to się super i nadal buja. Wreszcie nesaea gold pięknie mi rosła, ta roślina nigdy nie zadomowiła sie u mnie dłużej niz na 1-2 miesiące, prędzej czy później padała, teraz na tych parametrach rosła super, zero skręconych, duży liść, prawidłowe krzewienie, po przycince puszczał3-4 nowe pędy, no po prostu miód.

Ale ostatnio niestety co widzę, ta nesaea, jak i moja ulubiona l. acurata wypuszczają same popalone i to ohydnie popalone, co ucinam łeb, wyrasta popalony strasznie stożek.

Od tego 1,5 roku nawożenie to samo, nic nie zmieniam, troszkę z rozpędu mogłem podlać więcej mikro z intermagu, bo zwykle leje żeby wychodziło 0,06 fe a ostatnio0 0,08. Obwiniać jeszcze mogę mineralizator bo też nim jedynie kombinowałem. Aktualnie od kilku miesięcy leje go tak że mg mógł sie zwiekszyć do 3-4ppm, myslisz że może być to wina magnezu??

Ph stałe 6,1.
Dziś robię testy, z pół roku nie robiłem to będę wiedział jakie dokładnie mam parametry i jutro wyedytuje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”