Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Prawidłowe parametry K Mg Ca

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Ile Ty masz w bicepsie, że 600l chcesz podmienić? ;-)

Rozwalisz taką podmianą wszystko. Moim zdaniem 10% w dół by już sporo pomogło. Bor i tak masz w roślinach i teraz będziesz się motał od nadmiarów do niedoborów.
To coś jest na bazie dawnego TMG (tropici), na bor nie można się obrazić bo swoje robi.
https://www.drak.de/en/kramerdrak-speci ... fertilizer
Pozdrawiam
Michał
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

Nie rozwalę Michał, spoko. 1200 to brutto, netto kiedys liczyłem i 850 wyszło, podmiana automatyczna, siedzisz pijesz piwo i patrzysz. Serdecznie zapraszam, masz blisko do mnie. Podmianki takie robię co 3 tygodnie i nic nie rozwalam (chyba xd )
bo dodaje wode o podobnej zawartości mikro, k,ca,mg
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Oki Marcin. Każdy anion wprowadzany razem z potasem coś złego robił, stąd moja opinia.
Dzięki za zaproszenie. Wpadnę znienacka by sprawdzić czy faktycznie lejesz potas. ;-)
Pozdrawiam
Michał
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

Nie pisałem bo musiałem trochę dać czas roślinom i poobserwować, ale chyba tradycyjnie miałeś Michał rację i wezmę się za kierunek który podpowiadałeś, a nie moje z du** teorie xd
Czyli bor pod lupę, podmianka bez mg, bez mikro (poza szczyptą fe), extra potas, bez podmian i zobaczymy.

Jeszcze jedno zdjęcie załączam, Ludwigia zaznaczona na czerwono to moje ludwigia która jest w zbiorniku od wielu lat, zrobiła się biała prawie. Ludwigia zaznaczona na niebiesko to ludwigia nowo zakupiona, jeszcze w miarę czerwonawa. Dodam że No3 w tym zbiorniku to 10ppm, i co ty na to powiesz?

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Jak się zrobiła biaława, to tym bardziej nie dawaj szczypty Fe. Bardziej woli mangan niż fe.
Mangan Ci pruje ze szczytu do korzeni, bo chyba w wodzie nie masz albo blokada. Roślina często stawia na korzeń niż na szczyt a mangan odpowiada za korzenie boczne.

Edit
Cynk Ci na korzeniach druty kolczaste robi (tylna roślina) a on blokuje mangan.
Pozdrawiam
Michał
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

czyli na moim miejscu zrobiłybys extra podmianke 40%wody z K i Ca, bez mikro i mg?

Taki jeszcze off, dawno nie byłem na giełdzie na starcie, wczoraj pojechałem i zaskoczenie, zielarzy o 300% więcej niz jeszcze z 5 lat temu, co drugie stanowisko to rosliny, jest progres, duzy progres
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Mikro bym dał, te tropici ze względu na zawartość manganu (dość wysoka). Ale bez ekstra Fe. Fe jest mocno przereklamowane moim zdaniem.

Żadnych podmian, po co niby?
Pozdrawiam
Michał
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

w pracy jestem, ale z tego co pamiętam mam premium tropici, brązowa butelka
marlowe_
Posty: 45
Rejestracja: 09 kwie 2021, 11:20
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Akwarium: 1240

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: marlowe_ »

Grubo ponad miesiąc nie podawałem w ogóle mikro. Pierwszy raz w swojej karierze ujrzałem białe jak śnieg szczyty, ale za to poskręcanych i popalonych nie ma juz prawie w ogóle! :a masz: Michał co teraz na moim miejscu byś zrobił?. Wysłałem ci tez priv.
Na zdjęciach białe które nie ściąłem, było ich dużo więcej, tylko poucinałem łby bo nie mogłem uwierzyć i poza baniakiem , na zew. musiałem popatrzeć na tą biel xd


Obrazek

Obrazek


Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Masz jakąś roślinę z wielkim liściem? Nadwodka czy coś?
Mierzysz po4? Goldenka ma pomarszczone liście?
Fota tej ludwigii mini by się wyraźniejsza przydała. Od dołu do szczytu.
To zielone na szybie to glon (środkowe zdjęcie)?
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Masz na 99,99% niedobór manganu. Musiałbym zobaczyć dolne liście ludwigi by na 100% potwierdzić. Te bordowe żyłki na młodych liściach to sugerują (to nie niedobór siarczanów jak sugerują poradniki!).
Widzę również niedobory boru i chyba miedzi więc nie kombinowałbym i wlał całe mikro. Ale ponieważ masz wysoki potas to mikro bardzo ale to bardzo oszczędnie.
Pozdrawiam
Michał
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

Witam, dawno tu nie pisałem, kumulowałem K z KNO3 :mrgreen: zgodnie z zaleceniami Mistrza Oldmika.
Ustąpiły nitki, trochę pyli po szybach, nie podwija młodych liści tak jak wcześniej. Zjechałem mocno z Ca. Nadal jednak mam problem z białymi stożkami, a hygrophilia rosvering podwija w górę liście wzdłuz osi. Bardzo ostroznie podaję mikro w obawie przed zatruciem/kumulacją/blokadą itp. Mikro od Akwarium-net podaję 2xtydzień 1/4 dawki dziennej.

Parametry:
No3-10
Po4- 0 (ziemia ogrodowa, skalary karmione mrozonkami)
K-50
Ca-35
Mg-6
Fe-0

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

ROTFL
Na trzecim zdjęciu od góry. Przypatrz się i napisz co widzisz.
Pozdrawiam
Michał
tomes
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2013, 16:59
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 45

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: tomes »

oldmike pisze:
08 lis 2023, 7:02
Przypatrz się i napisz co widzisz.
Bardzo jasne najmłodsze liście.
Plamy dziury na starszym liściu.
Czerniejące brzegi liści.
Obszary miedzy żyłkami żółkną, żyłki pozostają zielone.

Moja bardzo znikoma wiedza na temat czytania z roślin jest taka że białe młode liście to brak żelaza.
Dzis widzę że starsze liście heterki mają czarne końcówki i ciemne paski, trochę poszperałem na ten temat przyczyn i jednym pomaga obniżenie NO3, drugim podniesienie fosforu jeszcze inni obwiniają żelazo.
Może robię błąd nie podając fosforu, uważając że jest go wystarczająco z żarcia dla ryb.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Prawidłowe parametry K Mg Ca

Post autor: oldmike »

Przepraszam ale porąbane czasy mnie dopadły. Rok temu wszystko przegrywałem z cenami dumpingowymi, teraz z zaporowymi wszystko wygrywam i czasu brak.
Tak w skrócie.
Czarne brzegi - tak się odkłada żelazo. Żelaza masz full.
Obszary miedzy żyłkami żółkną, żyłki pozostają zielone - typowy objaw niedoboru manganu. Tylko przez co?

Zwróć uwagę na korzenie boczne. Nie są bardzo krótkie jak w drucie kolczastym ale są krótkie. Za ich długość odpowiada mangan, zatem mangan dostaje od żelaza i cynku.

Ludwigie łapią ledwo, ledwo kolor manganowy. Do bordo im sporo brakuje.

Mnóstwo korzeni przybyszowych w wodzie. Fosfor indukuje wzrost korzeni ale jeżeli rosną w wodzie to niedobór boru. Aczkolwiek to może być blokada boru od azotanów, więc obniżenie azotu do minimum (nie zero!) dużo może pomóc.
Azot w postaci NO3 w wodzie mocno angażuje molibden i miedź. Zatem może brakować molibdenu do przetwarzania fosforanów w roślinie a miedzi do tworzenia chlorofilu.

Wiem, wiem nie podajesz fosforu. W żarciu jest.

Najgorsze to te plamy. To chlorkowe. Ja bym ciut z potasem zszedł. Potas + chlorki to zły tandem. Albo ciut ciut magnezu dał. Na tyle by nie pokręciło stożka a dół nie rozmiękczał się.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”