Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dozowanie CO2

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
kamil1995
Posty: 59
Rejestracja: 08 maja 2012, 10:13
Imię: kamil
Lokalizacja: warszawa
Płeć:
Wiek: 28

Dozowanie CO2

Post autor: kamil1995 »

Witam. Jestem tu nowy i mam pewien problem. Posiadam akwarium 240L dość gęsto obsadzone roślinami , oświetlenie o,475 w/L , świecę 10 godzin, od pewnego czasu nawożę solami. Zakupiłem zestaw do Co2 i tu moje pytanie jak poprawnie dozować co2 aby nie zrobić krzywdy obsadzie i zobaczyć jakieś efekty , spotkałem się z różnymi opiniami jedni dozują 24/h inni po kilka godzin. Wiem że każde akwarium jest inne i nie ma stałej dawki co2 , ale może ktoś mi to wyjaśni jak poprawnie używać co2.

Mam strasznie twardą wodę i prawdopodobnie CO2 nie przyniesie mi wielkich efektów ale warto spróbować.

Ph-7,7

GH-17

KH-14
Testy paskowe JBL , posiadam również testy kropelkowe zoolek ale za każdym razem pokazują co innego raz GH-17 a KH-14 , a następnym razem KH-17 i GH-17 więc myślę że są zepsute. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Karola
Mecenas
Posty: 252
Rejestracja: 03 maja 2012, 6:21
Imię: Karolina
Lokalizacja: Niechobrz
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Karola »

Dozowanie CO2 tylko przez kilka godzin dziennie powoduje skoki Ph ( rano wyższe, w trakcie dnia, kiedy stosujemy CO2) spada.
Moim zdaniem- lepiej zacząć na początek dozować mniej, ale przez 24 h. Obserwować zachowanie ryb i powoli podnosić dawki CO2.
Podając na początek mniejszą dawkę, potem ją zwiększając masz również mniejsze szanse na wysyp glonów.
Jaką masz obsadę?
Boże! Spraw, żeby się chciało tak, jak mi się nie chce!
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Dopasuj podawanie CO2 do tego obrazka
Obrazek
(Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix)
No i żelazo min 0,2-0,3
Większość podaje 2 godziny przed światłem i do godziny przed zgaszeniem ?
/ale zdania są podzielone/ Konieczne dobre testy na KH i Ph bez znajomości tych parametrów nie da rady
Ostatnio zmieniony 21 paź 2015, 18:16 przez debrzyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

debrzyna pisze:zdania są podzielone/
Ja dozowałam tylko w dzień ( bałam się o palety) i nawet wymagające rośliny miały się dobrze. Więc wybór należy do Ciebie. Z tego, co się orientuję, to Zdzisław dozuje 24h/dobę. Przeanalizuj jego temat i zobacz jak to się ma w praktyce
kamil1995
Posty: 59
Rejestracja: 08 maja 2012, 10:13
Imię: kamil
Lokalizacja: warszawa
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: kamil1995 »

Obsada:

25 x neon czerwony

20 x rozbora klinowa

8 x kirys spiżowy

2 x zbrojnik niebieski

6 x kosiarki

harem molinezji i kilka gupików (pozostałość po starym akwarium)

Co do testów na GH i KH są raczej wiarygodne sprawdzane kilkukrotnie , PH 7,7 testami zoolek i mam wyniki wody kranowej z sanepidu również 7,7. Więc jak bym zdecydował się na dozowanie 24/h to jak prawidłowo i bezpiecznie będzie na początek ?? 2 bąbelki na sekundę? Dodam że oświetlenie zapala się: 2x30 wat od 11:00 do 21:00 a 1x54 wat od 12:00 do 20:00 z góry dzięki.

P.S- W sumie ta tabela nic mi nie mówi. Jestem kompletnym laikiem na temat CO2.

Parametry utrzymuje na takim poziomie:

No3 - 20-30 mg/l
Po4 - 2 mg/l
Fe - 0,2-0,3 mg/l
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Możesz tak zaczac .I obserwuj Ph po kilku godzinach powinno zacząć spadac A docelowo zgodnie z obrazkiem zjedziesz w okolice 7 i tak bedziesz trzymał A tabelka mówi to że jeżeli Kh masz 14 to żeby CO2 było na zielonym to musisz zjechać z Ph najlepiej do 7,1 do 7,5 ale najlepiej do ok 7
kamil1995
Posty: 59
Rejestracja: 08 maja 2012, 10:13
Imię: kamil
Lokalizacja: warszawa
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: kamil1995 »

Ok. Więc będę próbował , najbardziej boję się w nocy bo wtedy śpię :D . Może wydłużyć czas świecenia?

Czyli zaczynam 2 bąbelki na sekundę.

EDIT:

Na razie mam dyfuzor ale w planach zrobienie filtra narurowego i dozowanie przez niego. Myślę że chyba nie uda mi się samym CO2 zjechać w okolice Ph 7,0

Napowietrzanie mam z deszczowni , czyli nic nie zmieniać w tej kwestii ?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

To dawaj narazie w dzien i na koniec dnia zbadaj Ph po kilku dniach będziesz widział jak to działa Dużo zmniejszysz mało dołożysz Proste
Narazie zacznij podawac to zobaczysz czy sie da A deszczownie ustaw tak żeby tylko lekko falowała tafle
kamil1995
Posty: 59
Rejestracja: 08 maja 2012, 10:13
Imię: kamil
Lokalizacja: warszawa
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: kamil1995 »

debrzyna pisze:To dawaj narazie w dzien i na koniec dnia zbadaj Ph po kilku dniach będziesz widział jak to działa Dużo zmniejszysz mało dołożysz Proste
Narazie zacznij podawac to zobaczysz czy sie da A deszczownie ustaw tak żeby tylko lekko falowała tafle
W dzień? Np. w tych godzinach co zaświeca się światło?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Pisałem Przed zapaleniem 2 godziny wł. 1godzina przed zgaszeniem wył.
"W dzień? Np. w tych godzinach co zaświeca się światło?"
Pytanie dotyczy deszczowni czy CO2
kamil1995
Posty: 59
Rejestracja: 08 maja 2012, 10:13
Imię: kamil
Lokalizacja: warszawa
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: kamil1995 »

Ok. Dziękuję bardzo.

P.S- Jeśli jeszcze ktoś może wypowiedzieć się w tym temacie o swoich doświadczeniach z CO2 będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
debrzyna pisze:Pytanie dotyczy deszczowni czy CO2
CO2. ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niestety będziesz musiał wypraktykować osobiście. Można korzystać z tabelki jak podaje kol. dobrzyna i nawet nie musisz na obecnym etapie wiedzieć dlaczego i jak. Po prostu regulujesz tak, aby po kilku godzinach pH było bliżej 7. Co do liczby bąbelków/s to szarlataneria. Nie da się tego określić w przypadku ogólnym. Gdy masz pokrywę na akwarium i niewielki ruch powierzchni wody to może być mniej, bo "zatrzymujesz CO2" w akwarium. Gdy masz kaskadę, deszczownię i do tego akwarium otwarte stojące na przeciągu to możesz dawać i 10 X więcej i efektu nie będzie.
Według mnie najlepiej jest po prostu w jakąś sobotę ustawić jakiś przepływ (czy to 1, 2 czy 3 p/s to już mniej ważne) i obserwować, czy ryby dobrze się czują. Oczywiście znienacka nic się nie stanie złego. Wystarczy zaglądać co jakiś czas.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

Według mnie najlepiej jest po prostu w jakąś sobotę ustawić jakiś przepływ (czy to 1, 2 czy 3 p/s to już mniej ważne) i obserwować, czy ryby dobrze się czują
Tak jak kolega zulix pisze, nie ma jednoznacznego i prostego sposobu na dostosowanie ilości co2 do konkretnego akwarium, w twoim przypadku patrz najbardziej po zbrojnikach bo one najszybciej reagują na zbyt wysoki poziom co2, musisz znaleźć czas żeby pobawić się dozowaniem i doglądać ryb, tak najlepiej dojść do optymalnego ustawienia co2, ja sam tak doszedłem i dozuję 24h i jest dobrze, poza tym tak strasznie twardej wody nie masz, u mnie jest średnio KH 16 i roślinki nigdy nie narzekały
kamil1995
Posty: 59
Rejestracja: 08 maja 2012, 10:13
Imię: kamil
Lokalizacja: warszawa
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: kamil1995 »

Bardzo dziękuję za zainteresowanie.

Wracając do tematu , mam 2 filtry. Kubełkowy HW-303 (z deszczownią) jako biologiczny i Turbinę Aquaela 1000 l/h z gąbką jako mechaniczny. Troszkę miałem problemów z poprawną cyrkulacją wody ( bo pływały małe drobinki) ale metodą prób i błędów doszedłem do idealnego ustawienia , już kilka minut po karmieniu w wodzie nie ma nawet jednej drobinki.

Więc tak:

Smok kubełka jest z prawej strony , a deszczownia z lewej na tylnej szybie , turbina również jest umiejscowiona z z lewej strony pod deszczownią a strumienica skierowana ku górze pod kontem 30 stopni. Czyli jak zacznę dozować Co2 muszę zmniejszyć ruch tafli? Jeśli zamontuję spiek ceramiczny na samym dole akwarium pod deszczownią czy tak będzie dobrze?

I jeszcze jedno pytanie , czytałem że spiek ceramiczny słabo rozpuszcza Co2 zwłaszcza w twardej wodzie taką jako ja mam czy to prawda? Czy lepiej zainwestować w reaktor? No i na początek wyłączać Co2 na noc? Czy jeśli w dzień ryby będą czuły się dobrze to zostawić na noc włączone Co2. Przepraszam że zadaję masę pytań ale nie chcę zrobić krzywdy moim podopiecznym . Dziękuję i Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

kamil1995 pisze:Jeśli zamontuję spiek ceramiczny na samym dole akwarium pod deszczownią czy tak będzie dobrze?
najlepiej było by go zamontować w miejscu w którym prąd wody kieruje się do dołu akwarium tym samym pchałby bąbelki głębiej i mogłyby by się całkowicie rozpuścić, tak jak piszesz byłoby dobre przy skierowanym wylocie wody w dół akwarium, reaktor w twoim przypadku byłby najlepszym rozwiązaniem, sam kombinowałem przy kostce lipowej co do rozpuszczania co2 i w końcu zakupiłem filtr narurowy który sprawuje się o wiele lepiej, teraz mnie tylko blokuje rozpuszczalność co2 w warunkach mojej wody
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”