Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie octanem potasu - eksperyment nienaukowy

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Nawożenie octanem potasu - eksperyment nienaukowy

Post autor: zulix »

Akwarium się w miarę ustabilizowało (od lutego) więc czas je rozwalić :P

Zacząłem 2 tygodnie temu dawać octan potasu jako źródło potasu i węgla. Z octanem daję ok. 11 mg/l tygodniowo K i 25 mg/l przeliczeniowego CO2. Jest to mocny zastrzyk węgla w porównaniu do np. EC. EC daję również podobnie jak i CO2. Całkowita ilość K idzie ok. 25 mg/l bo podaję też KNO3.

W eksperymencie raczej nie powiem, że rośliny rosną lepiej bo dodając EC i CO2 rośliny raczej mają węgla pod dostatkiem, ale sprawdzimy tu tolerancję zwierząt i roślin na octany. Jak wskazuje nasz z kali555 eksperyment ocet nie szkodzi przy wyższym KH wody. Ja niestety też mam twardą wodę podczas tego eksperymentu.

Czy się opłaca? Octan potasu jest oczywiście droższy niż K2SO4 czy KCl ale tu mamy pewność, że nie wprowadzamy balastu (SO4, Cl) co przy dużych dawkach K mogło spowodować degradację roślin. Czyli jest to w miarę "ekologiczny" nawóz. Octan jest też chyba 20X lepiej rozpuszczalny od K2SO4 - sama wygoda. Nawóz jest lekko zasadowy a więc po zmieszaniu z MgSO4 wytrącił się osad wodorotlenku. Dodatek do nawozu kwasu pomaga w tym i zabezpiecza przed ewentualnym rozkładem przez mikroby (pewnie to nie zachodzi, ale strzeżonego...).
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Czekam na spostrzezenia.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

No oczywiście mimo, że nie jestem w stanie opisać, czy są jakieś super zmiany to można powiedzieć jak wygląda baniak...

Jest on postawiony na ADA Amazonia 1 + ASII (po prostu zabrakło ADY w sklepach :(). Wodę leję z kranu, rzędu KH=15, GH=20. Przy takiej twardości podłoża już nie zmieniają twardości - zatkały się po tym kwartale. Obecnie oświetlenie jest 0,87 (2xHQI 70W, 2x39 T8).

Przy tym świetle wreszcie rosną mi w miarę dobrze "trawniczki". Większość roślin mam zielonych, lub prawie zielonych (didiplis, ludwigia, aromatika też). Pokombinujemy nieco z nawożeniem Fe, Mn, Co, ... ale to w przyszłości.

Mam jeszcze resztki krasnorostów po etapie dojrzewania baniaka, ale z tendencją spadkową. Ogólnie roślinki wyglądają coraz ładniej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Po 3 miesiacach przestaly dzialac podloza i nie zbijaja twardosci? Ciezko mi w to uwierzyc. Mi as2+ duzo dluzej wytrzymuje.
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Przy waleniu GH 20?

EDIT: Z racji nawożenia zbliżonego do EI podmieniam tygodniowo do 40% wody.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

2x39 T8
39W to T5
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

comatose pisze:39W to T5
i masz rację. Cienkie rury.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Kranowka w Krakowie nie nalezy do miekkich wod. :) Lalem wode ze srodmiescia i z NH, takze pewnie bylo 15-25. Nie pisze, ze zbilo mi gh do 3 czy 5, ale do 8-10 powinno spokojnie spasc. Ph zawsze bylo 6.5, nawet jak wlalem wode rozcienczone kwasem o ph 3, to na drugi dzien bylo 6.5. :)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

polak.krk pisze: ale do 8-10 powinno spokojnie spasc
i tu mnie masz :P - nie mierzyłem. Przez pierwsze miesiące widziałem po roślinach, że jest inaczej. W ostatnim miesiącu się ustabilizowało więc stwierdziłem, że akwarium dojrzało a złoża się nasyciły.
Mamy jednak duże różnice. Woreczek 6 l ASII jest przysypany workiem 9 l Amzonii, która aż tak nie żre jak ASII, szczególnie świeży. Stąd może w zakład nie pójdę, ale wydaje mi się, że jeżeli zbije to 2-3 kreski co jest praktycznie w granicach błędu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Ja u siebie tez nie mierzylem kropelkami, mi zalezalo na zbiciu ph, ale nie dalo sie. Mierzylem kropelkami i ph zawsze bylo 6.5, wiec kh tez na stalym poziomie. Stad wnioskuje, ze gh tez ladnie powinno spadac. Wazniejsza dla mnie przewodnosc niz gh, ale na hanke mnie nie stac.
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Nawóz z octanem potasu mi się skończył. Znaczy to, że minęło 40-50 dni. Jako, że mam wodę kraniuchę odpuszczam nawożenie magnezem. Przez to zrobiłem nawóz złożony z octanu potasu, azotanu potasu i fosforanu potasu.
Jak do tej pory jest idealnie. Rośliny buchnęły mi w ostatnim miesiącu, ale nie mogę tego jednoznacznie skierować na octan. W międzyczasie zacząłem dodawać aldehyd glutarowy no i ogólnie akwarium zdaje się dojrzało do końca (5-ty miesiąc obecnie).

Jak na razie jestem zachwycony z octanu potasu. Rozpuszcza się tego wiadro proszku w butelce ;), nie wytrąca się, wszystko jest jedzone przez rośliny - nie ma balastu w moim, nawozie omówionym wyżej.

Niestety nie mogę dać innym do testowania bo mam tylko 1 flaszeczkę a jest relatywnie drogi (ok. 8 zł/100 g w porównaniu do 2 zł/100 g K2SO4) więc nie będę kupować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ten octan potasu to można jakoś samemu wytworzyć czy trzeba gotowy kupić?
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Zaciekawilo mnie to. A co jakby wsypal K2So4 do octu? Co by z tego powstalo? :mrgreen:
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

nic,

żeby zrobić octan z innej soli to musisz mieć sól słabszego kwasu żeby się wymieniły
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mirro pisze:Ten octan potasu to można jakoś samemu wytworzyć
Węglan potasu lub wodorotlenek i ocet i już jest. Podobnie trzeba robić jak z cytrynianem co go kiedyś promowałem.
jakby wsypal K2So4 do octu? Co by z tego powstalo?
Raczej chodzi, aby było bez balastu więc jakby nie było trudno jest wyrzucić jony SO4 z powstałego roztworu.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2012, 15:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”