Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Aldehyd a NO3

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Tao, popros zone/corke/mame itp. Kogos kto moze zobaczyc na zywo a nie na zdjeciu. :) Chyba ze zawieziesz probki Lidce. :mrgreen: :lol:
carpe diem ;]
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Zrobłem przed chwila test kranu wariant "B". Powiem krótko załamany jestem.Wynik identyczny co z RO więc nie ma sensu zaśmiecać zdjęciami.Pytanie tylko dlaczego co zrobiłem robię źle.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Może sole straciły moc
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

debrzyna pisze:Może sole straciły moc
Myślałem ju o tym i trochę nie chce mi się wieżyc bo sole są w miarę świeże i nigdy nie miałem takiego przypadku,.Oczywiście zbadam ten wątek pod tym kontem,tylko mam pytanie czy możliwe aby suche sole mogły ulec uszkodzeniu.Pytam dlatego bo mam spory zapas i mogę nowy woreczek otworzyć KNo3.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Suche sole mogą być niezmienne i 100 lat gdy są szczelnie zamknięte.
Jakość testów i pomiarów jest zwykle do bani i stąd są problemy. To nie jest prawdziwa analityka tylko takie oszukiwanie siebie. Czasem oczywiście to działa gdy mamy bardzo powtarzalną rękę, mamy odpowiednie światło i świeże odczynniki. Musimy też mieć dobre oczy - Fatty potrzebna :P (ale w realu nie na fotce).
Jak zależy to od firmy a potem od zdolności człowieka możesz zobaczyć tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=17443#17443
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Dziś zrobiłem porządki z solami .Wymyłem -wyczyściłem buteleczki,zrobiłem nowe roztwory soli tym razem delikatnie wymieszałem sole.Zrobiłem nawet dla każdej soli osobną szczykawke z igłą i nie trzymam już rozrobionych soli w lodówce( w warzywniaku).
Chyba rozsądnie będzie złapać świeże RO oraz do drugiej butelki nabrać kranówki i jutro powrócić do testów. W związku z tym mam pytanie jak mocno posolić moje eksperymentalne butle Ro i kranu.
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Nie doczekawszy się podpowiedzi zrobiłem eksperyment troszeczkę inaczej czy przydatna to informacja ocenicie sami.Badając przed chwila wode Ro oraz kran wygląda to tak że wyniki są ok,co posoliłem to jest.Z wyliczeń soli wynika że podałem 19mg/l ,moim zdanie test pokazuje 20mg/l więc chyba jest ok dla RO i kranu.Szokująca jest jednak inna informacja z której wynika jak bardzo sie myliłem.

test wody kranu 1 porównanie
Obrazek
test wody kranu 2 porównanie
Obrazek
aby nie zaśmiecać zdjęciami porównanie wizualne próbek Ro i kranu (Ro z lewej strony)
Obrazek
a teraz idąc na skróty (oszczędzając testy do tej samej próbki kranu wlałem 10 kropli z igły 1 Easy live carbo ) tak wygląda próbka zaraz po wkropieni carbo
Obrazek
a tak po wymieszaniu skalników
Obrazek
Próbka Ro zachowała się identycznie więc nie bedę tego ilustrował.
Co z tego wynika oceńcie sami. :sylwester: :podwójnie widzę:

Poprawiłam literówkę- Dżoena
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 12:20 przez tao, łącznie zmieniany 1 raz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

No i wszystko jasne carbo podnosi NO3 i to sporo Wynik odwrotny odoczekiwanego. To teraz jak będziemy lać carbo to nie trzeba dodawać NO3 bo mamy 2w 1
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Ja już tak pochopnie nie będę wyciągał wniosków,myślę że nasz chemik Jaro ma większe doświadczenie w tej materii. Moze jeśli będzie potrafił wytłumaczy nam to w jakiś logiczny sposób .Czy carbo podnosi N03,czy tylko fałszuje wynik testu bo taka opcja tez istnieje.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Policz jeszcze ile razy przekroczyłeś zalecaną dawke carbo /2 ml na 50l/. 10 kropli to ok 0,5 ml
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Carbo nie podnosi NO3, tylko fałszuje wynik testu.
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Popieram zdanie cyklisty. Tez tak samo uwazam.
carpe diem ;]
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

cyklista pisze:Carbo nie podnosi NO3, tylko fałszuje wynik testu.
Gdzie można znalezdz fachową literaturę mówiąca o tym.Skąd nagle tyle chemików się wzięło.Sami znawcy a ja głupi się mecze i marnuje kasę na testy aby dociec prawdy.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 14:05 przez tao, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Najpierw poczytaj w jaki sposób twój test bada poziom i pokazuje wynik (przypuszczam że to reakcje redox). Potem sprawdź potencjał redox carbo i wywnioskuj jak on może zmienić wynik testu. Szeroki temat i tajemniczy bo producenci nie chwalą się szczegółami techniczno chemicznymi testów.

Zrób jeszcze test z samym carbo i test gdzie carbo jest wymieszany z próbką azotową przez 24 godziny.


ps. swoim testem właśnie pokazałeś jak to działa, wcześniej nikt nie wróżył że tak musi być, skąd mamy znać metodę pomiaru w twoim teście, i dokładny wpływ carbo w stężeniu jakie masz w akwarium po x godzinach?, natomiast mamy pewność że w aldehydzie glutarowym nie występuje azot więc i jego poziomu nie może on podnosić
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 14:09 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Pewno nie ma takiej literatury bo i eksperymetr jest z tych "nienaukowych"
Póbka pozostawiona u mnie po 12 g zbielała
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 14:11 przez debrzyna, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”