Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Niedobór ? - ale czego

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Niedobór ? - ale czego

Post autor: kwadratos »

Witam, a więc tak mam akwarium 13l a w nim:
sporo krewetek, niedługo przeprowadzka części z nich do dużego akwa
3 skałki z łupka,
podłoże - filitusa aquagrunt* dla roślin
oświetlenie 11W świetlówka 840 w tym momencie mam też 865 i chyba je zamienię niedługo miejscami ;] - nawoże tylko CO2
i tak heniek ładnie rośnie ładny ma kolor a glosia stoi w miejscu, tylko kilka szczepek puściło pędy nie wiem co z nią jest :/ krewetki dostają pokarm to azotu i fosforu powinno wystarczyć,
niestety zaczynają pojawiać się sinice :( pojedyncze "pędy" już raz musiałem resetować to akwarium właśnie przez nie :/
I tutaj finałowe pytanie co to za niedobór - ja podejrzewam potas i azot :/
na testy mnie nie stać :/

*Filtus AQUA GRUNT to specjalne podłoże do hodowli roślin akwariowych. Wzbogacone związkami mineralnymi i żelazem. Nie zawiera azotanów, ani fosforanów, redukując tym samym ryzyko wystąpienia glonów. Sprzyja ukorzenianiu się roślin i sprawia, że pięknie się rozrastają.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

K2SO4 lub KNO3 dodaj. Glosia raczej lubi 840 więc nie powinno być problemu. a jak ją sadziłeś? dawałeś gęsto i rozdzielałeś tak, by każda sadzonka miała po 2 listki i korzonki? A sinice...no właśnie obawiam się, że u Ciebie N jest bliskie 0. U mnie jak tak było, to miałem plagę sinic i nitek. Dałem im KNO3 i wszystko wróciło do porządku
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Markiz

Post autor: Markiz »

Ja bym poczekał na opinię Jarka jako fachowca w "chemikaliach" -a z mojej strony przyjacielu-temperatura :zdegustowany: obnizyłeś a termometr dobra sprawa :P podniś temp do 28 i powinny paść po tygodniu....sinice jak wyczytałem "lubią" zimno i skoki temperatury....
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No tak, fajnie, temperatura 28 stopni...to krewetki będą smażone a roślinki podgotowane...osobiście odradzam manipulację temperaturą - 24 stopnie niech sobie będzie. Ja zdecydowanie zostaje przy swoim - potas i azot. Z tym bym podjechał do góry i patrzył co się będzie dziać
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

czyli potwierdzają się moje spekulacje hmm czy w chemi-rzeszów znajde te odczynniki ?? :| temperatura w nocy jest 23 w dzien 25 max, czekam na opinie reszty,
aha glosie sadziłem tak żeby sadzonka miała minimum 4 listki :]
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ano właśnie a glosia najszybciej startuje jak ją podzielisz tak jak napisałem w/w ( z mojego doświadczenia Ci pisze). A gdzie kupisz te sole? Nie wiem, gdzie można w Rzeszowie :( ja kupowałem przez alledrogo.
Postaraj się, by różnica temperatury była nie większa niż 1 stopień (czyli tak 24-25)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
PPPietrucha
Posty: 51
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l, kiedyś 240l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: PPPietrucha »

mogę Ci garstkę K2SO4 odstąpić a na spokojnie kupisz sobie na alledrogo :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Chętnie oddam wszelką chemię za roślinki :) .
Według mnie azot i potas to obowiązek przy tak obfitym świetle.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

kwadratos, a czy dodawałeś potas w jakiejkolwiek postaci?
Własnościami podłoża się nie sugeruj. Ono (moim zdaniem) pracuje jak absorbent, tzn. w uproszczeniu pochłania substancje mineralne jeśli jest nadmiar i uwalnia, gdy jest niedobór. Jeżeli masz niedobór np. potasu, a podłoże "uwolniło" już cały, to roślinki "głodują" i musisz uzupełnić niedobór.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

MirosławB pisze:...a podłoże "uwolniło" już cały, to roślinki "głodują" i musisz uzupełnić niedobór.
Według mnie w podłożach zawartość potasu jest niewielka. Producenci koncentrują się raczej na fosforze, żelazie i innych mikroelementach. Co innego ziemia, szczególnie ta z nawozami.
Potasu brak jest też w kranówie. No i rośliny konsumują tego na prawdę dużo. Na "holenderskim" radzili gościowi sypać łyżkę stołową siarczanu na tydzień na akwa chyba 100 lub 200 l. To daje wyobrażenie o żarłoczności roślin. Ja boję się sypać w takich ilościach - być może niepotrzebnie :zalamany: bo "na oko" to mi wygląda za dużo. W niektórych akwa ludzie utrzymują poziom potasu nawet na poziomie 50 ppm (tradycyjnie 10-20) i nic złego się nie dzieje (przy dodawaniu równoczesnym magnezu).
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

nie nie dodawałem od startu żadnych nawozów do tego akwarium,
byłem w chemi-rzeszów mają K2SO4 250g około 25zł :o?? jakiś tam azotan czegoś tam 10zł za 100g :o?? a i tak na zamówienie czekać trzeba do 2 tygodni :/ - więc to odpada zostaje allegro
popatrzyłem sobie po różnych kalkulatorach, i forach gdzie były wzmianki o k2so4 i z tego co zrozumiałem to należy tygodniowo podawać 25ppm, czyli 10g na 100ml i po dodaniu do mojego akwarium (13l) 1ml bedzie stężenie 3,5mg/l czyli codziennie po 1ml i będzie ok?
teraz sprawa azotanów, nie wiem w jakiej formie go podawać, KNO3 (saletra potasowa) coś takiego znalazłem jako uzupełnienie NO3 ale wtedy wzrasta ilość K?? pls o wypowiedź bardziej kompetentnych osób bo ja tego nie ogarniam ;(
a i trzeba się śpieszyć bo sinice rosną :(


Już wszystko wiem - dopiero teraz doceniam kalkulator Jarka :) tylko teraz potrzeba mi 10gram K2SO4 ;]
dodając 10gram saletry potasowej i 10 gram K2SO4 do 250ml wody to stężenie po dodaniu mililitra wzrośnie o: azotu o 1,89 a potasu 2,57 (ppm) - co o tym myślicie tygodniowo wychodzi około 13ppm azot, 18ppm potasu
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Zulix, ja daję łyżeczkę K2SO4 na tydzień na 100 litrów wody lub jeśli brakuje azotu(mało stworków w akwarium) to daje łyżeczkę KNO3 i pół K2SO4 i wszystko ma się dobrze :) I też wychodzi na to, że azot utrzymuje na poziomie 30-40 ppm ;) i nikt nie narzeka :D
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Miałem sinice i dodawałem coraz więcej nawozu (potas, azot, magnez) aż je ... trafił. Objawy na roślinach - delikatny niedobór fosforu. I o to mi chodziło. Rośliny pobierają fosfor z gleby i troszkę z wody z pokarmu. Glonom na pewno jego brakuje.

Nie wiem do końca, który z pierwiastków był dominujący w tej walce bo zrobiłem nawóz mieszany (siarczan potasu, azotan potasu, siarczan magnezu) zupełnie na pałę. W chwili obecnej wychodzi mi coś ok. K=2,5 ppm, azotany 1,72, magnez - 0,32 (tygodniowo to odpowiednio: 17,6, 12, 2,2). Teoretycznie mało magnezu, ale dostarczany jest on z wodą wodociągową podczas podmian i nie zaobserwowałem niedoborów więc nie zwiększam.

Co do stosunku potas-azot to tak mi wyszło, bo skończyły mi się domowe zapasy saletry (resztę mam w altance - a teraz zima więc jeszcze chwilę nie pojadę). Wziąłem więc całą saletrę i dodałem siarczanu potasu tak, aby satysfakcjonowało mnie stężenie potasu. Wydaje mi się jednak, że azot też jest O.K.

Czy to wszystko jest optymalne to nie wiem - dużo zależy od ilości roślin w akwarium. Oczywiście daję CO2 w dużych ilościach + mikro (ale firmowe bo mi się nie chce ważyć mikroskopijnych ilości mikroelementów - musiałbym to robić w pracy bo w domu nie mam tak dokładnej wagi a po co mają się ludzie gapić :szok: ).
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

KNO3 10g = 9 ml
K2SO4 10g = 6,75 ml
znalazłem takie wartości i tak dzięki strzykawce dodałem to do 250ml wody ;] troszke zmętniało, codziennie bede dodawał po 1ml tego roztworu, teraz tylko czekać na efekty,

zastanawiam się czy nie zwiększyć oświetlenia o świetlówke 8W 765, zamontowana w porywie jest - wystarczy podłączyć do prądu :P

ps. ładniejsze krewetki - wszystkie samice z jajkami idą do ogólnego
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

cherry_ukasz pisze:...to daje łyżeczkę KNO3 i pół K2SO4 i wszystko ma się dobrze :)
No to widzę, że moje obawy są bezpodstawne i mogę zwiększyć (nawet podwoić dawkę ;-)) Na pewno będę to robił ostrożnie (z miesiąc mi zejdzie :) ). Jak możesz to napisz jeszcze jak dawkujesz mikro/ferro. Może też robię zbyt bojaźliwie :zawstydzony: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”